معرفی تصویری
اثر تاريخي مشهور به قلعه زيويه در فاصله تقريبي 55 کيلومتري جنوب‌شرقي شهر سقز و يک کيلومتري شمال روستايي موسوم به همين نام روي تپه‌اي طبيعي قرار گرفته است.
قلعه تاريخي زيويه
معرفی تصویری
اثر تاريخي مشهور به قلعه زيويه در فاصله تقريبي 55 کيلومتري جنوب‌شرقي شهر سقز و يک کيلومتري شمال روستايي موسوم به همين نام روي تپه‌اي طبيعي قرار گرفته است.
از منظر روستا تا منظر شهر
معرفی تصویری / سیده فاطمه مردانی
آنچه در نراق به دیده می‌آید، تلفیقی تأمل‌‌برانگیز از دو ذهنیت شهر و روستا است. از نقش های جانوری می توان به شیر، سگ، مار و از پرندگان به کلاغ و عقاب اشاره کرد. این نمونه ها گاه در کنار نقش چلیپا، سرو، خورشید و گل-های چارپر دیده می شود.
شهر زیر زمینی نوش آباد
معرفی تصویری
این شهر تونلی است دست کن با فضاهای معماری است که در عمق ۳ متری زمین قرار گرفته است. این شهر زیرزمینی حدود دو سال پیش هنگامی که یکی از اهالی نوش آباد در حال کندن زمین بود؛ کشف شد.
کندوان
معرفی تصویری
کندوان یکی از روستاهای پر جاذبه استان آذربایجان شرقی است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن این نام را به خود گرفته است و عسل از مهم‌ترین سوغات این روستا است.
معبد مهر/ مراغه
معرفی تصویری
معبد مهر از نخستین سکونتگاه‌ها و معابد بشر پیش از تاریخ محسوب می شود که از تاریخ ناگفته مراغه حکایت دارد و در زیر یک گورستان تاریخی قرار دارد.
قلعه بابک
معرفی تصویری
قلعه جمهور معروف به دژ بابک در 50 کیلو متری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شعبه‌ای از رود بزرگ قره سو قرار دارد ؛ منطقه‌ای که به نام کلیبر معروف است. دژ بابک خرمدین ،دژی است بر فراز قله کوهستانی در حدود 2300 تا 2700 متر بلند تر از سطح دریا.
معرفی تصویری
در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاقها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاقها با هم مرتبط باشند. نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده‌اند و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاقها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده‌است .
آیلار کلوی، کارشناس ارشد معماری منظر/سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
عشایر ترک و ترکمن در سالیان گذشته از آلاچیق های قابل حمل و پیش ساخته برای زندگی استفاده می کردند که امکان بهره مندی از نور طبیعی را فراهم آورده و برای مواجهه با باد و مقاومت در برابر تغییرات نیز کاربرد داشته است.
عطیه غفوری، کارشناس ارشد معماری /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
این نوشتار که حاصل سفر به آسیای مرکزی ااست، به بررسی عوامل کالبدی ایجاد احساس در فضاهایی خاص (مقبره خواجه عبد درون) و مقایسه آن با احساس باغ ایرانی (باغ فین) از طریق بررسی ویژگی­های فضا و کیفیت­های ایجاد شده توسط آنها می پردازد.
رضا کسروی، کارشناس ارشد معماری /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
شهر سمرقند یکی از شهرهای تاریخی آسیای مرکزیست که در سده اخیر دوران گذار از زندگی سنتی به مدرن را تجربه می کند. شهر تهران به عنوان مهمترین شهر ایران دربردارنده مجموعه ای از مسایل مربوط به حضور بافت های تاریخی تا بافت های فرسوده است.
سوده بانگیان، کارشناس ارشد معماری منظر /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
یکی از معیارهای میزان موفقیت و یا عدم موفقیت هر فضا، میزان حضور مردم در آن فضا می باشد. عموماً مراکز تاریخی شهرها نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی را با خود یدک می کشند و نوعی شناسه در شهر پیدا می کنند.
سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
در این مقاله سعی شده با مقایسه تطبیقی شهرهایی که دوره ای از تاریخ خود را تحت حاکمیت حکومت های کمونیستی بوده اند، نشان دهیم که تاثیری که این حکومت بر شکل شهرها گذاشته کمتر از تاثیر تاریخ و حتی بستر جغرافیایی نیست...
لیلا سلطانی، کارشناس ارشد معماری منظر/سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
با به اوج رسیدن هنر آرامگاه سازی در قرن های 14 و 15 ، دیگر به ندرت در عصر تیموری آرامگاه مجزا یافت می شود.. بلکه آرامگاه ها با یک تالار گنبد دار و دارای پیش طاق، به عنوان یک جزء از مجموعه بناهای مذهبی – مسجد، مدرسه، خانقاه – هستند که مجموعه شاه زنده در سمرقند جالب ترین آنهاست.
سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
«گزارش اول» : بررسی نحوه حضور بناهای شاخص شهری در بافتهای تاریخی شهرهای آسیای مرکزی
سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
سفر به آسیای مرکزی و بازدید از شهرهایی که تا چندی پیش تحت سلطه سوسیالیسم روزگار می گذراندند، به درک اهداف این نهضت کمک شایانی کرده است. این گزارش بر آن است تا تأثیرات سوسیالیسم را بر منظر شهری کشور های آسیای مرکزی بیان کرده و به بررسی جزئیات شهرسازی امروزی آن ها که همچنان پیرو عقاید سوسیالیستی است، بپردازد. در نهایت، منظر خیابان شهر سوسیالیست با شهر نظامی و شهر سرمایه داری مقایسه خواهد شد.
سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
در سفر به آسیای میانه معابد بودایی در شهر کهن "ترمز"(Termez) با نام های فیاض تپه(Fayaz Tepa) و قره تپه(Kara Tepa) واقع در کشور ازبکستان و معبد بودایی "اجنه تپه"( Ajina Tepa) در مسیر راه ابریشم واقع در کشور تاجیکستان مورد بازدیدی قرار گرفت که این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرند.
تهران شهر بیگانه هاست و روز به روز با قلمرو ذهنی تعلقات مکانی و خاطرات جمعی شهروندان خود بیگانه تر می شود.