كدخبر: ۱۱۶۶
تاريخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هنر باستان/ آورزمانی
اشتباهی بزرگ در تاریخ از دیدگاهی دیگر! / قسمت اول
"... شرقی ها درباره سرنوشت والرین بیشتر در ابهام و تاریکی هستند تا غربی ها... اما اخبار شکنجه هایی که بر او آمده است و نیز اخبار قتل او مستند نیست. به خصوص که این اخبار از خصومت مسیحیان با والرین سرچشمه می گیرد..."
قضاوت و نوشته بیشتر مورخین غربی در مورد رفتار خشونت آمیز با والرین در زمان اسارت درست و برجای نبوده و این نوشته ها اغلب آکنده از حب و بغض بوده است، که توسط مورخین متعصب مسیحی عنوان شده. زیرا والرین دشمن مسیحیان بود و آن ها را مورد قتل و شکنجه و آزار قرار داد. این مورخین اسارت و مرگ فجیع او را که ساخته و پرداخته ذهن و فکر آن ها بود نتیجه طرز رفتار والرین با مسیحیان و رسیدن او به کیفر اعمالش قلمداد نمودند. نولد محقق بزرگ آلمانی نیز این مطلب را تایید نموده و در کتاب "تاریخ ایرانیان و عرب ها در زمان ساسانیان" می گوید: "... شرقی ها درباره سرنوشت والرین بیشتر در ابهام و تاریکی هستند تا غربی ها... اما اخبار شکنجه هایی که بر او آمده است و نیز اخبار قتل او مستند نیست. به خصوص که این اخبار از خصومت مسیحیان با والرین سرچشمه می گیرد..."
دکتر گریشمن باستان شناس فرانسوی نیز معتقد است که با والرین در زمان اسارت در ایران به عدالت رفتار شده و چنین می نویسد: "... کاخ زیبایی که در کنار کاخ شاپور اول در شهر بیشاپور قرار دارد با سبک رومی ساخته شده و احتمالا این مکان برای والرین در نظر گرفته شده بود و او تا پایان عمر در این کاخ بدون هیچگونه ایذاء و اذیت زندگی نموده و از حمایت و مهربانی شاپور برخوردار بوده است...".
از مطالعه آثار مورخین شرق و غرب می توان دریافت که رفتار فرمانروایان ساسانی پس از پیروزی در جنگ و چیرگی بر دشمن اغلب عادلانه و از روی جوانمردی و گذشت بوده است. اما اغلب مورخین رومی و نویسندگان غربی دنباله رو آن ها این مسئله را نادیده گرفته و احساسات میهنی و مذهبی و شخصی خود را در نوشته هایشان اعمال نموده اند. در حقیقت آن ها گزارش گر احساسات و خواسته های خود بوده اند نه واقعیت. آن ها بخشش گذشت و جوانمردی سرداران و فرمانروایان ایرانی را در بسیاری از موارد نشانه حیله گری و تزویر قلمداد نموده و در کم بها نمودن آن کوشیده اند. اما روشن است که این داوری ها قابل قبول و پذیرش نبوده و فرمانروای پیروز و فاتح نیازی به دو رنگی و تظاهر به نیکی در مقابل دشمن مغلوب را ندارد. اینک به نوشته برخی از این مورخین اشاره می کنیم:
آمیانوس مارسلنیوس1می گوید: "... در موقع فتح دو شهر مستحکم رومی، عده ای از زنان اسیر را به حضور شاژور دوم (379-309) آوردند. در میان آنان زنی بسیار زیبا دیده می شد که زوجه کروگاسیوس مستشار رومی بود و از ترس آنکه مبادا فاتحین به او دست درازی کنند بر خود می لرزید. شاه او را به حضور طلبید و وعده کرد که به زودی به دیدار شوهر خود نائل خواهد شد و هیچکس به شرافت او لطمه وارد نخواهد ساخت..."
آمیانوس اظهار عقیده می کند که هدف شاپور آن بود که رومیان را نسبت به کروگاسیوس بدبین و دچار سوئ ظن نماید!
پی نویس:
1-آمیانوس مارسلینوس مورخ رومی در حدود 330 میلادی در انتاکیه به دنیا آمد و در زمان فرمانروایی کنستانتین وارد خدمت نظام گردید. او در لشکر کشی ِژولیانوس به ایران در زمان شاپور دوم در رکاب امپراتور بود. از آثار او 18 جلد برجای مانده است.
برگرفته از : مجله وهومن، زمستان 1376، شماره 12
* نام:
ايميل:
* نظر: