پارک ملی سنگاپور
باغ سازی و باغ ایرانی / معماری نیوز
...از فضاهای دیگر این پارک میتوان به جنگل ابر اشاره کرد، این جنگل به صورت محیطی خنک و مرطوب طراحی شده است.
باغ سازی در چین
باغ سازی/ مهرداد سلطانی
باغ چینی که گاهی آن را باغ مکتبی و یا باغ ساده نیز می نامند، مهم ترین عنصر در شناخت اصول زیبایی شناسی معماری منظر سرزمین چین است.
باغ چینی؛ منظر قدیم، شهر جدید
باغ سازی و باغ ایرانی / رسول رفعت
استفاده از شیوه ی باغ سازی چینی و یا عناصر و متیف های آن در سطوح و مقیاس های مختلف در معماری منظر مدرن شهر های چین همچنان قابل مشاهده است.
تضاد در معماری و باغسازی هنر و تمدن چین
باغ سازی و باغ ایرانی / جنت رحمت پناه
معماری بناهای چین، معماری متقارن و محور دار می باشد، به این صورت که محور، موقعیت مکانی عناصر اصلی را مشخص می کند.
بازسازی بهشت در رویای ایرانی
پرونده ثبت جهاني باغ‌هاي ايراني در گفت‌وگو با سيد محمد بهشتي
رونده ثبت جهانی 9 باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی در اختیار کارشناسان یونسکو قرار گرفته تا در تیرماه سال آینده به فهرست میراث جهانی افزوده شود.این پرونده شامل باغ‌های ایرانی در 7 استان کشور است. براین اساس باغ ارم شیراز، باغ عباس‌آباد بهشهر، باغ فین کاشان، باغ چهلستون اصفهان، باغ شاهزاده ماهان کرمان، باغ پاسارگاد، باغ پهلوان‌پور یزد، باغ دولت‌آباد یزد و باغ اکبریه بیرجند در ....
باغسازی و باغ ایرانی/ معرفی کتاب
دکتر آزاده شاهچراغی – دکتری معماری – استادیار و عضو هیأت علمی تمام وقت گروه معماری، دانشکده هنر و معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران.
بررسی عناصر معماری موجود در باغ چینی و مقایسه  تطبیقی آن با ابنیه موجود در باغ ایرانی
باغ ایرانی/ پروانه غضنفری
در باغ سازی چینی، تمامی ابنیه موجود در باغ علیرغم کارکردهای متفاوت، به لحاظ طراحی، از جانمایی تا استفاده از عناصر توزیعی، از درجه اهمیت یکسانی برخوردار بوده و کاملا منظرین طراحی گردیده اند.
باغ ایرانی،معماری طبیعت گرا
باغ سازی و باغ ایرانی
معماری ایرانی دارای ویژگی هایی است که در مقایسه با معماری کشور های جهان از ارزش و رمز و رازی مختص به خود برخوردار است . این ویژگی چون طرحی متناسب ،هندسه ای بدیع ،تناسباتی موزون ،سازه ای دقیق و خلاقیت هایی نو و بالاخره تزییناتی گوناگون که هر یک در عین سادگی معرف شکوه معماری این سرزمین است.
باغ مصری ،حس زیبایی نظم
باغ سازی و باغ ایرانی
مصریان، قدیمی‌ترین سند موجود در جهان از هنر باغسازی و طراحی منظر را در تاریخ خودبه ثبت رسانیدند. این تمدن به عنوان منشأ تکنولوژی باغداری و کشاورزی جهان غرب مطرح است.
باغ ایرانی
‌ رشيدالدين‌ فضل‌الله‌ ثبت‌ او دربارة طرح‌ باغ‌ اوجان ایلخانی‌ مى‌گويد: گروهى‌ صنعتگر و مهندس‌ به‌ مدت‌ 3 سال‌ براي‌ احداث‌ آن‌ كار كردند. محوطة مربع‌ باغ‌ را ديواري‌ محصور مى‌كرد، رودها و نهرها در آن‌ جاري‌ بود، درختان‌ بيد در حاشية خيابانها كاشته‌ شده‌ بود و محوطة مركزي‌ براي‌ خرگاه‌ (كلاه‌ فرنگى‌)، تخت‌، و برجهاي‌ پيرامون‌ آنها، حمامها و بناهاي‌ رفيع‌ در نظر گرفته‌ شده‌ بود.
سرویس باغ ایرانی
واژة باغ‌ در فارسى‌ ميانه‌ و نو به‌ كار رفته‌ است‌. در فارسى‌ ميانة مانوي‌ به‌ صورت‌ b'w و در سغدي‌ به‌ صورت‌ bag به‌ معناي‌ قطعه‌ يا پاره‌اي‌ از زمين‌ است‌ كه‌ مترادف‌ با واژة اوستايى‌ baga و سنسكريت‌ bhaga به‌ معناي‌ بخش‌، سهم‌، دارايى‌ و بهره‌ به‌ كار رفته‌ است‌. baga در ختنى‌، bag در ارمنى‌، و baga شكل‌ آرامى‌ شدة اين‌ واژه‌ در تلمود به‌ معناي‌ زمين‌ مشترك‌ است
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت چهارم
بافت مذهبي جامعه ايران و توجه زياد مردم به اين مقابر، عملاً آن ها را به عنوان كانون تجمع و گذران اوقات فراغت و عبادت درآورده است. از اين رو نمونه هاي متنوع و جالب توجهي از فضاسازي در اين مقابر ديده مي شود. دونالد ويلبر در اين مورد مي نويسد: "شاهرخ (فرزند تيمور- قرن 15) مالك تعداد زيادي باغ بود و اجباري نداشت كه عده آنها را افزايش دهد.
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت سوم
الگوي طراحي اين باغ ها، اغلب شبيه منازل مسكوني به صورت حياط مركزي است، لكن اندازه و آرايش اطراف اين حياط و عناصر به كار رفته، آنها را در يك گروه جداگانه قرار مي دهد به نحوي كه مي توان آنها را خانه- باغ يا باغ –سكونتگاه ناميد.
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت دوم
ايرانيان در محل سكونت خود حوض آب و فضاي سبز كوچكي داشتند كه درختان ميوه براي چهار فصل در آن مي كاشتند. بنابر اين مقياس باغ -حياط ها مي توانست به كوچك ترين حد خود برسد كه در اين صورت رعايت اصول باغ ايراني (منظر اصلي) به نحوی که در باغ های بزرگ وجود دارد؛ امكان پذير نبود.
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت اول
چنانچه باغ ایرانی را شيوه معماري و ساماندهي فضاي زيست به منظور استفاده بيشتر از طبيعت در راستای تحقق اهداف ایرانیان تعريف كنيم، برحسب سنت جامعه ايراني، گونه های مختلفی از اين فضاسازی را مي توان شناسايي كرد.
عوامل شکل گیری باغ ایرانی
مفهوم معمارانه باغ بازتاب حس مكان يا مكانيت است؛ باغ فضایي متعين به شمار مي‎رود كه تصوير كل كيهان را در خود به قاب مي‎گيرد.
درختان باغ دشتی از مجموعه باغ‌های قصردشت شیراز که با مجوز کمیسیون ماده پنج شهرداری شیراز تغییر کاربری داده شده، تخریب شد.
واژة پارادئزا از دو جزء تشکیل شده است: جزء اول Pairi به معناي پيرامون و ديگري Daeza به معناي انباشتن و ديوار كشيدن، كه بر روي هم به معناي درختكاري و گلكاري پيرامون ساختمان مي‌باشد. نام ديگر اين فضاي سبز "باغ" است، واژه‌اي فارسي كه در زبان پهلوي نيز به همين شكل Bagh به كار برده شده است.