كدخبر: ۱۰۷۸
تاريخ انتشار: ۰۴ دي ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معرفی تصویری
کندوان
کندوان یکی از روستاهای پر جاذبه استان آذربایجان شرقی است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن این نام را به خود گرفته است و عسل از مهم‌ترین سوغات این روستا است.
کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا (روستا های صخره ای) زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.
کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آن جا می‌کشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.
پرفسور «دیوید رول» باستان‌شناس مشهور انگلیسی در سفر به ایران و کشف نخستین مسیر پستی دنیا، قدمت کندوان در این مسیر را یکی از استنادات خود برای نظریه فرود آدم _ یکجانشینی بشر غار نشین و زندگی اجتماعی انسان‌ها_ قرار داده است.


مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - محمد عسگرزاده ، سفر پژو هشی آذربایجان - خرداد1389مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - حمیررضا صالحی ، سفر پژو هشی آذربایجان - خرداد1389مأخذ : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر - محمد عسگرزاده ، سفر پژو هشی آذربایجان - خرداد1389برگرفته شده از : سایت ویکی پدیا
* نام:
ايميل:
* نظر: