نقش شریان های آبی در ایجاد و هویت بخشی مناظر اجتماعی شهر ها ، تهدید ها و فرصت ها
شهر/ سامان صبا
حضور رود به عنوان یک عامل بصری - محیطی قوی در منظر مراکز شهری ، با هویت این مراکز پیوند خورده ودر خاطره جمعی مردم باقی مانده و بخشی از هویت محیط می گردد.
شهرهای جدید اطراف تهران؛ فرصت یا تهدید
شهر / شاسا
با ایجاد شهرهای جدید در سال‌های میانی دهه 1380 به نظر می‌رسید که مشکل اسکان تهرانی‌ها در آینده‌ای نه چندان دور به طور کامل مرتفع شود؛ اما این شهرها هنوز به اهداف جمعیتی مشخص شده دست نیافته‌اند.
مفهوم پست مدرن طراحی شهری
مبانی شهر/ انسان شناسی و فرهنگ
در دوره پست مدرن تغییرات ساختاری در اقتصاد از تولید انبوه برای یک جامعه انبوه به تولیدات قابل انعطاف برای جامعه ای خرد شده و قطعه قطعه ، علایق جدیدی را درباره محیط مصنوع بوجود آورد . تمرکز طراحی شهری از تولید فرم های خوب و زیبا برای ترسیم تخیلات ، از فرهنگ انبوه ، مفاهیم اجتماعی ، مکان و گذشته تغییر جهت داد.
شهرنشینی
شهر / انسان شناسی و فرهنگ
فرایندی که در طی آن تعداد زیادی از مردم در نواحی نسبتا کوچک به طور دائم متمرکز می شوند، شهر ها را تشکیل می دهد. تعریف آنچه یک شهر را شکل می دهد بر حسب زمان و مکان متفاوت است.
بدنه های رنگی در شهر خاکستری
شهر / معماری نیوز
طرح توسعه چند منظوره رنزو پیانو Renzo Piano در سنترال سنت ژیلز لندن با پرده برداری از دو تندیس در این سایت رسمیت یافت، مساحت طرح حدودا 500000 فوت مربع و غالبا به فضاهای اداری تخصیص یا فته است.
نقدی بر مفهوم سرزندگی در دیدگاه «کوین لینچ»
شهر / محمد صالح شکوهی
امروزه مؤلفه اصلی سرزندگی حضور شهروندان و فعالیت‌های اجتماعی آنان از فضای شهری است.
حومه های شهری (ایالات متحده)
شهر / انسان شناسی و فرهنگ
حومه های شهری در قرن 18 هنگامی پدید آمدند که ثروتمندان برای فرار از شلوغی و گرمای شهری طی تابستان خانه های ییلاقی را در حومه ی شهر بنا کردند. با گسترش خطوط راه آهن در اوایل قرن 19، اغلب مردم به ساخت خانه های تابستانی پرداختند. تنها تعداد کمی از آنان به صورت تمام وقت خارج از شهر زندگی می کردند و با کالسکه از حومه تا شهر را می پیموند.
نشانه شناسی طراحی ساختار اصلی محله مسلمان نشین پکن
شهر/ محمدصالح شکوهی
تفاوت‌های میان فرم شهر در سرزمین‌های مختلف ناشی از تعیین نشدن فرم واحد و قطعی در احکام اسلامی موجب رد ادعا شرق شناسانی می‌شود که از خارج از جهان بدان گریسته‌اند.
پياده راه،  ابزاری برای اعمال سیاست های حاکمیت در شهرهای سوسیالیستی
شهر / رسول رفعت
پیاده راه های پکن، بیش از آنکه به دنبال تقویت نهادهای مردمی و خاطره انگيزي محيط شهري براي شهروندان باشد به دنبال نمایش سطحی از شهر مدرن است.
فضای شهری سه بعدی ، گذرگاهی در آسمان
شهر / معماری نیوز
امروزه پیشرفت و گسترش شیوه زندگی در کلان شهرها از دغدغه های اصلی مدیران حوزه شهری در سطح جهان می باشد.
شانگهای پنجره‌ای رو به جهان
شهر / گوران عرفانی
به نظر می‌رسد که دلایل سیاسی علاوه بر دلایل مکانی شانگهای همچون قرارگیری در حوزه شرقی کشور (تراکم بالای جمعیتی)، دسترسی به آبهای آزاد، قرار گیری در جنوب رودخانه یانگ تزه(ارتباط دریایی با نواحی داخلی کشور چین)، ... در انتخاب این نقطه مؤثر بوده است.
شهرسازی به روش خانه های کوهستانی
شهر / معماری نیوز
گروه معماری BIG در حال اجرای پروژه جدید خود در زمینه شهرسازی در کپنهاگ می باشد. نام این پروژه، خانه های کوهستانی است.
ارزیابی رویکرد تمرکز زدایی در سازمان فضای شهر شانگهای
شهر / جنت رحمت پناه
سیاست تمرکز زدایی و ایجاد مراکز متعدد به جای اتکا به یک مرکز خاص در سازمان فضایی شهر شانگهای، پیامدهای متعددی داشته است که در این مقاله به ارزیابی این پیامدها می پردازیم.
نفوذ حاشیه‌نشینی به متن زندگی شهری
شهر / همشهری آنلاین
در فارسی اصطلاحات متعددی در ارتباط با حاشیه‏نشینی مورد استفاده قرار می‏گیرد که عبارتند از: زاغه‌نشینی، آلونک نشینی، حلبی‏آباد و ... که هر کدام مفهوم خاص خود را دارند.
شبکه جدید، شهر قدیم
شهر / علی خانی
مطابق طرح جامع مترو تهران،‌ انبوه خطوط و تعدد قابل توجه ايستگاه‌ها، نوعي ساختار جديد شهري را رقم مي‌زند. چنانچه اين شبكه در رابطه انديشيده شده‌اي با ساختار اصلي شهر قرار نگيرد، عملکرد و منظر شهر بيش از پيش مخدوش خواهد شد. لازم است تا در ايده غالب ساماندهي ايستگاه‌هاي مترو از نظر سازمان فضايي، شبكه اين نقاط در جهت قوام هر چه بيشتر ساختار شهري به كار آيند.
نظرگاه شهری
شهر / امیر حیدری
زندگی مشترک در نظرگاه‌‌های شهری = تصویر مشترک از شهر= فهم مشترک شهروندان از شهر= پیوندها و توسعۀ اجتماعی قوی‌تر و کامل‌تر
مبلمان شهر
شهر / سید هاشم مسدد - مهران هاشمی
مبلمان شهری بخش مهمی از محيط زيست ما را تشکيل می دهد که در تعامل مستقیم یا غیرمستقیم با سایر امکانات شهری (با کاربردهای متفاوت) است. بر همین اساس، ایجاد سازگاری و هماهنگی بصری بین اجزا مبلمان شهری با سایر المان‌های شهری، جهت تشدید و تکمیل زیبایی فضای شهری امری اجتناب‌ناپذیر است.
شهر خوب ، شهری برای همه
شهر / سروناز بهبهاني
اگر چه امروز كشور ما از نظر ميانگين سني جزء كشورهاي جوان به شمار مي‌رود اما آ‌مارها حاكي از آن است كه تا سه دهة آينده جامعة ايران به جمع كشورهاي سالمند مي‌پيوندد. به همين سبب لزوم توجه به مسائل مرتبط با اين قشر از جامعه و تلاش براي رفع نيازهاي آنها به ويژه در زمينه برخورداري از رفاه اجتماعي نه تنها از ضروريات است بلكه تضمين كنندة فردايي بي‌دغدغه و سالم‌تر را براي جامعه تضمین می‌کند.
خواندنِ تهران
مبانی شهری / انسان شناسی و فرهنگ
از شهر سخن می‌گوییم؛ لاجرم از متنی سخن می‌گوییم به‌هم تافته و بس پیچیده از انواع وقایع، زمان‌ها (روزگاران)، آدم‌ها و اجتماعات، فضاها و... و البته مدیوم‌ها. شهر، موجودی زنده است که می‌زید، خراب و ترمیم می‌شود، می‌بالد و روزی می‌میرد.
التقاط محصول تکرار الگوهای گذشته معماری چین در مجموعه جدید شهری تانگ پارادایز شیان
شهر/ احسان دیزانی
بیان معماری فوق معماری گذشته چین نبوده و بیان امروز آن نیز نیست و همین ویژگی‌آن را تبدیل به یک معماری جعلی می‌کند.