كدخبر: ۱۳۲
تاريخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
"ثبات" در منظر شهر
با تصویب طرح جامع تهران و ابلاغ آن ذهنیت کارشناسی و سازمانی تا حدی آرام گرفت ولی نگرانی از این است که مسئله را بدین گونه تمام شده و شهر را سامان یافته بدانیم ولی واقفیم که واقعیت امر این نیست.
هر پدیده ای که در سیری مداوم و پیوسته، مصداق و عینیت می پزیرد، "منظری" را متبلور می سازد که از تشخص و هویت برخوردار است.
شهر بستری است که به اندیشه، نیازها و خواست های جامعه شکل و صورت می بخشد. مدامی که این ارتباط دوسویه بر محور زمان، تعادلی بین پتانسیل های محیطی و مناسبات جامعه برقرار می سازد تصویری خوانا و ماندگار از شهر بجا می ماند که عامل همبستگی، غرور و وحدت جامعه می شود.

گاهی عواملی چون پدیده های طبیعی( زلزله، سیل،...)و پدیده های انسانی(جنگ، حکومت، تهاجم فرهنگی،...)موجب شکسته شدن یا محوشدن این تصویر در حافظه جمعی می گردد. در این مقطع هست که برنامه ریزی، طراحی و مدیریت جهت ترمیم آن تصویر، امری ضروری تلقی می گردد.

با تصویب طرح جامع تهران و ابلاغ آن ذهنیت کارشناسی و سازمانی تا حدی آرام گرفت ولی نگرانی از این است که مسئله را بدین گونه تمام شده و شهر را سامان یافته بدانیم ولی واقفیم که واقعیت امر این نیست؛
هرازگاهی اندیشه بشری همگن شدن محیط سکونتگاهی را محل بحث و عمل قرار داده و با واکنش هایی مواجه گردیده است.

در دوره اسلامی حاکمیت قوانین و سنت اسلامی در پی ایجاد یک شهرنشینی موسوم به اسلامی، سعی داشت به ساماندهی زندگی شهری بپردازد و این در حالی بود که به "عرف" به عنوان یک منطق محلی احترام می گذاشت و خود را با آن تطبیق می داد. در دوره مدرنیسم همین جریان با تفسیری نخبه گرایانه سعی داشت علم و عقل را حاکم بر این موضوع کند ولی بدون اینکه فرهنگ و احساس را دخیل کرده باشد و نیز چندی است که جریان جهانی شدن تفسیری سیاسی از مدنیت را به جای دیدگاه فرهنگی به شهر و فضاهای شهری در حال گسترش دادن است.

این مسئله در جامعه ای که در حال گذار از موجودیت کهن خود می باشد از اهمیت بالایی برخوردار است و واکنش به این موضوع به بنگاه ها، رسانه های جمعی و توانایی تبلیغاتی قدرتمندی نیاز دارد که در شرایط فعلی حوزه شهری ما سهم مدیریت واحد در نهادینه کردن "مقاومت" در برابر "موج جهانی" در تمام سطوح شهری بالاخص محلی حداکثری می باشد
لذا ایجاد یک چارچوب سیستمی در توزیع مسئولیت در میان همه عواملی که به نوعی درگیر ایجاد، حفظ یا تغییر در محیط شهر می باشند لازم و ضروری است. در واقع "ثبات" باید به عنوان پایه اصلی مدیریت و توسعه شهری در چارچوب های راهبری لحاظ گردد و این اصطلاح(ثبات) به مفهوم بازسازی کهن در حسرت نوستالژیک آن نیست بلکه همزمانی و توامانی "تداوم" و "دگرگونی" است؛ تدوام در احراز هویت و دگرگونی متناسب با خاستگاه اجتماعی و زیباشناختی معاصر.

خصوصیات زمینه ای اعم از تاریخی، اجتماعی و فرهنگی، مبنای مهمی برای ساماندهی شهر، محلات و معماری است، در این صورت استراتژی ها، برنامه ها و الگوهایی که برای بدست آوردن آن ویژگی ها به کار می بریم بسیار مهم خواهند شد. صرفا گنجاندن اصطلاح "هویت ایرانی-اسلامی" در مطالعات شهری آنهم در مقیاس طرح جامع جز کلی گویی چیزی بیش نیست و نگرانی از این جهت است که وقتی در حوزه اجرا این مفهوم بخواهد مصداقی بپذیرد با شیوه هایی این امر انجام گیرد که منظر شهرهای ما را به سمت یک "سیمای کاریکاتوری" پیش ببرد؛ اتفاقی که در برخی شهرهای کوچک و بزرگ در حال توسعه و ساماندهی، شاهد آن هستیم.

پیچیدگی مناسبات ساختاری دولت با مردم، تبدیل مفاهیم شهری به فرم و فضا را در مقیاس جزئیات پشتیبانی می کند نه در کلیت پیوسته شهر و به جرات می توان گفت زبان طراحی بومی که در مقاطع زمانی و مکانی خاص، کاربرد داشته در حال فراموشی است و همین امر منجر به گسست رابطه جامعه با شهر شده است.

علی عاشوری، کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه تهران
Aliashouri.ut@gmail.com
* نام:
ايميل:
* نظر: