كدخبر: ۱۱۶۵
تاريخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باستان شناسی/ سر فراز
آب در ایران باستان / قسمت آخر
همانقدر كه معبد چغازنبيل در خوزستان و از زمان عيلاميان و آتشكده «فوشي‌جان» در مكان شوركات شهرستان ملاير از زمان مادها از نظر باورهاي مذهبي و اعتقادي حائز اهميت مي‌باشند. معبد مكشوفه بيشابور متعلق به اناهيتا، فرشته و پاسدار آب، از زمان ساساني باقی مانده‌است كه اعتقادات و باورهاي مردم عصر ساساني را به ما نشان می‌دهد.
از جمله اين نيايشگاه‌هاي آب كه منحصراً در طول تاريخ كهنسال ايران در ويرانه‌هاي شهر تاريخي بيشابور، توسط اينجانب (نگارنده) در كاوش‌هاي 27 سال پيش كشف، حفاري و بازسازي گرديد، جايگاه ويژه‌اي براي شناخت تاريخ اديان و اعتقادات بشري در زمان ساسانيان دارد كه هر چند از راز و نياز عاشقانه و ادعيه خالصانه و ملتمسانه آن قوم پارسي‌نژاد در اين بناي منحصر به فرد آب، آگاهي چنداني نداريم، ولي ويژگي و اهميت بنا دال بر ابهت نيايش اين مكان است. يعني همانقدر كه معبد چغازنبيل در خوزستان و از زمان عيلاميان و آتشكده «فوشي‌جان» در مكان شوركات شهرستان ملاير از زمان مادها از نظر باورهاي مذهبي و اعتقادي حائز اهميت مي‌باشند. معبد مكشوفه بيشابور متعلق به اناهيتا، فرشته و پاسدار آب، از زمان ساساني باقی مانده‌است كه اعتقادات و باورهاي مردم عصر ساساني را به ما نشان می‌دهد. منابع تاريخي از وجود معابدي براي ايزد بانوي اناهيتا در شوش، استخر، همدان حکای‌‌ت دارد ولي در وضع موجود بناي مكشوفه تنها اثر از نيايشگاه آب است كه در پايتخت شاپور اول ساساني در بيشابور ساخته و پرداخته شده‌است و چنين بنظر مي‌رسد كه شاهان اوليه ساساني هرگز از اجراي اين فرضيه ديني كه موجب رضایت اهورامزدا و جلب توجه مردم براي رفع كم آبي مي‌گرديد غافل نبوده‌اند. به‌همين جهت براي اناهيتا كه فرشته پيروزی و دودمان آنان محسوب مي‌شده‌ اقدام به احداث چنين نيايشگاه عظيم آبي در بيشابور نموده‌اند و حتي در زمان «نرسي» پسر شاهد آنيم كه مقام آناهيتا را به درجه اهورامزدا ارتقاء داده و فر ايزدي را به نرسي پسر شاپور در مراسم تاجگذاري نقش رستم اهدا مي‌كند.
به هر صورت در تمام دوره تاريخي ايران، اين سمبل قوم پارسي‌نژاد، مورد احترام و ستايش بوده و معبد مكشوفه او گوياترين نماد آيين زمان ساسانيان است زيرا در اينجا نيايش آب به‌شكل بارزي آميخته با احترام و محبت تجلي نموده است بطوري‌كه مي‌توان پذيرفت كه اين مكان جايگاه نوازش و بازي و راز و نياز با آب است. بناي معماري معبد اناهيتا كه از سنگ‌هاي حجاري‌شده ساخته و پرداخته شده‌است، مكعبي است به ابعاد 14*14*14 متر كه از سطح زمين‌هاي اطراف 6 متر پايين‌تر ساخته شده‌است كه انشعابي از آب رودخانه شاپور كه از چشمه ساسان در تنگ‌چوگان جدا‌ شده‌است در آن جريان پيدا‌ می‌كند و اين گردش آب در رواق‌ها و صحن داخلي بنا به گونه ايست که بتواند مكنونات قلبي و اعتقادي آن‌ها را بازگو كند. به اين ترتيب كه آب از سه مجراي سنگ مقسم آب كه در اين مكان كار گذاشته‌شده، وارد سه دالان يا رواق اطراف صحن مركزي مي‌شود. هم‌زمان در اطراف كانال ورودي آب به‌صحن مركزی، حفره‌اي وجود دارد كه به‌صورت غير عيني جريان ورودي آب‌ها را به صحن مركزي كنترل و تنظيم مي‌كنند تا هيچ موجي نداشته باشد و در صحن مركزي و در زير سنگ‌هاي كف، خروجي آب به صورت مثلثي از سنگ‌هاي حجاري شده ناوداني شكل است كه جزء گردش غيرعيني است. ضمناً آب داراي سه مجراي ورودي و سه مجراي خروجي بوده‌است. به این ترتیب آب وارد سه رواق مي‌شود و از سه مدخل وارد صحن مركزي مي‌گردد و به اين ترتيب در جشن‌ها و اعياد و مراسم مذهبي كه معبد داير بوده، هميشه آب صاف و زلال و تازه وارد نيايشگاه مي‌شد و به‌صورت يك صفحه آينه، روحانيتي به معبد مي‌داد تا نيايشگران در شلوغي اطراف آن گرد‌آيند و ادعيه خالصانه خود را بجا آورند. كه بقول حافظ :

ساقي حديث سرو و گل و لاله مي‌رود    
اين بحث با ثلاثه غساله مي‌رود
* نام:
ايميل:
* نظر: