كدخبر: ۱۲۸۹
تاريخ انتشار: ۲۱ دي ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نوسازی شهری/ مهندسان عمران در هر محله، نماينده دولت در امور نوسازي می شوند
تاسيس نمايندگي‌‌ نوسازي در بافت‌هاي فرسوده
عنوان طرح «تاسيس نمايندگي نوسازي در بافت‌هاي فرسوده» نام دارد كه براساس آن قرار است يكسري دفاتر مردمي در محله‌هاي قديمي شهر ايجاد شود. اين دفاتر توسط ساكنان محله اداره خواهد شد؛ به‌طوري‌كه مهندسان رشته‌ عمران و ساختمان در هر محله بايد وارد اين دفاتر شوند و ساكنان خانه‌هاي فرسوده را براي نوسازي تشويق كنند.
طرح جديد براي حل مشكلات زيرپوستي در بافت‌هاي فرسوده

گروه مسكن- ليلا درخشان: چند ماه بعد از آنكه وزارت مسكن بسته‌هاي تشويقي از جمله تسهيلات وديعه براي ترغيب ساكنان بافت‌هاي فرسوده به تخريب و نوسازي ملك‌شان، تدوين كرد و مشخص شد به‌رغم اين بسته‌‌ها، عمليات نوسازي همچنان در سربالايي اجرا قرار دارد، حالا معاونت نوسازي در اين وزارتخانه تصميم گرفته يك طرح جديدتر براي تسهيل بهسازي بافت‌هاي فرسوده رونمايي كند.

عنوان طرح «تاسيس نمايندگي نوسازي در بافت‌هاي فرسوده» نام دارد كه براساس آن قرار است يكسري دفاتر مردمي در محله‌هاي قديمي شهر ايجاد شود. اين دفاتر توسط ساكنان محله اداره خواهد شد؛ به‌طوري‌كه مهندسان رشته‌ عمران و ساختمان در هر محله بايد وارد اين دفاتر شوند و ساكنان خانه‌هاي فرسوده را براي نوسازي تشويق كنند. كاركنان دفاتر همچنين ساكنان را نسبت به انواع تسهيلات در نظر گرفته شده توجيه مي‌كنند و در طرف مقابل بايد براي جذب سرمايه‌گذار و انبوه‌ساز نيز اقدام كنند.
شركت عمران و نوسازي- وابسته به وزارت مسكن- كه اين طرح جديد را تدوين كرده و مجوزهاي خاص از وزارت كشور و وزارت مسكن براي راه‌اندازي دفاتر مردمي را گرفته، معتقد است اگر نمايندگي‌هاي مردمي در محله‌هاي فرسوده شهرها تاسيس شود، سرعت ساخت‌وساز به قدري افزايش پيدا مي‌كند كه انبوه‌سازان در اين بافت‌ها تحت تاثير بازار وسيع، نيازي به تسهيلات ساخت پيدا نخواهند كرد.

آييني عضو هيات مديره شركت عمران و نوسازي در اين زمينه به «دنياي‌اقتصاد» گفت: تحقيقاتي كه درباره علت بي‌ميلي ساكنان بافت‌هاي فرسوده به نوسازي انجام داده‌ايم مشخص كرده تيزرهاي تلويزيوني و مجموعه‌اي از تسهيلات ريالي تشويقي كه در ماه‌هاي اخير در نظر گرفته‌ايم هنوز نتوانسته آن‌طور كه بايد مالكان را جذب كند.
وي افزود: 70 درصد از علت كندي نوسازي بافت‌هاي فرسوده، عدم مشاركت مردم در اين زمينه است، به همين خاطر تصميم گرفته‌ايم از داخل بافت‌ها، گروهي از مهندسان تحصيلكرده را مامور مذاكره با ساكنان و جلب رضايت آنها كنيم.
هزينه اداره «دفاتر مردمي نوسازي» قرار است از محل يارانه‌هايي كه وزارت مسكن براي بافت‌هاي فرسوده در نظر گرفته تامين و پرداخت شود، اما اين دفاتر بايد كاملا مردمي باشند و وابستگي به دولت يا شهرداري‌ها را نداشته باشند.

آييني دفاتر فعلی محدود در بافت‌ها را شعبه‌ای از سازمان نوسازی تلقی می‌کند که نمی‌توانند حکم راهبر را داشته باشند. این در حالی است که به گفته وی دفاتر پیشنهادی (مردمي) محله‌ای بافت‌های فرسوده با اشراف کامل برروی مسایل حقوقی‌، اداری، نحوه تعامل با مردم و همچنین ماهیت غیردولتی خود قادر به ایجاد تحول در مسیر نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده خواهند بود.

آیینی در تشریح جزییات این دفاتر به دنیای اقتصاد گفت: در واقع این نوع دفاتر که می‌شود آنها را به نام‌های دفاتر محله يا مدیر محله نامید در فرآیند نوسازی بافت‌های فرسوده حکم چرخ دنده‌هایی را دارند که می توانند سازنده و سرمایه گذار را به حرکت در بیاورند. در شرایط عادی بین مردم و سرمایه‌گذار اعتماد کافی وجود ندارد، سرمایه‌گذار می‌پندارد که فعالیت اقتصادی در بافت از بازدهی مطلوبی برخوردار نیست. مردم نیز با این نگاه که سرمایه‌گذار با منافع آنها همسو نیست در جهت همکاری با آنها حرکت نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود که مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده با سرعت دنبال نشود. این درحالی است که این دفاتر قادر خواهند بود که اعتماد لازم بین سازنده و مردم را ایجاد کنند.
بسته‌های تشویقی فقط محرکند
آیینی با بیان اینکه دفاتر تخصصی محله‌ای بافت فرسوده در واقع حکم یک عنصر تسهیل‌گر را دارند، گفت: تخصیص منابع بانکی و همچنین تعریف بسته‌های تشویقی برای نوسازی بافت‌های فرسوده، صرفا نقش یک محرک را دارند و برای اینکه نهضت نوسازی به جریان بیفتد به یک عنصری فراتر از این مسائل نیاز است.این کارشناس بافت‌های فرسوده اظهار داشت: در امر نوسازی بافت یک سری موانع خاص وجود دارد که یک عنصر در قالب تشکیلات رسمی لازم است آنها را مرتفع کند.
براین اساس، دفاتری که به صورت محدود در برخی از محله های بافت ايجاد مي‌شود، بیش از هر چیز شعبه‌هایی از سازمان نوسازی شهرداری تهران هستند که به صورت موردی فعالیت خود را پیگیری می‌کنند.
وی با اشاره به ساختار پیشنهادی دفاتر تخصصی محله‌ای بافت‌های فرسوده گفت: در وهله اول لازم است که ساختار این دفاتر دولتی نباشد، چرا که کارمندان دولت ممکن است که این مسیر را به شکل یک کار اداری برای خود ببینند که در این صورت نتیجه موردنظر حاصل نخواهد شد. همچنین اگر قرار باشد که این دفاتر از دل دستگاه مدیریت شهری بیرون بیایند، باتوجه به دغدغه‌های فراوانی که پیش روی شهرداری است، قطعا کارآیی این نوع دفاتر مجددا زیر سوال خواهد رفت.
ساختار دفاتر محله‌ای مردمی باشد

به گفته عضو هيات مديره شركت مادر تخصصي عمران و نوسازي شهري ايران با در نظر گرفتن این مسایل لازم است که ساختار و تشکیلات این نوع دفاتر مردمی باشد و شرایطی فراهم شود که مهندسان ساکن در محلات بافت در این نوع دفاتر مشغول به کار شوند.
وی اظهار داشت: دولت می‌تواند یارانه‌ای که به سرمایه‌‌گذاران ساکن در بافت می‌دهد به این نوع دفاتر تخصیص دهد و از این طریق به نوسازی بافت‌ها سرعت ببخشد، در این صورت این نهاد قادر خواهد بود که راسا مشکلات خود را حل کند.

آیینی با اشاره به تجربه موفق یک نمونه از این دفاتر در محله جولان همدان گفت: تا پیش از راه‌اندازی این نوع از دفاتر در محله جولان همدان، مردم به شدت در برابر پیشنهاد همکاری با دولت مقاومت می‌کردند و با ذهنیت منفی که در اغلب آنها وجود داشت به هیچ وجه حاضر نبودند که در این زمینه با دولت مشارکت داشته باشند؛ این در حالی است که همزمان با راه‌اندازی دفتر تخصصی محله ای محله مذکور‌، مشارکت مردم با مسوولان به حدی افزایش پیدا کرد که مردم راسا سند منگوله دار خود را به این دفاتر می‌آوردند و برای همکاری تعجیل داشتند که نتیجه این رویه ساخت 1700 واحد مسکونی در این محله توسط تعاونی‌های اداری بوده است.

به گفته آیینی، علاوه براین منطقه 11 شهرداری تهران نیز از جمله مناطقی است که وجود دفتر فعال نوسازی در آن باعث شد که روند ساخت و ساز در آن در قیاس با سایر مناطق سریع‌تر باشد که پس از بررسی‌ها مشخص شد که کارمندان این دفاتر داوطلبانه به صورت چهره به چهره با ساکنان این بافت ارتباط برقرار کرده‌اند که به دنبال آن موفقیت این محله در این زمینه در قیاس با سایر مناطق شهرداری محقق شد.
به گزارش دنیای اقتصاد، بنا به گفته آیینی با توجه به وجود نیروی کار جوان در سطح کشور که به مسائل سرمایه‌گذاری‌، اقتصادی، شهری و حقوقی اشراف دارند، از ا‌ین رو هیچ مشکلی در زمینه جذب نیرو برای این دفاتر وجود ندارد.

آیینی در ادامه در تشریح مشخصات دفاتر نوسازی محله‌ای گفت: در وهله اول این دفاتر باید غیر دولتی باشند که البته لازمه فعالیت آنها دارا بودن مجوز کار از سوی شهرداری یا دولت است. به گفته وی، علاوه براین موارد تسلط بر امور حقوقی و قضایی ساخت‌وساز در بافت‌ها از جمله مهم‌ترین مواردی است که کارکنان این دفاتر باید به آن مسلط شوند که نتیجه آن رهایی سرمایه‌گذاران از پیچ و خم‌های اداری خواهد بود که این مساله می‌تواند در نهایت به جلب سرمایه‌گذاران در بافت‌های فرسوده منجرشود.

در این بین هرچند که مسوولان مدیریت شهری و سرمایه‌گذاران فعال در بافت فرسوده بارها مشکلاتی نظیر چند مالکی‌، تجمیع و وام ودیعه و‌... را به عنوان چالش‌های پیش روی نوسازی بافت‌های فرسوده بیان کرده‌اند، اما آیینی بر این باور است مجموعه این مشکلات که مکررا از سوی بخش خصوصی و همچنین متولیان شهرداری به عنوان موانع نوسازی عنوان شده است فقط 30 درصد مشکلات بافت‌های فرسوده هستند که از این 30 درصد بخش عمده‌ای از آن قابل رفع و فقط بخش جزیی از آنها با پیچیدگی‌های خاصی همراه است که آنها هم از طریق مجاری قانونی قابل رفع هستند.

آیینی تاکید کرد: 70 درصد از علت کندی نوسازی بافت‌های فرسوده مربوط به عدم مشارکت مردم در این زمینه است که فقط از طریق یک ارگان مردم نهاد این مشکل قابل رفع است. چرا که تجربه ثابت کرده است با وجود هزینه‌های گزافی که در جهت ساخت تیزرهای تلویزیونی برای فرهنگ‌سازی در زمینه جلب مشارکت مردم در نوسازی بافت‌های فرسوده صورت گرفته است، اما با این وجود هنوز بسیاری از ساکنان بافت در این زمینه توجیه نیستند و همین امر خود دلیل واضحی است که باید دفاتر تخصصی محله‌ای نوسازی در تمام محلات بافت در سراسر کشور راه‌اندازی شود.

منبع: زوزنامه دنیای اقتصاد
* نام:
ايميل:
* نظر: