منظر فرهنگی استون‌هنج
منظر فرهنگی
محوطه جهانی «استون‌هنج» از نشانه‌های هویت تاریخی کشور انگلستان بوده که در جهان شناخته شده است. استون‌هنج از آثار عصر نوسنگی و عصر برنز است که در جهان باقی‌مانده و قطعه‌سنگ‌های عظیم آن با توجه به طلوع و غروب خورشيد در وسط تابستان و وسط زمستان با دقت در محل‌های خاصی قرار داده شده‌اند.
تخت سلیمان در زمان ساسانیان
منظر فرهنگی / مجله اینترنتی معماری منظر شماره 70
چرا این بنا در این مکان ساخته شده است؟ بی شک، وجود چشمه ی جوشان و صفه ی ساخته شده از رسوبات آن که دید و تسلط مناسبی را به مناظر زیبا و دلکش اطراف ایجاد می کند، از مهمترین دلایل آن است.
در جستجوی میدانی انقلابی
منظر فرهنگی/ مونا لواسانی
متأسفانه معنای عظیم انقلاب در ذهن مردم تهران، هرگز کالبد شهری در خور خود نیافت. تعبیر میدان انقلاب امروز، در ردیف یکی از شلوغ‌ترین و نابسامان‌ترین گره‌های شهری پایتخت است. اقدامات ساماندهی آن تاکنون جز دو مورد، تماماً معطوف به مسائل ترافیک و تغییرات کاربری یا تراکم بدنه آن بوده است.
بهترین و بدترین پارک های جهان
منظر فرهنگی/ هدا کاملی / مجله اینترنتی معماری منظر شماره 70
لیستی از بهترین و بدترین پارک ها به همراه بهترین و بدترین میدان ها را تهیه کردیم. ما تمام این پارک ها و میدان ها را خیلی خوب می شناسیم. یعنی آنها را در زمان های مختلف سال مورد مطالعه قرار دادیم و حداقل 5 بار.از آنها بازدید کردیم. هدف ما از تهیه این لیست ها بیان نیاز این فضا ها به بهبود است.
دیالکتیک هنر و شهر
منظر فرهنگی
در حالی که هنرمندان و طراحان می‌کوشند جنبه‌های «ادراکی» مردم از محیط را تجزیه و تحلیل کنند، مردم بیشتر از «تداعی‌ها» لذت می‌برند؛ «صمیمی بودن»، «والا بودن»، «سرپناه»، «خاطرات کودکی» و... . از گوناگونی و غنای این تداعی‌ها می‌توان در خلق هنر شهری بهره برد.