كدخبر: ۱۲۰۶
تاريخ انتشار: ۰۴ دي ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی
مونوگرافی " شهر جیاتسه ، تبت "
ساختار کلی شهر جیاتسه از تقاطع دو خیابان عریض که در محل تقاطع آنها میدان اصلی شهر قرار دارد ساخته شده است. میدان مذکور رو به قلعه‌ای که انگلیس‌ها ساخته‌اند قرار دارد. شهر بیش از آنکه چهره یک شهر را داشته باشد همچون روستایی بزرگ به نظر می‌رسد و عبور ارابه ها، حیوانات از خیابان های شهر این ذهنیت را بیشتر تداعی می‌کند.
مونوگرافی چیست؟

در لغت مونوگرافی به معنای یک نوشته درباره یک موضوع واحد گفته می شود. گاه در ترجمه از مونوگرافی به عنوان"تک نگاری" نیز نام برده می شود. در تک نگاری یک موضوع واحد و محدود بطور همه جانبه مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعنوان دیگر تک نگاری توصیفی است ژرف و همه جانبه از یک موضوع . به کمک محدود کردن موضوع، محقق می‌تواند در زمینه‌ای که تبحر دارد به تحقیق و مطالعه بپردازد. شخصی است که به شرح موضوع می پردازد مونوگرافیست خوانده می شود.
در سفر مردادماه سال 1389به کشور چین، که زیر نظر "پژوهشکده نظر" برگزار گردید گروهی به نام "گروه مونوگرافی" تشکیل شد. وظیفه اعضای گروه تهیه مونوگرافی از فضاها و اماکن مورد بازدید بود. اعضای گروه مونوگرافی را یک سردبیر و شش نفر عضو تشکیل می دادند. طبق برنامه ریزی انجام شده، کلیه فضاها و اماکن مورد بازدید بین افراد گروه تقسیم شده بود. وظیفه هر شخص تهیه و تنظیم مطالب مربوط به فضاهایی بود که به او واگذار شده بود.
مطالب اولیه در طول سفر و با توجه به مقتضیات مکانی و زمانی تهیه شدند. پس از بازگشت از سفر و ویرایش مطالب اولیه، مونوگرافی های نهایی تهیه و تنظیم شدند. هدف از انجام این کار جمع آوری صرف اطلاعات نبود بلکه سعی بر این بود که علاوه بر توصیف دقیق، یک لایه تحلیلی هم بر ادراک مکانی اضافه گردد. این امر به مخاطب(مخاطبان) این امکان را می داد که بتوانند به برداشت عمیق تری از فضاها دست یابند، بویژه دانشجویان رشته معماری، هنر و شهرسازی که امکان سفر و بازدید از فضاهای مذکور را ندارند می تواند مفید واقع گردد.
سردبیر : گوران عرفانی، اعضای گروه : مهرداد سلطانی، دانش طاهر آیادی، فرهاد هادی، جنت رحمت پناه، مینا براتی، شهرزاد خادمی

مونوگرافی" شهرجیاتسه(1) "

ساختار کلی شهر جیاتسه از تقاطع دو خیابان عریض که در محل تقاطع آنها میدان اصلی شهر قرار دارد ساخته شده است. میدان مذکور رو به قلعه‌ای که انگلیس‌ها ساخته‌اند قرار دارد. شهر بیش از آنکه چهره یک شهر را داشته باشد همچون روستایی بزرگ به نظر می‌رسد و عبور ارابه ها، حیوانات از خیابان های شهر این ذهنیت را بیشتر تداعی می‌کند. به دلیل هندسه شطرنجی که خیابان‌ها دارند و همچنین پهنای زیاد خیابان‌ها و غیر ارگانیک بودن آنها به نظر می‌رسد خیابان‌ها را در چند سال اخیر بر بافت شهر تحمیل کرده‌اند. عریض بودن خیابان‌ها به آنان این توانایی را داه است که آن را به سه بخش: 1ـ سواره اصلی 2ـ سواره فرعی که از آن جهت تخلیه امن بار و عبور دوچرخه و موتورهای برقی 3ـ پیاده‌رو به عرض سه متر تفکیک کنند. سواره رو اصلی و فرعی توسط فضای سبز از هم تفکیک شده است. (تصویر شماره یک)


  تصویر شماره یک : حضور آشکار طبیعت (کوهستان) در انتهای محورهای شهری کاملا هویدا است.

خیابان اصلی شهر از سویی به میدان و قلعه و از سوی دیگر به صومعه تاریخی پالخور(2) می‌رسد و علیرغم فرصت‌های اخیر برای دادن طرح‌های جدید در طراحی ساختمان‌ها که به دلیل تعریض خیابان‌ها دست داده است مردم شهر نسبتاً مقیر به حفظ طرح‌های اصیل بوده‌اند. نتیجه این امر هم یکنواختی نسبی چهره امروز شهر می‌باشد. در ساختمان‌های نوساز اصرار بر حفظ هویت در استفاده از موتیوهای سنتی معماری تبت همچون حاشیه سیاه قاب پنجره‌ها ـ نوار افقی قرمز جانپاه ـ ریتم مربع‌های تیر و غیره (چه بصورت معمولی چه کاذب) دیده می‌شود.(تصویر شماره دو)


 تصویر شماره دو : استفاده از موتیف های سنتی در طراحی نماهای امروزی

جنس بافت نمای ساختمان‌ها عمدتاً سنگ بوده ولی در حالیکه به هر دلیل نمای سنگی مقدور نبوده اصرار بر شکل بافت نمای سنگی در نماهای سیمانی یا سرامیکی به چشم می‌خورد. در مورد ساختمان های دولتی تنها وجه تشابه با معماری کهن تبت در استفاده از رنگ قرمز بوده و تلاش برای هماهنگی و هموخوانی با هویت محلی صورت نمی‌گیرد.
جنس کف خیابانها از بتن بوده که به نظر می‌رسد یکی از دلایل استفاده از این مصالح سرمای زیاد زمستان‌های این منطقه باشد. همچنین نبود امکانات گرمایشی در هتل نشان دهنده تعطیلی هتل‌ها در فصل زمستان است که به دلیل هزینه بالای سوخت و سرمای زیاد و تعداد کم مسافر طبیعی به نظر می‌رسد. بالای کلیه تابلو‌های مغازه‌ها به دو خط تبتی و چینی نوشته شده که خط تبتی در بالا، اما خط چینی درشت‌تر نوشته شده است. همچنین مسلمان‌ها با کلاه سفید و روسری از بودایی‌ها قابل تشخیص هستند ولی معماری آنها همان فرم کلی را دارد و تنها مشخصه بناهای مسلمان‌ها استفاده از رنگ سبز می‌باشد.

Gyantse.1
Palkhor monastery.2
سردبیر : گوران عرفانی
نویسنده : فرهاد هادی

*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر در سال 1389 به چین است
* نام:
ايميل:
* نظر: