كدخبر: ۱۰۹
تاريخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۸۸ - ۱۶:۵۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
قسمت اول از مجموعه مطالب
نقد طرح جامع تهران: مقدمه
طرح جامع تهران بزرگترین سند برنامه ریزی شهری تهران و ایران است که تهیه آن در سال 83 آغاز و در اواخر سال 85 مراحل تصویب آن آغاز گردید. موج انتقادات تخصصی و حرفه ای نسبت بآن موجب گردید تا خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اقدام به برگزاری نُه کارگاه تخصصی با حضور متخصصان و دست اندرکاران طرح نماید.
طرح جامع تهران بزرگترین سند برنامه ریزی شهری تهران و ایران است که تهیه آن در سال 83 آغاز و در اواخر سال 85 مراحل تصویب آن آغاز گردید. علیرغم تحولاتی که در چند دهه اخیر در مفاهیم و روش های برنامه ریزی شهری در جهان به وقوع پیوسته، طرح جامع تهران همان چارچوب منسوخ گذشته را با اندک تغییراتی در شکل محصولات طرح (و نه رویکرد و مبانی نظری آن) دنبال کرد.

موج انتقادات تخصصی و حرفه ای نسبت به چارچوب نظری طرح، رویکردها و روش های تهیه آن در محافل دانشگاهی، تخصصی و حرفه ای موجب گردید تا خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اقدام به برگزاری نُه کارگاه تخصصی طی سال های 85 تا 87 با حضور متخصصان و دست اندرکاران طرح نماید.

در جریان تصویب طرح، اعمال تغییرات جدید از سوی ریاست جمهوری نسبت به برخی اجزای طرح موجب ایجاد تغییرات قابل توجه در اسناد و ضوابط طرح گردید.

نهایتاً طرح جامع تهران در اسفند 86 بدون تاثیر پذیری ملموس از نظرات کارشناسی عرضه شده در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسید و در اردیبهشت 87 به شهرداری تهران ابلاغ شد. مباحث کارگاه های تخصصی ایسنا، اگر چه به دلیل موانع ساختاری در روش بررسی و تصویب طرح های توسعه شهری ایران نتوانست تأثیری در اصلاح طرح بگذارد، لکن فضایی از گفتگو را در سطح متخصصان مسائل شهری ایجاد کرد که در نوع خود بی سابقه بود.

ارتقای دانش تخصصی، ارزیابی و نقد شفاف و کارشناسی طرح، الزام (برخی!) از مسئولان و دست اندرکاران تهیه طرح به پاسخگویی به شهروندان و نخبگان آن ها و نهایتاً تنظیم سندی تاریخی که با انطباق پیش بینی های آن با نتایج طرح جامع در دوران اجرا می تواند مایه عبرت آیندگان گردد. در این صورت دانش مطالعات شهری و روش های مدیریت شهری در ایران یک گام به پیش خواهد رفت.

مسئولیت برگزاری کارگاه ها را آقای امین کریم الدینی مسئول وقت بخش مطالعات راهبردی ایسنا بر عهده داشت. در شرایطی که پاسخگویی به محافل کارشناسی و منتقد در بدنه اجرایی کشور متداول نیست، دشواری کار ایشان برای جلب نظر دست اندرکاران و الزام آن ها به حضور در میزگردها روشن تر می شود. اگر چه نهایتاً ایشان موفق نشد علیرغم تلاش فراوان برخی چهره های ویژه در محافل وابسته به موضوع اعم از شورای راهبری طرح، دانشگاهیان، مشاوران طرح و مدیران را به میز گفتگو بکشاند. لکن محصول به دست آمده را می توان به جرات سندی استثنایی در تاریخ طرح های توسعه شهری ایران به شمار آورد که نمایندگانی از اطراف موضوع صریح و به دور از پرده پوشی مسائلی را بیان کردند که اگر چه در کوتاه مدت مؤثر نیفتاد، اما زمینه ساز ارتقای بینش و دانش مسائل شهری ایران خواهد بود.
تنظیم مقدماتی مطالب توسط همکاران ایسنا انجام گرفت. تنظیم نهایی متن توسط آقای مهندس علی خانی با همکاری آقای مهندس مهران جمشید پور صورت گرفت.

دکتر سید امیر منصوری
* نام:
ايميل:
* نظر: