سفر پژوهشی به هندوستان آغاز شد
سفرهای پژوهشی / سفر پژوهشی به هند
گروه سفرهای پژوهشی منظر بامداد روز چهارشنبه 24 اسفند 1390 پس از سه ساعت پرواز، وارد دهلی شد. این گروه پس از چند ساعت استراحت در هتل، برنامه سفر خود را آغاز کرد.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / دانش طاهر آبادی
کی از مشهورترین بناهای بر جای مانده از اکسپوهای گذشته، برج ایفل پاریس است که یادگار اکسپوی پاریس در سال 1889می‌باشد.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / جنت رحمت پناه
سالن نمایشگاه برنامه ریزی شانگهای در گوشۀ شرقی میدان خلق و در مجاورت پارک خلق واقع شده است.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / فرهاد هادی
ساختمان های قدیمی 2- 3 طبقه اطراف این محور بازسازی و نوسازی شدند. بدنه های این خیابان را فروشگاه های مدرن و اکثراً مارک های معروف لباس تسخیر کردند.
مقایسه تطبیقی تاثیر مکان گزینی معابد بودا بر شکل‌گیری و رشد فعالیت‌های مدنی و جمعی شهر (نمونه موردی: دو شهر لهاسا و جیانسه)
سفرهای پژوهشی/ مینا براتی
به نظر می رسد که مکان گزینی معابد بودا در مرکز شهر تأثیر مثبتی بر شکل گیری فعالیت های اجتماعی و مدنی در شهر دارد.
سفرهای پژوهشی / جنت رحمت پناه
این میدان که در کنار بخش غرب خیابان نانجینگ قرار گرفته بعداز جنگ جهانی به میدان خلق تبدیل شده است.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / جنت رحمت پناه
این میدان که در کنار بخش غرب خیابان نانجینگ قرار گرفته بعداز جنگ جهانی به میدان خلق تبدیل شده است.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / دانش طاهر آبادی
شهر نانجینگ یکی از شهرهای تفریحی و بسیار زیبای چین است. نانجینگ به معنی پایتخت جنوبی است و اسم آن حاکی از آن است که این شهر سال‌ها پایتخت کشور چین بوده است و بعداً پایتخت به شهر "بیجینگ" ( پکن) که به معنی پایتخت شمالی است منتقل شده است.
مکانیابی میادین کمونیستی، از ایدولـــوژی تا عمـــل
سفر پژوهشی چین/ گوران عرفانی
بررسی دلایل مکانیابی میادین شهر کمونیستی از عدم همسویی مبانی اندیشه های کمونیستی با سیاست های اجرایی آن حکایت می کند. این نوشتار به دنبال اثبات این فرضیه است که ایدولوژی کمونیستی با نظام کالبدی (معماری و شهرسازی) آن در تناقض آشکار است.
توسعه نسبی؛ پیامد اعطای سهم حداقلی مردم
سفرهای پژوهشی / حمیدرضا صالحی
باتوجه به سرعت توسعه و ساخت و ساز کشور چین، به نظر می رسد در صورت ادامه این روند در چند سال آینده، پکن در جهت حذف بافت‌های فرسوده و جایگزین کردن بافت های نوساز گام بردارد.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / جنت رحمت پناه
امروزه، باند هنوز مکانی مختص به تعداد زیادی از هتل‌ها ، بارها و بانک‌ها می‌باشد و طبیعت آن در طی این سالها تغییر نکرده است ولی محیط اطراف آن (منطقه پودونگ در آنسوی رودخانه) تغییرات زیادی به همراه داشته است. بانک‌ها و ساختمان‌های اداری خط افق باند را تحت سلطه خود قرار داده اند.
تأثیر جهت‌گیری فرهنگی دولت حاکم در چین بر معماری و شهرسازی این کشور
سفرهای پژوهشی / سپهر ژند
سیاست های فرهنگی اتخاذ شده توسط دولت چین پس از دوران اصلاحات منجر به تولید نوع خاصی از نگاه به زندگی انسان و در نتیجه تغییر شکل شهر و الگوی مسکونی در این کشور شده است.
تلفیق آیین‌های مذهبی و صنعت توریسم در معابد بودایی
سفرهای پژوهشی / شهرزاد خادمی
در معابد بودایی در تبت، در کنار حفظ آیین‌ها و سنت‌های بودایی، به جذب توریست و در آمدزایی از طریق همین سنت‌ها و آیین‌های مذهبی پرداخته شده است.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی / مینا براتی
تاریخ این مسجد (1250 سال) به قدمت تاریخ اسلام است. این مسجد در زمان سلسله های سانگ، یوان، مینگ و کینگ تعمیر و گسترش یافته است.
دین چینی
سفر پژوهشی چین/ طاهر آبادی
لسفه و دین چینی مبتنی بر نظریات و تعالیم لائوتزه، کنفسیوس است که هیچ کدام ازآنان پیامبرانی الهی نبوده اند و خودشان نیز چنین ادعایی نداشته اند . این دو تن که تقریبا هم عصر و در حدود 500 ق م میزیسته اند زندگیشان با ترک زندگی و زن و همسرانشان همراه بوده است.
پودونگ و تانک نمادهای پایان کمونیزم در چین
سفر پژوهشی چین/ رضا کسروی
با شروع اصلاحات 1979 چین، رویکرد جدیدی با عنوان فقر زدایی اتخاذ شد که از بین بردن فقر را رسالت دولت می دانست. بدین ترتیب از آنچه که می توانست در جهت این هدف یاریگر باشد پرهیز نشد. شرکت های چند ملیتی، برند های تجاری و سرمایه گذاری خارجی همگی مورد استقبال قرار گرفتند.
بررسی تأثیر  سیاست های گردشگری  پیرامون معبد جوخونگ و مجموعه‌ی شهر ممنوعه پکن
سفرهای پژوهشی/ ارس مهرانفر
معماری تلفیقی است از کالبد و حضور، که حضور همانا جریان حیات انسانی در میان بدنه‌های معماری است. در نتیجه برخوردی شعورمند با آثار ارزشمند معماری کهن، در جهت حفظ و یا دمیدن جریان زندگی در آن اثر خواهد بود و عدم توجه به این نکته، تبدیل اثر به موزه‌ای از دیواره‌های سخت است.
مونوگرافی
سفرهای پژوهشی
ساختار کلی شهر جیاتسه از تقاطع دو خیابان عریض که در محل تقاطع آنها میدان اصلی شهر قرار دارد ساخته شده است. میدان مذکور رو به قلعه‌ای که انگلیس‌ها ساخته‌اند قرار دارد. شهر بیش از آنکه چهره یک شهر را داشته باشد همچون روستایی بزرگ به نظر می‌رسد و عبور ارابه ها، حیوانات از خیابان های شهر این ذهنیت را بیشتر تداعی می‌کند.
جایگاه مردم چین در طراحی و استفاده از میدان تیان آن من
سفرهای پژوهشی
فضا، با حضور انسان به مکان تبدیل می‌شود. به همین ترتیب شهر، با حضور شهروندان است، که بار معنایی می یابد. اهمیت نقش شهروندان در طراحی و استفاده از فضاهای شهری بیان کننده ضرورت پژوهش حاضر است.
تجربه
سفرهای پژوهشی
جربه چهار‌ساله ی «آموزش مبتنی بر کشف» در پژوهشکده نظر نشان می دهد که بسیاری از خلأهای علمی و عملی موجود در زمینه آموزش معماری را می توان با توجه به علایق و خواسته های شخصی دانشجویان پوشش داد.