تهران در عين بي‌نظمي از نظمي ناخودآگاه برخوردار است
دكتر «پی یر ونسان» استاد دانشکده معماری وال دو سن پاریس
تهران شهر نامنظمی است، اما به اين بي‌نظمي نبايد به عنوان يك امتياز منفي نگريست.تهران شهر پويايي است، در مقايسه با شهرهاي اروپايي تنوع ساخت‌وساز در اينجا بسيار زياد است. تنها كافي است كه مديران و برنامه‌ريزان شهري به اهميت توسعه پايدار واقف باشند و به اين ترتيب پايتخت ايران مي‌تواند با حفظ تنوع بافت‌هايش به استانداردها نزديك شود.
نشست تخصصی زیبایی شناسی منظرشهری
همایش ها و کنفرانس ها
سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری پژوهشکده نظر برگزار می نماید
چهل و هشتمین کنگره جهانی فدراسیون بین المللی معماران منظر «IFLA»
همایش ها وکنفرانس ها
متخصصان معماری منظر از سراسر دنیا، 27 تا 29 ژوئن سال 2011 در شهر زوریخ سوئیس گردهم می‌آیند تا در همایش و نمایشگاه‌های فدراسیون بین‌المللی معماران منظر IFLA با موضوع «مقیاس‌های طبیعت از منظر شهری تا باغ کوهستانی» تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.
پیش نویس بیانیه همایش ملی منظر شهری - 1389
همایش ها و کنفرانس ها
محورها و موضوعات اصلی همایش در سه دسته تعاریف، مبانی و مفاهیم منظر شهری، تجربه های داخلی و خارجی منظر شهری و مدیریت منظر شهری در شهرهای ایران شامل 241 چكيده مقاله تنظیم گردید که 40 مقاله برگزیده به صورت کامل در 10 پانل تخصصی ارائه شد.
همایش ملی منظر شهری
همایش ها و کنفرانس ها
همایش در تاریخ 7 و 8 آذر در محل پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار می شود.
همایش های تخصصی هنر، معماری وشهرسازی
برگزاری مسابقات طراحی نما، عکاسی نما و مقالات علمی و تخصصی، چاپ کتابچه مقالات و برگزاری نشست های علمی از دیگر برنامه های این همایش است که فراخوان جهت شرکت علاقمندان در مسابقات اعلام شده است.
توجه به مقوله مشارکت در فرآیند نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده و نابسامان شهری یک اصل اساسی و ضامن موفقیت طرح های نوسازی است. اما واقعیت اینست که واژه مشارکت و ماهیت و مفهوم عینی آن همچنان ناشناخته مانده و تعریف روشنی از مشارکت که مورد اجماع جوامع حرفه ای، مردم و مدیران شهری می باشد نیز در دست نیست.
همایشهای هنر، معماری و شهرسازی/ دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار میکند:
واکاوی مفاهیم ونظریه های معماری وشهرایرانی- اسلامی از دوران شکل یابی تا عصر حاضر از طریق بازشناسی، تبیین مفاهیم و نظریات انديشمندان و نیز آثار و ابنیه آن دوران ضروری می نماید. این بازاندیشی در بستر زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیطی تحقق یافته و می تواند به طرح رهیافت های نوین و افق های تازه مبتنی بر ارزش ها و تجارب اسلامی رهنمون شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرمانشهر شهرداري نوشهر در نظر دارد نسبت به برگزاري مسابقه طراحي پروژه مجتمع فرهنگي – سينمائي واقع در منطقه نمونه گردشگري اقدام نمايد .
همایش ملی منظر شهری در آذر ماه 1389 برگزار می‌شود
مركز هنر پژوهي نقش جهان برگزار می کند
فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران در راستاي تبيين فرهنگ و ادب، خلق اثر هنري و اشاعه مکتب استاد شاگردي، اقدام به برگزاري اين کارگاه‌ها کرده است.
برگردان: محمد عسکرزاده
مهلت ارسال خلاصه مقالات؛ 1 مارس 2010، 10 اسفند 1388
مسابقه عکاسی
مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی در راستای اهداف ترویجی خود همراه دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده.
به گزارش ایرنا، همایش ملی هنر پژوهی با محوریت آسیب شناسی پژوهش در عرصه هنر و معماری از سوی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و همزمان با هفته پژوهش گشایش یافت.
http://www.memariemoaser.com
فرهنگستان هنر برگزار می کند
معماری ساخته شدن تک بناهایی پراکنده در سطح شهر نیست. معماری به مثابه جریان اجتماعی سازمان‌یابی فضا، به‌طور همزمان انعکاس فضایی فرد و جامعه می‌باشد.
فضا یکی از موضوعات معما گونه به عنوان مورد توجه انسان بوده است. "همه جا فضاست" و همه چیز در فضا قرارگرفته و همین امر مطالعة این موضوع را بسیار دشوار ساخته است...
پنج همایش درباره مسائل اجتماعی- فرهنگی مناطق چهارم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم شهر تهران در ماه های آینده برگزار خواهد شد.
بينال ونيز
بينال ونيز براي بيش از يك قرن مهمترين سازمان فرهنگي معتبر در دنيا بوده است. از زمان تأسيس آن در سال 1895، اين بينال پيش رو در سبكهاي هنري بوده، گرايشات هنر جديد را افزايش داده و جريانات بين المللي هنر هاي معاصر را مطابق با مدلي كه داراي چند نظام مشخص است سامان داده است. به اين ترتيب ويژگي يگانة اين بينال شكل گرفته است.
در راستای گرامیداشت یاد و خاطره هزاران شهید دفاع مقدس و به منظور تشویق ‌‌مجسمه سازان ، معماران و طراحان درخلق طرح های نو ، اقدام به برگزاری مسابقه جهت طراحی يادمان ملي دفاع مقدس در قالب مجسمه ، حجم و چيدمان واقع در ميدان ورودی شهر اهواز می نماید.