كدخبر: ۱۰۷۷
تاريخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معرفی تصویری
معبد مهر/ مراغه
معبد مهر از نخستین سکونتگاه‌ها و معابد بشر پیش از تاریخ محسوب می شود که از تاریخ ناگفته مراغه حکایت دارد و در زیر یک گورستان تاریخی قرار دارد.
معبد "مهر" نیایشگاه زیرزمینی ومحل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی در جنوب روستای ورجوی مراغه به صورت زیرزمینی و صخره‌ای بنا شده است. پیروان آیین مهر، آن را با تراشیدن قطعه سنگی عظیم از جنس شیست با دهانه‌ای به عرض 5/4 متر به وجود آورده‌اند.این بنا را از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در امر حجاری آن دخیل بوده اند می‌توان جزء نمونه‌های ارزنده از ستایشگاه‌های کهن دانست.
گرچه اکنون از معبد مهرجز نامی و نشانی دیگر چیزی باقی نمانده ؛ اما کماکان نشان از تاریخچه بسیار غنی این سرزمین تاریخی دارد. مهر یا میترا خدایی بوده که پرستش او هزاران سال رواج داشته است و هنوز هم مورد احترام زرتشتیان است. پیروان مهر بر این عقیده بودند که مهر در غاری متولد شده است از این‌رو هر جا غاری می‌یافتند، در آن به پرستش و نیایش مهر می‌پرداختند و آن مکان را «مهرابه» می‌گفتند.
این معبد به عنوان یکی از کامل‌ترین پرستشگاه‌های تاریخی ایران ، در دوره اسلامی یعنی زمانی که ایلخانیان بر ایران پارسی حکومت می‌کردند دستخوش تغییراتی شد تا نشانه‌هایی از اسلام اکنون بر تن این معبد به یادگار بماند . یافته‌های باستان‌شناسی وجود تمدن اوراتورها و ماد در آذربایجان بزرگ که مراغه جزیی لاینفک از آن است را به اثبات رسانیده و اینک «مهر» این معبد ناشناخته و پنهان مانده از انظار مردم و مسوولان که نخستین داده‌ها نشانگر پیش از تاریخ بودن این معبد می‌باشد، می‌تواند با بررسی‌های مجدد دیرینه شناختی و اتنومولوژی وجود تاریخ و شکل گیری نخستین تمدن‌های بشری در آتروپاتکان را هزاران سال به گذشته باز گرداند. طبق تحقیقات و بررسی‌ها معلوم شده که در این معبد آرامگاه یکی از علمای بنام و با تقوی مراغه یعنی آخوند ملا معصوم مراغه ای قرار دارد که بعد از وفاتش در این معبد دفن شده است.


مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - محمد عسگرزاده ، سفر پژوهشی آذربایجان -خرداد1389مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - حمید رضا صالحی ، سفر پژوهشی آذربایجان -خرداد1389مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - محمد عسگرزاده ، سفر پژوهشی آذربایجان -خرداد1389مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - حمیدرضا صالحی ، سفر پژوهشی آذربایجان -خرداد1389


بر گرفته شده از : سایت ویکی پدیا
* نام:
ايميل:
* نظر: