كدخبر: ۱۰۰۰
تاريخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باستانشناسی/ سرفراز
آب در ایران باستان/ قسمت سوم
درياچه «چي‌چيست» كه بارها در اوستا به عنوان درياچه مقدس ياد شده به آناهيتا نسبت داده شده‌است كه در اصل به معني درياي تابان و درخشنده‌است و تقدس اين درياچه باعث شده‌بود كه اغلب شاهان ساساني و پهلوانان نامدار آن زمان براي رب النوع ناهيد مراسم قرباني و نيايش بجا آورند.
درياچه «چي‌چيست» كه بارها در اوستا به عنوان درياچه مقدس ياد شده به آناهيتا نسبت داده شده‌است كه در اصل به معني درياي تابان و درخشنده‌است و تقدس اين درياچه باعث شده‌بود كه اغلب شاهان ساساني و پهلوانان نامدار آن زمان براي رب النوع ناهيد مراسم قرباني و نيايش بجا آورند و درخواست‌هاي خود را به او عرضه‌كنند، چنانكه كيخسرو و شهريار كياني براي ايزد بانوي آناهيتا و فرشتهُ پاسدار آب در كناره ژرف درياچه چي‌چيست مراسم قرباني بجا آورد كه بر دشمنان پيروز شود كه چنين شد، و لذا مي‌بينيم كه در تكريم آب و در يسنا 6 فقره 10 آمده‌است كه اهورامزدا به زرتشت مي‌گويد: نخست به آب رو آور و حاجت خود را از آن طلب كن زيرا آب است كه فر ايزدي مي‌بخشد به كسي كه او را بستايند و در توصيف آناهيتا آمده‌است كه بر خلاف ساير رب النوع‌ها كه گاهي وحشتناك مينمايند، الهه آب پيوسته شادان، زيبا و پر بركت است. از اين جهت او را نماد ولادت و نماد حيات و رستاخيز و جاويدان بشمار مي‌آورند، پروفسور «لوكونين» دانشمند باستان شناس فقيد روسي در اين مورد نوشته است كه حكومت و زندگي قوم پارسي‌نژاد ساساني با الهه ناهيد ورجاوند گشت.
در كتاب مقدس مسلمين، قرآن مجيد، آب را مايه حيات همه چيز دانسته و در رابطه با احترام و تكريم آب در طول تاريخ به زندگي فرقه‌اي به‌نام «صابئين» برمي‌خوريم كه به آب پرستان مشهور شده‌اند، در صورتيكه آن‌ها خود را پيرو يحيي بن ذكريا مي‌دانند و صابئين كه ريشه آرامي دارد از صبا، به معني خود در آب فرو بردن و خود شستن و تعميد كردن با آب است كه ترجمه اين واژه به زبان عربي مغتسله يعني خودشويان است و لذا مي‌بينيم كه صابئين منازل خود را در كنار رودخانه و سواحل درياها مي‌ساختند و نيايشگاه آن‌ها نيز معبد آب بوده‌است.
پروفسور «هانري شال يوش» در كتاب «تهران ايراني» به ترجمه دكتر «عيسي بهنام» در مورد اين قوم مي‌نويسد: صابئين يا آب‌پرستان فرقه‌هايی بودند از پيروان «يحيي‌بن‌ذكريا» كه از قرن اول ميلادي در شامات و سواحل اردن ساكن شده بودند، اما در اثر سخت‌گيري عده‌اي از اسرائيلي‌ها مجبور به مهاجرت شدند.
صابئين معتقد به وحدانيت الهي و خداوند متعال و حساب و كتاب در روز حشر بودند و لذا سعي داشتند كه در دنيا پرهيزكار و صالح بوده تا در آخرت پاداش خير داشته‌باشند و از جمله اعمال ديني آن‌ها آب‌تني در آب جاري بود و مخصوصاً رود اردن كه يحيي پيامبر در آنجا حضرت عيسي عليه الاسلام را تعميد داده‌بود و از اين رو آن‌ها را صابئين يا مفتله گويند كه به معني عسل و آب تني دائمي بوده‌است. بعضي بر اين باورند كه هنوز هم در نواحي عراق و برخي از كشورهاي عربي و حتي بخشي از اطراف خوزستان بقاياي صابئين زندگي دارند. استاد «محيط طباطبائي» اين قوم را اهل كتاب مي‌داند. البته بسياري از كيش‌ها و آئين‌ها در طول تاريخ و پيش از آن در گرداگرد رودها و پيرامون چشمه‌ها تمركز يافته‌بود و بطور كلي از گذشته دور زندگي در حاشيه منابع آبي استقرار پيدا كرده‌است. زيرا انتخاب اماكن مسكوني محدوديتي نداشت و آنچه محدود و معدود بود منابع آبي بود كه بايد به گونه‌اي انتخاب شود كه رفع نيازمندي‌هاي اجتماع مستقر در اطراف آن از نظر زراعت و آب شرب تأمين كند و لذا در طول تاريخ مي‌بينيم كه با پيشرفت و كثرت جمعيت موضوع سلطه و مالكيت هم ظاهر مي‌شود و اعمال زور و قدرت براي ادامه زندگي و كشت و زراعت هم منجر به نظم و نسق و حقابه و ساير نظام‌هاي آبياري از يكطرف و ايجاد ساخت و ساز فني و صنعتي و هنري از طرف ديگر براي حفظ و نگهداري و آبرساني كه در هر ناحيه‌اي بنا به مقتضيات اقليمي و فرهنگي آن منطقه بوجود آمده‌است. نظير حفر چاه، ايجاد قنات‌هاي متعدد، ساخت آب انبارهاي بزرگ و كوچك و همچنين استخرهاي بزرگ و كوچك، آبگيرها و غديرهاي مختلف و ايجاد درياچه‌هاي مصنوعي و ساخت و ساز بندهاي متنوع وسدهاي مخزني كه برخي از آن‌ سازه‌هاي آبي را مي‌توان در رديف آثار با ارزش صنعتي و هنري دانست. هر چند عملكرد آن‌ها تأمين آب به‌علت محدوديت منابع آبي بوده است، با وجود همه اين تلاش‌ها حتي بارور‌كردن ابرهاي مصنوعي و باران‌هاي تصنعي هيچوقت از دعا و نيايش اين عنصر خير و بركت هيچ قومي غاقل نبوده‌اند و علاوه بر دعاي باران و نذر و نيازهاي متنوع به‌درگاه حق‌تعالي در گذشته، اقدام به‌ساختن معابدي نموده‌اند كه گاهي به‌صورت دسته جمعي و زماني هم به‌طور اختصاصي در آن معابد تشريفات تقاضاي باران بجا مي‌آوردند.
* نام:
ايميل:
* نظر: