کنش رازآمیز رنگ در سکانس بندی های منظر شهری
منظر شهری / نگار قره گزلی بیگی
منظر شهری واقعیتی است عینی که در مشاهده هر فرد از محیط بصری شهر به دیده می آید و در فرآیند تعامل میان حضور انسان در شهر و بر حسب دانش، فرهنگ و تجربه در ذهن ارزش گذاری شده و به ادراک از منظر می انجامد.
سیمای شبانه شهرها،نیازمند طراحی مناسب
منظر شهری / معماری نیوز
فضاهای شهری با روشنایی برای زندگی در شب طراحی می شوند. یکی از نقایص معماری و شهرسازی ما در این است که همه طراحی ها با احتساب نور خورشید انجام می شود.
ساماندهی منظر شهری محلات براساس رویکرد پایداری
منظر شهری / مهرداد کریمی مشاور
این مقاله با ارزیابی منظر شهری خصوصاً در نواحی ساخته شده چارچوبی مشخص برای حل مشکلات فراهم می کند تا یک متدلوژی عینی (objective) برای ارزیابی منظر شهری نواحی ساخته شده با یک متد سودمند وجود داشته باشد.
گونه شناسی منظر شهری در سکونتگاه های غیررسمی ایران
منظر شهری / محمد میره
منظر شهری سکونتگاه های غیررسمی در شهرهای ایران در سه گونه روستاهای درون شهری، حلبی آبادها و سکونتگاههای خودرو قابل تبیین است که در این مقاله با توجه به اهداف سه گانه منظر شهری (زیبایی شناختی- هویتی- عملکردی) این گونه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند.
آسیب پذیری منظر شهر در فراید مداخلات محیطی
منظر شهری / مهرداد سلطانی ، مهدی مقیمی
این پژوهش ادعا دارد ناکارآمدی حاصل از اشتباه در طرح ریزی و اجرای پروژه های بزرگ شهری، تاثیرات سوء به مراتب بیشتری نسبت به محاسن احتمالی حاصله از اجرای طرح خواهد داشت و لطمات حاصله از این امر به خصوص در حوزه ی منظر شهر با توجه به تغییرات زیاد صوزت گرفته در زمینه و بستر طراحی در طول زمان، جبران پذیر نخواهد بود.
نورپردازی شهر مونترال
منظر شهری / معماری نیوز
مونترال، در سایه طرح نورپردازی ماندگار جدیدی که تمام شکوه و جلال میراث معماری و فضای بی همتای خیابانها و میادین عمومی را به نمایش گذاشته است، شب هنگام برق می زند و می درخشد.
بینابینی های جغرافیایی ، کالبدی و منظر شهری
منظر شهری / رسول رفعت ، عباس صرامی
این بینابینی در پژوهش حاضر در سه مقیاس کلان ، میانی و خرد ، در قالب محیط های جغرافیایی ، طبیعی ، اجتماعی و تاثیر آن ها در منظر شهری مورد بررسی قرار می گیرد .
منظر شهری و دغدغه افزایش تراکم ساختمانی در بافت های تاریخی و ارزشمند
منظر شهری / محمود تیموری
این مقاله در پی معرفی راهکاری برای چالش حفظ هویت تاریخی و امکان افزایش تراکم و تعریض معابر بافت تاریخی با استفاده از تئوری منظر شهری و نگاه سیستماتیک به شهر و هویت شهری است بگونه ای که ضمن ایجاد صرفه اقتصادی برای نوسازی و تداوم حیات کارکردی شهری و شرایط زندگی امروزین، بتوان ارزشها و خاطرات تاریخی شهر را محافظت نمود.
منظرشهری نظریه ای دانش محور برای برقراری ارتباط با شهر
منظر شهری / محمد آتشین بار
شهر از جمله مهمترین دستاوردهای انسان و محصول زندگی مدنی وی است. علوم شهری در دوران مدرن، به دلیل اینکه برگرفته از جهان دوقطبی دکارت بودند، اساساً کالبد شهر را جدای از ذهن مخاطب می دانستند.
منظررنگین شهر(هویت رنگین تهران، دیروز و امروز)
منظر شهری / شهره جوادی
از آن هنگام که جدایی بین انسان و طبیعت بوجود آمد، چهره شهرهای مدرن دگرگون شد. دور افتادن از طبیعت از یک سو، افزایش توان انسان در تولید محصولات مصنوعی و عناصری که سیمای شهر را پدید می آورند از سوی دیگر، باعث شده تا شهرهای امروز دارای نظام رنگین تعریف شده و مرتبط با محیط طبیعی خود نباشند.
مفهوم « منظر شهری»  از دیدگاه معماری منظر
منظر شهری / سید حسن تقوائی
هدف این مقاله تبیین مفهوم منظر شهری از دیدگاه معماری منظر است. دراین هدف تمرکز بیشتر بر معرفی جنبه های مهم منظر شهری در مقیاس کلان شهر تهران است.
منظر ادراکی شهر ، عرصه نمایشی هنر
منظر شهری / مهدی شیبانی ، آزاده استوار
الگوی طرح‎های جامع امروز، مفهوم منظرین و فرهنگی محیط شهری را نادیده گرفته و بر کالبد آن متمرکز است؛ این کالبد بی‎جان است؛ فاکتورهای جامعه فرهنگی، جامعه سبز و جامعه منظر باید در آن لحاظ شود تا به آن جان ببخشد.
تحلیل منظرین نقاط عطف و نشانه‌های شهری در چین
منظر شهری / مریم السادات منصوری
در شهر شانگهای به دلیل تعدد برج‌های مجسمه گونه از فضاهای منفی به وجود آمده در میان ساختمان ها برای ایجاد نقاط عطف استفاده شده است.
بررسی نقش پیاده راه در حیات شهر*
منظر شهری/ علی عاشوری
نکته بسیار تعیین‌کننده در ساماندهی فضاهای پیاده این بوده که، اهداف و عوامل کمی و کیفی به طور تقریباً مساوی دخالت دارند. برنامه‌ریزی و طراحی پیاده زمانی موفق خواهد بود که علاوه بر عوامل کالبدی، شرایط اجتماعی و فرهنگی و حتی الگوی روانی و رفتاری شهروندان نیز در نظر گرفته شود.
سيماي شبانه
منظر شهری / محمد رضوان , عبدالله خيري
شهر مجموعه‌اي است فرهنگي، كالبدي كه بر اساس نيازها، فعاليت‌ها و رفتار ساكنين آن شكل گرفته است . سيماي شهرها در شب از دو ديدگاه قابل بررسي‌ است، ديدگاهي که به تحليل زندگي شبانه و فعاليت‌هاي شهروندان مي‌پردازد و ديدگاه ديگر که به جنبه‌هاي بصري، سيماي شهر و نورپردازي آن در طول شب توجه مي‌کند.
طبیعت در چنگال صنعت
منظر طبیعی/ سپیده عابدی
برای طراحی مناظر شهری زیبا، تنها کافی است که انسان با شناخت این ویژگی‌ها در طراحی کاشت به صورت صحیح‌تری از عناصر طبیعی بهره جوید و هویت اصلی آن را با کاربرد و مکان‌یابی مناسب در فضاهای شهری زنده نگه دارد.
هویت‌: ساختن یا پروراندن
منظر شهری/ حمیدرضا صالحی
شهر عشق‌آباد توسط دولت‌مردان آن كشور به عنوان يك پایتخت مدرن و ثروتمند نمايش داده مي‌شود. در واقع تنها با نمايش بخش مدرن و باز‌سازي شده از شهر عشق‌آباد سعي در نمايش هويت و ابراز قدرت در برابر دنيا را دارند.
پارادوکس در منظر شهری
منظر شهری/ محمد آتشین‌بار
خستین سوسیالیست‌ها کسانی بودند که به یک سیستم اجتماعی اعتقاد داشتند و با نظام فردی اقتصاد موجود مخالف بودند. «سوسیالیسم» تئوری یا سیاستی است که هدف آن مالکیت یا نظارت جامعه بر وسایل تولید - سرمایه، زمین، اموال- و ادارة آنها به سود همگان است.
مبلمان شهری از منظر و هویت شهر / قسمت دوم
منظر شهری / انسان شناسی و فرهنگ
در طراحی شهری، مبلمان و المان ها، می توانند آینه تمام نما از هویت و رویدادهای شهر باشند که در القاء هویت و فرهنگ شهر حرف اول را می زنند و بهتر است طوری طراحی شوند که به حفظ حس مکان بیانجامند، چرا که مکانی، حرفی برای گفتن دارد که هویت داشته باشد، هویتی که ناشی از آثار تاریخی و بافت های با ارزش است.
معرفی کتاب : منظر شهری؛ مصادیق، معانی، ارتباطات
منظر شهری/ محمدرضا مهربانی
نگاهی به برخی مقالات این کتاب نشان می‌دهد که مولف قصد دارد با واکاوی مفهوم منظر شهری و مصادیق آن، به روشن شدن موضوع بپردازد. تاکید بر معنا در شهر و نشانه‌شناسی در تحلیل روابط حاکم بر یک شهر از نقاط تمایز این کتاب در تشریح مفهوم «منظر شهری» به شمار می‌رود، موضوعی که غالباً در نگاه به پدیده شهر، مغفول مانده و به کالبد صِرف تنزل یافته است.