كدخبر: ۱۳۱۴
تاريخ انتشار: ۲۷ دي ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باغسازی و باغ ایرانی/ معرفی کتاب
کتاب " پاردادایم های پردیس" ، برنده چهاردهمین دوره جایزه کتاب فصل شد.
دکتر آزاده شاهچراغی – دکتری معماری – استادیار و عضو هیأت علمی تمام وقت گروه معماری، دانشکده هنر و معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران.
مشخصات کتاب
نویسنده: دکتر آزاده شاهچراغی
ویراستار علمی: دکتر علیرضا بندرآباد
ویراستار ادبی: گیتی سبزواری
انتشارات: جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران
چاپ: بهار 1389

درباره چهاردهمین دوره جایزه کتاب فصل:
در چهاردهمین دوره جایزه کتاب فصل، که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط خانه کتاب برگزار می شود.از مجموع آثار منتشر شده تعداد 4176 عنوان کتاب مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از داوری در مرحله اول 178 کتاب به مرحله دوم راه یافت و پس از ارزیابی دقیق و علمی مجدد کتاب ها، در مجموع36 عنوان کتاب "شایسته تقدیر" و 14 عنوان کتاب "برگزیده" شد . در گروه هنر و معماری ، کتاب "پارادایم های پردیس" تالیف دکتر آزاده شاهچراغی( استادیار واحد علوم و تحقیقات تهران) ، به طور مشترک با کتاب " مدیریت استراتژیک پروژه" تالیف دکتر محمود گلابچی ( چهره ماندگار 1389-استاد دانشگاه تهران)، برگزیده شد.همچنین کتاب "پارادایم های پردیس" کاندید جایزه کتاب سال شد.مراسم اهدای لوح تقدیر ، تندیس و جایزه کتاب فصل در روز 29 آذرماه 1389 در سالن "سرای اهل قلم" با حضور مسوولان برگزار شد.
خلاصه کتاب
بیش از پنجاه سال است که درباره "باغ ایرانی" تحقیقاتی منتشر می شود. این پژوهش ها با توجه به فقدان طبیعت در محیط شهرهای معاصر اهمیت بیشتری یافته است.کتاب " پارادایم های پردیس" با بازخوانی آنچه به عنوان "باغ" در ذهن ایرانی بوده، در جستجوی راهکاری برای بازآفرینی و حضور دیگربار آن در محیط زندگی، اما متناسب با پاردایم های معاصر است. با این هدف، باغ ایرانی در مقیاس معماری، منظر، شهر، هنرهای تاریخی؛ فرش، هنرهای صناعی، نگارگری، اشعارفارسی، موسیقی و در هنرهای معاصر؛ ادبیات، نقاشی، فیلم، هنرهای مفهومی و بالأخره در معماری معاصر ایران، بازشناسی و بررسی شده است.کتاب با دسته بندی جامع تحقیقات معاصر در سه پارادایم علمی، با شرح مفهوم بازآفرینی، پیشنهاداتی را برای انجام آن ارائه می کند. به این منظور بیش از 380 تصویر،نقشه و اسناد از باغ ایرانی تحلیل شده است.

درباره نویسنده
آزاده شاهچراغی متولد 1358درتهران ، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد معماری، در سال 1382 ونیز دانش آموخته دکتری تخصصی معماری با درجه عالی در سال 1388 است. ایشان استادیار و عضو هیأت علمی گروه معماری دانشکده هنر و معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران هستند .وی از سال 1381 تا1383 مدیر پژوهش همایش و همچنین دستیار دبیر نمایشگاه "باغ ایرانی؛ حکمت کهن، منظر جدید"در همکاری با موزه هنرهای معاصر تهران و سازمان میراث فرهنگی کشور بوده و تا کنون مقالات متعددی در زمینه تخصصی معماری و معماری منظر در نشریات و کنفرانس های داخلی و بین المللی ارائه و منتشر کرده است.کتاب " پارادایم های پردیس : درآمدی بر بازشناسی و بازآفرینی باغ ایرانی" نخستین کتاب وی می باشد. که تحقیق و تألیف آن یازده سال به طول انجامیده است. ایشان علاوه بر تحقیق و تألیف و تدریس دانشگاهی و نیز مدیریت و طراحی پروژه های مرتبط با معماری و معماری منظر در داخل ایران، در تجربیات اخیرش با گروه های طراحیِ بین المللیِ خارج از کشور،در پروژه های ملهم از باغ ایرانی،همکاری دارد. همچنین در سال های اخیر در مسابقات طراحی حرفه ای معماری رتبه های برتر را کسب نموده است.


نظر اساتید درباره این کتاب
دکترسید غلامرضا اسلامی ( عضو هیأت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران):"دراین کنکاش به ویژگی های باغ سازی ایرانی و پردازش طبیعت پرداخته شده و نیز برخلاف ظاهر ساده باغ ایرانی، پیچیدگی های ساختاری حاصل از آمیختگی نظام های کارکردی، کالبدی و معنایی متناسب با الگوواره های اعتقادی در هر دوره از تاریخ ایران اشاره شده است."
دکترهما ایرانی بهبهانی( عضو هیأت علمی و دانشیار گروه طراحی محیط،دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران):
"اطلس کتاب به گونه ای تدوین شده که گام های نوین تحقیق در زمینه ای متفاوت در مورد باغ ایرانی برداشته شود."
دکتر داراب دیبا( استاد تمام پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران) :کتاب"اجباراً ما را به خود می آورد و نور امیدی است در میان طوفان ها و ابرهای خزنده، در جهان تخصصی شدن، دانشگاهی دور از مردم ، واقعیت ها و نیاز های ضروری اقتصادیِ غیر قابل اجتناب."
پروفسور پنه لوپه هابهاس( باغ شناس،دارنده مدال افتخار انجمن سلطنتی ویکتوریا ) :"تحقیقات و استنتاجات کتاب، جستجو برای شادی و صلح که به واضح ترین صورت در فرار از واقعیت تجربه می شود، را به یاد ما می آورد."


* نام:
ايميل:
* نظر: