كدخبر: ۱۰۱
تاريخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت اول
گونه شناسی عملکردی و کالبدی باغ ایرانی
چنانچه باغ ایرانی را شيوه معماري و ساماندهي فضاي زيست به منظور استفاده بيشتر از طبيعت در راستای تحقق اهداف ایرانیان تعريف كنيم، برحسب سنت جامعه ايراني، گونه های مختلفی از اين فضاسازی را مي توان شناسايي كرد.
v_nattaj@yahoo.com
ويژگي هاي اقليمي، فرهنگي و اجتماعي جامعه ايران در طول بيش از هفت هزار سال تاريخ آن، روش هاي مختلفي را براي استفاده از طبيعت در محيط زندگي و تعامل آن با انسان به وجود آورده است. چنانچه باغ ایرانی را شيوه معماري و ساماندهي فضاي زيست به منظور استفاده بيشتر از طبيعت در راستای تحقق اهداف ایرانیان تعريف كنيم، برحسب سنت جامعه ايراني، گونه های مختلفی از اين فضاسازی را مي توان شناسايي كرد. قابل ذكر است كه دستاوردهاي معماري و ساخت فضا و منظر در هر يك از اين گونه ها بر حسب شرايط، به صورت هاي متنوع مورد استفاده قرار گرفته است. 

تقسيم بندي گونه اي باغ هاي ايراني می تواند به منظور شناخت دقيق تر باغ ايراني و استفاده از نتایج آن در طراحی بوستان های امروزی انجام مي گيرد. تقسيم بندي مذكور لزوماً به معني آن نيست كه هر باغي در يكي از گونه هاي تعريف شده شكل گرفته و با ساير گونه ها كاملاً متفاوت است، بلكه هر باغ مي تواند شامل تركيبي از گونه های مختلف بوده و برای چندین منظور طراحی شده باشد. شناخت و دسته بندی آنها کمکی است در جهت ترکیب فضاسازی مختلف با اصول طراحی باغ ایرانی و الگوسازی برای بسیاری از عملکردهای معاصر که می تواند به زیبایی با فضا سازی باغ ایرانی ترکیب گردد.

در این بخش گونه شناسی را می توان از دو جنبه مورد مطالعه قرار داد؛ گونه شناسی عملکردی در باغ های ایرانی و گونه شناسی کالبدی. دسته بندی فوق و ارائه گونه های مختلف بر اساس بازشناسی پیشینه باغ ایرانی بوده است، لذا با به وجود آمدن عملکردهای جدید و ترکیب آن با فضای باغ ایرانی می توان به ترکیبات دو کلمه ای دیگری نیز رسید.

الف: گونه شناسی عملکردی باغ ایرانی
باغ ایرانی فارغ از ایجاد یک فضای سبز و فرح انگیز برای استفاده کنندگان و هدف اصلی آن که ارتباط و تعامل سازنده بین انسان و طبیعت است؛ طیف گسترده ای از عملکردها را نیز شامل می شده است. ایرانیان هر جا که حداقل امکانی برای احداث باغ وجود داشت از حیاط کوچک خانه ایرانی گرفته تا باغ های حکومتی و باغ های عظیم شهری اقدام به برپا داشتن باغ با رعایت اصول باغ سازی ایرانی کردند. گونه های مختلف عملکردی باغ ایرانی برای پاسخ گویی به نیازهای مختلف عملکردی از زندگی خصوصی تا تعاملات اجتماعی به وجود آمده است. منظور از گونه شناسی عملکردی شناخت بهتر و ارائه مشخصاتی از این نوع باغ ها است که نمونه های شناخته شده آن در مطالب آتی می آید.

ب: گونه شناسی کالبدی باغ ایرانی
در این قسمت گونه هایی از باغ آورده می شود که به واسطه شکل خاصی که دارند می توان آنها در گونه های کالبدی جای داد. تأثیر اقلیم، جغرافیا، شکل و توپوگرافی زمین و گاهاً حتی نیازهای عملکردی در شکل باغ تأثیر بسزایی داشته كه منجر به ايجاد باغ هايي به شكل هاي خاص شده است‎‎‎‏‏؛ به طوري كه مي توان باغ ها را در يك گونه ديگري به نام گونه شناسي كالبدي بررسي كرد. در ادامه برخی از آنها با توضیح مختصر و بیان ویژگی های کالبدی خواهد آمد.
سلسله مراتب گونه شناسی باغ ایرانی سعی در شناخت بیشتر این پدیده عالی منظر سازی دارد، برای غنای این بخش نظرات و راهنمایی های خوانندگان محترم مورد نیاز نگارنده می باشد.
مهندس وحید حیدرنتاج

v_nattaj@yahoo.com
نظرات بینندگان:
سلام.از مطالب مفید این صفحه استفاده کردم و ممنونم. من دانشجوی ارشد معماری منظر هستم و درمورد گونه شناسی باغ ایرانی تحت تاثیر اقلیم تحقیق میکنم. ولی منابع زیادی پیدا نکردم. لطفا من را راهنمایی کنید.
* نام:
ايميل:
* نظر: