بررسی انواع قیم‌ها و کاربرد آنها
مبانی نظری منظر / جنت رحمت پناه
قیم‌ها از جمله ابزار پرکاربرد در نگهداری و رشد و پرورش گیاهان می باشد. استفاده از قیم‌ها، سابقه زیادی دارند که شکل دهی به درختان بونسایی از جمله موارد استفاده تاریخی آنها می باشد.
كمپينگ ضرورت امروز اقامت در سفر
منظر طبیعی/ سمیه حسنلو
ساخت اقامتگاه‌هاي ارزان (كمپينگ‌) از سوي نهادهايي مانند شهرداري، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و يا بخش خصوصي، بخشي از مشكل كمبود ظرفيت اقامتي كشور و معضل چادرخوابي در سفر بدون بهرمندي از هرگونه امكانات اولية بهداشتي را حل مي‌كند.
مقایسه نماد گرایی در منظرسازی مدرن چین و ژاپن
مبانی نظری منظر/ مجید ادب
با وجود شباهت های زیاد بین باغ سازی سنتی چین و ژاپن، باغ ژاپنی نمادگراتر ومینی مالیست‌تر شده باغ چینی است .
معرفی کتاب: نظریه در معماری منظر
مبانی نظری منظر
این كتاب كه براي درك ارتباطات خاص ميان منظر و ساختارهاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي، اثري بسيار حياتي است، به خواننده يادآوري مي‌كند كه رشتة معماري منظر به طور عملي و نيز به طور صوري مي‌تواند چالش برانگيز باشد.
حرکت و راه، محور اصلی منظره پردازی در باغ چین
باغسازی/ مهرداد سلطانی
این نوشتار در پی آن است که پس از بررسی و اثبات نقش مهم و حیاتی راه در ساختار باغ چینی که در فوق بدان اشاره شد، جنبه‌های عملکردی راه همچون گذر، مکث و توقف گاه و فرم‌های کالبدی متناظر و ما به ازای هریک را نیز مورد بررسی قرار دهد.
گورستان و معماري منظر
مبانی نظری منظر / فرشاد کازرونی
گورستان نيوبيبرگ با در نظر گرفتن جوانب گوناگون طراحی منظر، شکل گرفته است و يکی از اهداف اصلی در طراحی آن حفظ منظر کوهستانی و طبيعی از طريق حداقل دخل و تصرف در سايت و همچنين استفاده از گونه‌های گياهی مرتبط با اين منطقه است.
جایگاه طبیعت و عناصر طبیعی در آیین بودا و نحوه نمود آن در معابد بودائی
منظر/ سیده پروانه غضنفری
به نظر می‌رسد معابد بودائی در فضاسازی ارتباط خود را با طبیعت قطع کرده و سعی کرده تنها دنیای ذهنی خود را به تصویر کشد که همانا قطع ارتباط با جهان مادی و صرفاً محلی برای ریاضت و عبادت می‌باشد.
باغ مجسمه ناشر؛ گوهر سبز دالاس
مبانی نظری منظر / سمانه یار احمدی
باغ مجسمه ناشر در مرکز شهر دالاس در کشور آمریکا و در قلب مرکز هنری و منطقه آسمان‌خراش‌های این شهر قرار دارد. این باغ-موزه در کنار خیابان فلورا، که ستون فقرات محله هنری دالاس است و شامل موزه هنر دالاس، سالن سمفونی و موزه هنر آسیا هم می‌شود، قرار دارد.
معرفی کتاب : جزئیات در معماری منظر معاصر
مبانی نظری منظر / مرتضی بهروز
پرداختن به جزئیات، یک منظر را منحصر به فرد و معمار منظر را برجسته می‌کند. این کتاب با معرفی بسیاری از معماران منظر معتبر دنیا، ۴۰ طراحی منظر تاثیر گذار که اخیرا تکمیل شده اند را نمایش میدهد.
معرفی کتاب اصول معماري منظر
مبانی نظری منظر/ مجله اینترنتی معماری منظر شماره 70
کتاب مباني معماري منظر، طراحي شهري؛ نگاه جامعي از طراحي شهري را از ديدگاه معماري منظر فراهم ميکند. اين کتاب، تاريخي مختصر و تعريفي کوتاه از طراحي شهري و نقش حرفه هاي مختلف آن در بر دارد.....
تحولات مفهومی منظر
مبانی نظری منظر / امین حبیبی
منظر در دنیای امروز به عنوان مجموعه‌ای از علوم و به تعبیری«knowledge» است و نه «science»، چر‌اکه موجودی پویا متصور می‌شود که از یک‌سو متاثر از انسان و نحوه زیست اوست و از سوی دیگر با شکل خود و تداعی خاطراتی که در زمان‌های طولانی بر بستر آن روی داده است بر تمدن، فرهنگ و نوع زیست آدمیان اثر می‌گذارد.
تضاد در معماری و باغسازی هنر و تمدن چین
مبانی نظری منظر
معماری بناهای چین، معماری متقارن و محور دار می باشد، به این صورت که محور، موقعیت مکانی عناصر اصلی را مشخص می کند.
معماری منظر و کارآفرینی
مبانی نظری منظر
معماری منظر موجودیتی میان رشته‌ای دارد و با مشاغل گسترده‌ای در ارتباط است. این نوشتار سعی دارد به فرصت‌های کسب و کار موجود در این رشته که مستقیم یا غیر مستقیم با معماری منظر در ارتباط است اشاره کند.
باغسازی و باغ ایرانی
رابطه بین انسان و طبیعت همواره در طول تاریخ وجود داشته و انسان جزئی از این طبیعت محسوب ‌شده است و بر همین اساس احترام و علاقه به طبیعت در او نهادینه بوده است. در باغ، این طبیعت از پیش اندیشه شده، رابطه انسان و طبیعت در نهایت هماهنگی است.
منظر طبیعی
... / در ابعاد این عصر خاموش/ من از طعم تصنیف در متن ادراک یک کوچه تنهاترم/ بیا تا برایت بگویم چه اندازه تنهایی من بزرگ است/ ...
منظر
پالنگان و ورامانات دو روستاي كوهستاني در غرب كشور هستند كه در دامنه كوه و درون دره شكل گرفته و می توان صفت "رمزآميز" را برای آنها پیش بینی نمود. قرارگيري روستا در كنار رودخانه و موقعيت استراتژيك آن در كوه، دو عامل مهم براي طرح نظرات مختلف مي باشد .