كدخبر: ۱۱۰۲
تاريخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نوسازی شهری
مصوبات شهری مجلس در برنامه پنجم
حداقل 50 درصد از منابع؛ اعتبارات و تسهیلات اعطایی برای بخش مسکن (طرح های مسکن مهر؛ مسکن جوانان و نیازمندان امثالهم) را به اجرا این طرح در محدوده بافت های فرسوده شهری اختصاص یابد./ انجام پژوهش‌های کاربردی، سیاست‌گذاری، تدوین ضوابط و مقررات و ترویج الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی...
نمایندگان و در ادامه بررسی بخش مسکن لایحه برنامه پنجم توسعه ماده 153 را نیز تصویب نهایی کردند. با تصویب نمایندگان مجلس وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها موظف شدند هر سال در طول اجرای برنامه پنجم 10 درصد از بافت های فرسوده شهری را احیا و بازسازی کنند.

براساس این مصوبه تسهیلات و بودجه مورد نیاز همه ساله با پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی در بودجه عمومی پیش بینی و دراختیار این وزارتخانه و شهرداری ها یا مجریان طرح های نوسازی با معرفی شهرداری قرار می گیرد.

نمایندگان مجلس همچنین وزارت مسکن و شهرسازی را موظف کردند به منظور تحقق توسعه پایدار درمناطق شهری و روستایی، تعاملات اقتصادی، اجتماعی و کالبدی فی‌مابین شهرهای با جمعیت بیش از صدهزار نفر یا روستاهای واقع در حریم آنها را از طریق تهیه و اجرا طرح های مجموعه شهری و جامع تفسیری شهری با رویکرد اولویت توسعه درونی شهرها، بهره‌گیری از ظرفیت های توسعه روستاهای مستعد، صیانت از اراضی کشاورزی و باغ های واقع در داخل و حاشیه شهرها و روستاها ساماندهی کند.

نمایندگان مجلس همچنین دولت را موظف کردند حداقل 50 درصد از منابع؛ اعتبارات و تسهیلات اعطایی برای بخش مسکن (طرح های مسکن مهر؛ مسکن جوانان و نیازمندان امثالهم) را به اجرا این طرح در محدوده بافت های فرسوده شهری اختصاص دهد.

کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه ماده 152 را حذف کرده است. دولت در این ماده تمامی مالکان و سازندگان را موظف کرده بود که نسبت به رعایت اصول معماری ایرانی ـ اسلامی (معماری بومی) در طراحی و ساخت نمای ساختمان های خود براساس ضوابط و مقرراتی که تا پایان سال دوم برنامه به تصویب شورای معماری ایرانی اسلامی می رسد؛ اقدام کنند.

نمایندگان مجلس ضمن بررسی ماده 154 لایحه برنامه پنجم، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را مكلف كردند كه نسبت به احصای مناطق ویژه نیازمند بهسازی و نوسازی در بافت‌های فرسوده و دسته‌بندی طرح‌های واقع در این مناطق با اولویت اقدام كند.

اولویت‌های ذكر شده در این ماده طرح‌هایی است كه به دلیل وجود منافع عمومی اجرای به موقع آنها ضروری است این طرح‌ها مشمول برنامه‌های عمومی و عمرانی دولت، موضوع لایحه قانونی نحوه خرید و تملك‌ اراضی و املاك مصوب 1358 شورای انقلاب می‌باشد كه تمام یا بخشی از منابع مورد نیاز آن می‌تواند از طریق بخش‌های غیردولتی تامین شود.

همچنین طرح‌هایی كه از طریق تدوین مقررات و مشاركت مردم و حمایت دولت، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به مرور زمان قابل انجام است نیز دارای اولویت می‌باشند.

طبق بند الحاقی به این ماده ساماندهی و احیا‌ی شهرهای آسیب دیده از جنگ تحمیلی و استفاده از اراضی رها شده و ساختمانهای مخروبه باقی مانده داخل شهرهای مورد نظر نیز در اولویت قرار دارند.

براساس این مصوبه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط موظف شدند به منظور افزایش بهره‌وری و احتحصال زمین، نسبت به احیای بافت‌های فرسوده و نامناسب روستایی اقدام كنند.

ترویج الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی

نمایندگان ملت به منظور تدوین و ترویج الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی، شورای عالی شهرسازی و معماری را موظف به انجام پژوهش‌های کاربردی و سیاست‌گذاری و ترویج الگوهای موردنظر کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود ماده 151 لایحه برنامه پنجم توسعه را بررسی و با 161 رای موافق در برابر 3 رای مخالف و 6 رای ممتنع به تصویب رساندند. بر اساس مصوبه مجلسی‌ها، به منظور تدوین و ترویج الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی، شورایعالی شهرسازی و معماری موظف شد با تشکیل کارگروهی مرکب از نمایندگان دستگاه‌های ذیربط و صاحب‌نظران و متخصصان رشته‌های معماری و شهرسازی و حوزوی‌ نسبت به انجام پژوهش‌های کاربردی، سیاست‌گذاری، تدوین ضوابط و مقررات و ترویج الگوهای موردنظر اقدام کند.

نمایندگان ملت همچنین مقرر کردند مصوبات شورای فوق برای کلیه دستگاه‌های اجرایی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و کلیه مالکان و سازندگان لازم‌الاجرا باشد.مجلس همچنین مصوب کرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های آموزشی بر اساس توصیه‌های شورایعالی شهرسازی و معماری نسبت به بازنگری سرفصل‌ها و محتوای دروس مربوطه اقدام کنند.

خانه ملتی‌ها همچنین با الحاق یک بند به این ماده مصوب کردند بررسی و تدوین ضوابط و تهیه طرح‌های مناسب‌سازی ساختمان‌ها و فضاهای شهری و روستایی برای معلولین جسمی - حرکتی از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در این راستا باشد. بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موظف شدند بر اساس ضوابط و طرح‌های موضوع این بند نسبت به مناسب‌سازی معابر و فضاهای عمومی شهری و روستایی اقدام کنند.
* نام:
ايميل:
* نظر: