گردشگری ساحلی پایدار
فضای جمعی / فرشاد کازرونی
توسعه گردشگری پايدار، توسعه‌ای هماهنگ و هم‌سو بين طبيعت و گردشگر است که كه نيازهای حال حاضر را برآورده كند، بدون اينكه توانايی نسل‌های آتی را در برآوردن نيازهای خود به مخاطره اندازد .مسلماً اين نوع نگاه بدون لحاظ نمودن اصول حفاظت از محيط زيست و بهره‌برداری پايدار از منابع طبيعی در برنامه‌ريزی‌های كلان امكان‌پذير نخواهد بود.
تحول مفهوم
فضای جمعی/ مریم السادات منصوری
به نظر می رسد مدیریت شهری شهرهای چین، در دوره های مختلف، هدفی غیر از مردم و نهادهای اجتماعی را ساماندهی فضاهای جمعی مد نظر داشته است.
فضای شهر برای انسان یا ماشین!؟
فضای جمعی/ سایمون بل ، پژوهشگر و استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان
دانشجویان معماری منظر نیز باید علم معماری منظر را به جای اینکه از غرب، که معمولا درباره فضای سبز می باشد، گرته برداری کنند، باید از پیشینه معماری خود مانند چهارباغ و بازار در تعریف فضای باز فراغتی استفاده کنند.
نحوه استفاده از پتانسیل‌های طبیعی شهر در ساخت فضاهای شهری در جهت رسیدن به توسعه پایدار
فضای جمعی/ ثمین ژند
تلاقی طبیعت با شهر و استفاده صحیح و مدیریت درست پتانسیل‌های طبیعی موجود در شهر منجر به ساخت فضاهای شهری موفق‌تر با رویکرد توسعه پایدار خواهد شد.
معیارهای حاکم  بر‌ مکان‌یابی فضاهای جمعی‌ در شهر پکن
فضای جمعی/ ایما بوشهری
به نظر می‌رسد در گذشته مکان‌یابی فضاهای جمعی در شهر پکن تابع معیارهایی نظیر موقعیت جغرافیایی آنها، امکان دسترسی به مراکز مهم سیاسی و مذهبی و ... بوده است ولی امروزه این معیارها به معیارهایی نظیر توجه به حضور شهروندان، سرزندگی، دسترسی به حمل و نقل عمومی، حضور فعالیت‌ها و کاربری‌های مجاور آنها و مواردی از این دست تغییر یافته است.
پارک‌ها به خدمت شهر می‌آیند؛ یا شهر به خدمت پارک؟!
فضای جمعی
انسان‌ها با حضور خود و جنب‌و‌جوشی که در فضا ایجاد می‌کنند منظره‌ای پویا خلق می‌کنند. به نظر می‌رسد جذاب‌ترین عامل این مکان، نه عناصر طراحی شده و نه کالبد آن است؛ بلکه مردم و نوع فعالیتی است که در آن انجام می‌دهند. پارک برایشان جذابیت دارد و آن‌ها را وادار به مکث در این فضا می‌کند.
فضای جمعی
هدف از این واقعه، گفتگو در مورد فضاهای با‌ارزش عمومی و چگونگی انتخاب و استفاده از آنها است. کاربرد این روز، جلب توجه مسئولان به نیاز مردم به فضاهای شهری بیشتر، بررسی و تحلیل فضاهای شهری ساخته شده و بهتر کردن کیفیت زندگی شهری است.
فضای جمعی
آلن. بی. جیکوبز می گوید :" خیابان‌ها بیش از هر چیز فضای عمومی را تشکیل می‌دهند. خیابان‌ها مایملک عموم و تحت نظارت همگانی‌اند. اگر با «خیابان» شهر خود درست رفتار کنیم، می‌توانیم در مقیاس کلان با شهر به عنوان یک «مکان» و در نتیجه، با «ساکنان شهر» رفتار درستی داشته باشیم."
فضای جمعی
این الگو (استفاده از فضاهای جمعی موقت) برای شهرهای ما نیز مناسب خواهد بود در واقع، متولیان شهری برای برخی مناسبت ها در سال می توانند از فضاهایی استفاده کنند که به صورت موقت امکاناتی در آن برپا می شود و سپس به وضعیت عادی خود باز می گردد.
ملیحه درگاهی / http://anthropology.ir
دیوید هاروی متولد در گلینگهام کنت انگلستان، پرفسور ممتاز انسان شناسی در مرکز تحصیلی دانشگاه شهری نیویورک است. با راهنمایی یک نظریه پرداز اجتماعی در سطح بین المللی، وی دکترای خود در عرصه ی جغرافیا را از دانشگاه کمبریج در سال 1961 در یافت کرد.
سایت انسان شناسی و فرهنگ / www.anthropology.ir/ زکیه دهفانی
مفهوم فضا به ویژه برای تجزیه و تحلیل محیط انسانی امری مناسب به شمار میرود. علیرغم بدیهی بودن فضا، تعریف ارائه شده ازآن بیشترجنبه هندسی دارد. فضا در همه جا یافت می شود و تمام رویه ها و رفتارهای بشری درفضا صورت گرفته و اتفاق می افتد.
منظر شهری
گر چه ساختارهای کالبدی شهر ها در جريان توسعه دچار گسست های فضایی- اجتماعی شده اند ولی ارزش ها، تصورات و خاطرات جمعی اگر زمینه بازتولید پیدا کنند نقش مهمی را در ایجاد و تقویت حیات مدنی، همبستگی جمعی و اعتلای روانی جامعه خواهند داشت.
با تصویب طرح جامع تهران و ابلاغ آن ذهنیت کارشناسی و سازمانی تا حدی آرام گرفت ولی نگرانی از این است که مسئله را بدین گونه تمام شده و شهر را سامان یافته بدانیم ولی واقفیم که واقعیت امر این نیست.