كدخبر: ۱۰۰۳
تاريخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هنر معاصر
شرح زندگی و بررسی تعدادی از آثار ونگوگ
ون گوگ براي کشيدن "شب پر ستاره" بر فراز رودخانه رون ايستاد تا براي چراغهايي که در دوردست وجود داشت، نور کافي فراهم کند."شب پرستاره"، که يکي از مشهورترين مناظر شب ون گوگ است، در آسايشگاه رواني خلق شده، زماني که هنرمند اجازه نداشت از ساختمان خارج شود.
در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ درست يك سال پس از فوت برادرش اولين فرزند خانواده كه نام او نيز ونسان بود پا به دنيا گذاشت. اولين ثمره ازدواج تئودور و آناكورنليا بيش از چند هفته زنده نماند و ونسان دوم كه درست در سالروز فوت برادر بزرگتر به دنيا آمد هميشه احساس «فرزند بدلي» بودن را با خود حمل كرد. شايد بتوان گفت كه چنين احساسي از خويشتن بدل به هسته اصلي احساس سرگشتگي و مشكلات هويتي او در آينده شد. تحصيلات مدرسه اي خود را تنها تا ۱۵سالگي ادامه داد و پس از ترك مدرسه هرگز موفق به از سرگيري آموزش رسمي نشد. از آنجا كه عموهاي وي به خريد و فروش آثار هنري اشتغال داشتند مدتي به اين سو متمايل شد و در هلند، لندن و پاريس در فروشگاه هايي كه به خانواده ون گوگ تعلق داشت به كار مشغول شد، اما روح سركش و نا آرام او تحمل رعايت نظم و ديسيپلين خاصي را كه يك فروشنده بايد در برخورد با مشتري ها از آن برخوردار باشد نداشت و پس از آنكه نظر خود را بدون پرده پوشي در مورد انتخاب يكي از خانم هاي مشتري بيان كرد مجبور به ترك كار خود شد.
در ۲۳سالگي در حالي كه احساس مي كرد در عالم هنر توفيقي نيافته تصميم به ترك آن گرفت. به انگليس برگشت تا در يك مدرسه مذهبي تحصيل نمايد. اما پس از چند ماهي با تحولاتي كه از نظر فكري پيدا كرد از ورود به آن منصرف شد و به هلند نزد والدين خود بازگشت و تصميم گرفت همان جا مانده و در يك كتابفروشي مشغول به كار شود. سال بعد دوباره آماده شركت در امتحان يك مدرسه مذهبي شد اما پس از ۱۵ ماه درس خواندن را كنار گذاشت و پس از آنكه تقاضايش براي پذيرفته شدن به عنوان مبلغ مذهبي از سوي يك موسسه بلژيكي رد شد بنا به توصيه يكي از معلمان موسسه براي مدتي به يك معدن دورافتاده در بلژيك رفت تا تسكيني براي آلام جسمي و روحي كارگران باشد. در آنجا به شدت تحت تاثير شرايط كارگران قرار گرفت و پس از مدتي وعظ را كنار گذاشت و مانند يكي از آنها به زندگي مشغول شد و پول هايي را كه برايش فرستاده مي شدند وقف آنها مي كرد. مقامات كليسا اين رفتار ونسان را نپذيرفته و بيان كردند كه وي حرمت و شٲن كليسا را خدشه دار كرده است و راي به عزل وي پس از شش ماه دادند.
پس از گذر از موقعيت ها و حرفه هاي مختلف اكنون احساس مي كرد اميدها و آمال وي همگي نقش برآب شده اند و رفتارهاي غيرطبيعي وي از اين زمان رفته رفته خود را نشان دادند. به طور مثال زماني كه تنها ۱۰ فرانك داشت سه روز را با پاي پياده براي ديدن يك نقاش فرانسوي طي كرد و پس از آنكه به در خانه وي رسيد احساس كرد كم روتر از آن است كه در بزند و راه رفته را بازگشت. او براي بيش از يك سال در اين وضعيت فقيرانه و سرگردان به زندگي ادامه داد. مادرش درباره او هرجا برود و با رفتار نامتعارف و افكار غيرعادي خود همه چيز را خراب كند.»
ونسان اين بار تصميم گرفت به دنياي هنر بازگردد. براي ورود به يك مدرسه در بروكسل كوشش كرد اما پذيرفته نشد و در ۲۸سالگي دوباره به سمت والدين و زندگي با آنها بازگشت. در اين زمان احساس كرد به دختر عموي خود «كي» علاقه مند شده و وقتي عشق وي توسط كي رد شد به شدت دچار پريشاني شد. در يكي از تظاهرات رفتارهاي نامتعارفش زماني كه به خانه «كي» رفته بود دست خود را بر روي شعله شمع نگاه داشت تا اجازه ملاقات به او داده شود. دومين زني كه ملاقات كرد «شين» نام داشت.
اما او هم نتوانست رفتار وي را تاب آورد و رابطه آنها پس از مدتي قطع شد. اين گسستگي اثر عميقي روي ونسان داشت. احساس مي كرد حتي يك روسپي هم قادر به تحمل او نيست.دوباره به والدين خود روي آورد و شروع به كار با رنگ و روغن كرد و در ۱۸۸۵ اولين اثر بزرگ خود «سيب زميني خورها» را خلق كرد. در يك آكادمي هنر در آنتورپ ثبت نام كرد .اما پس از يك ماه آنجا را ترك گفت و به اتفاق برادرش تئو كه در تمام عمر حامي وي بود به پاريس رفت. دوران اقامت او در پاريس با شكوفايي مكتب امپرسيونيسم همراه بود و ونسان تحت تاثير كارهاي اين نقاشان از رنگ هاي تيره به رنگ هاي روشن روي آورد. به رغم آنكه تئو هيچ گاه حمايت خود را از ونسان قطع نكرد، او نيز بيش از دو سال زندگي مشترك را تاب نياورد. در اين مدت ونسان مرتب مست كرده و غذاي كمي خورده و به شدت سيگار مي كشيد. ونسان پاريس را در ۱۸۸۸ به سوي مناطق جنوبي فرانسه ترك گفت. او در «آرل» خانه زرد مشهور خود را اجاره كرد و به نقاشي پرداخت.
در آنجا به توصيه تئو كه نگران حال وي بود «پاول گوگن» به او ملحق شد اما رابطه آنها پس از چند ماهي رو به سردي گذاشت و در يكي از مشاجره هايي كه بين آنها درگرفت ونسان ليوان مشروب را به سمت پاول پرتاب كرده و گوگن اعلام مي كند كه ونسان را ترك خواهد كرد. اين موجب بروز يك بحران روحي در ونسان شده و در روز بعد با تيغ به پل حمله كرده و سپس در اوج پريشاني قسمت پايين گوش چپ خود را قطع مي كند. پس از اين كار گوش خود را در يك دستمال پيچيده و در پاكت گذاشته و با رفتن به خانه معشوق خود "راشل" آن را به وي تقديم مي كند. چند روزي را در بيمارستان گذرانده و با فروكش كردن بحران، مرخص مي شود اما افسردگي در او باقي مانده و به توصيه دوستان در اوايل ۱۸۸۹ به مارسي مي رود. در آنجا دچار دومين حمله شده و به اين باور مي رسد كه او را مسموم كرده اند و به آرل برگشته و براي دومين بار در بيمارستان به مدت ۱۰ روز بستري مي شود. پس از مرخصي به علت تداوم رفتارهاي نابهنجار وي، مردم آرل با امضاي توماري خواهان ترك شهر از سوي ونسان مي شوند.
او آرل را ترك كرده و به شكل داوطلبانه در «سنت رمي» تحت مراقبت دكتر تئوفيل پيرون قرار مي گيرد كه اعتقاد داشت ونسان از نوعي صرع در رنج است. در آنجا ونسان دچار يك بحران ديگر شده كه طي آن به خوردن رنگ هاي خود اقدام مي كند.تئو قانع مي شود كه ونسان بايد به پاريس برگردد. در ماه مه ۱۸۹۰ او نزد دكتر پاول گاشه يك روانپزشك مي رود و تحت درمان وي قرار مي گيرد. با بيمار شدن پسر، تئو نگران آن مي شود كه توجه برادر از او گرفته شود و در تابستان در حالي كه به شدت جذب مناظر دشت هاي اطراف شده بود با برداشتن يك هفت تير به خود شليك كرده و روز بعد به علت عفونت حاصل از جراحت فوت مي كند.
بررسی تعدادی از آثار ونگوگ:


شب پرستاره starry night 1889


دوره سن رمي، رنگ روغن 92×73 موزه هنر معاصر-نيويورك

ون گوگ براي کشيدن "شب پر ستاره" بر فراز رودخانه رون ايستاد تا براي چراغهايي که در دوردست وجود داشت، نور کافي فراهم کند.
"شب پرستاره"، که يکي از مشهورترين مناظر شب ون گوگ است، در آسايشگاه رواني خلق شده، زماني که هنرمند اجازه نداشت از ساختمان خارج شود.
ضربه‌هاي چرخشي قلم موي او و نور وهم انگيز اين اثر، آسماني را ايجاد کرده که از خاطره هنرمند از شبهاي پاريس به جا مانده بود.
سحابي چنبري مارپيچ بزرگ و يازده ستاره گزاف و يک ماه نارنجي باور ناپذير با نوري ميان هلالش – که شايد خاطره مغشوشي از ياک ماه گرفتگي باشد.
(چنان که او به نقل از ويکتور هوگو نوشت:خداوند يک فانوس دريايي است که در خسوف است .) يا شايد تلاشي براي يکي کردن ماه و خورشيد.
سروهاي شعله شکل غول پيکر نيز که بدل عمودي زميني تيره رنگ سحابي اژدها گونند، ممکن است اختراعي باشند که از منظره هاي ديگر به اين جا آورده شده و نماد گنگي از تکاپوي انسان باشند.
شب پر ستاره يکي از آخرين آثار ون گوگ، پيش از خودکشي او در 37 سالگي است.


Evening strollگردش عسرانه 1889


دوره سن رمي رنگ- روغن5/32× 5/49 –موزه سائو پا ئو لو


جاده روستاي در شب 1890 country road by night


دوره سن رومي-رنگ روغن-71×91موزه ريكس كرولركشتزارهاي دورو بر سن رمي 1889 creen fields near sain


دوره سن رمي –رنگ روغن-92×73گالري نارودني


با مقایسه رنگ های نمونه آثار بررسی شده از ونگوگ می توان به این نتیجه رسید که وی در آثارش بیشتر از رنگ هاي زرد. سبز .آبي و نارنجي استفاده می كرده است. عناصری چون ماه تابان و ستاره درخشان در بيشتر آثار او ديده مي شود .

نویسنده : نرگس داوری/ دانشجوی کارشناسی رشته طراحی پارچه و لباس
* نام:
ايميل:
* نظر: