كدخبر: ۱۳۳۲
تاريخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / دانش طاهر آبادی
مونوگرافی" نانجینگ "
شهر نانجینگ یکی از شهرهای تفریحی و بسیار زیبای چین است. نانجینگ به معنی پایتخت جنوبی است و اسم آن حاکی از آن است که این شهر سال‌ها پایتخت کشور چین بوده است و بعداً پایتخت به شهر "بیجینگ" ( پکن) که به معنی پایتخت شمالی است منتقل شده است.
شهر نانجینگ یکی از شهرهای تفریحی و بسیار زیبای چین است. نانجینگ به معنی پایتخت جنوبی است و اسم آن حاکی از آن است که این شهر سال‌ها پایتخت کشور چین بوده است و بعداً پایتخت به شهر "بیجینگ" ( پکن) که به معنی پایتخت شمالی است منتقل شده است.
یک رودخانه بزرگ با آبی گل آلود و عرضی در حدود 5/1 کیلومتر از وسط شهر می‌گذرد. عرض و عمق نسبتا زیاد رودخانه امکان کشتی رانی را در رودخانه فراهم می آورد. جداره رودخانه به طرز مناسبی با ترکیبی از بتن و آهن مهاربندی شده است.
یکی از مهمترین جاذبه های شهر دریاچه ای طبیعی در وسط شهر است. حاشیه دریاچه با کف سازی بسیار با کیفیت و زیبا طراحی شده است. مجسمه‌های گروهی متعدد، نظر گاه‌ها و اسکله‌هایی برای سوار شدن به قایق‌های تفریحی، کافه ها و رستوران‌ها به تعداد کافی و مناسب در حاشیه دریاچه در نظر گرفته شده است. این دریاچه که نامش دریاچه غربی بود از همه طرف با تپه‌های سرسبز احاطه شده است و پاگوداهای بودایی از چند نقطه پارک سرک کشیده و خودنمایی می‌کنند. در چند نقطه از پارک هم دوچرخه‌هایی ویژه پارک دریاچه غربی در نظر گرفته شده است که در اختیار گردشگران قرار می گیرد.


- تصویر شماره یک : ترکیب عناصر مصنوع و طبیعی در منظر شهری

در چند نقطه هم مکان‌هایی شبیه سن اما کوچک و صندلی‌هایی رو به سن و دریا چیدمان شده اند که در آن نمایش‌هایی اجرا می‌کردند. در مسیر پارک انواع فضاهای سرباز، نیمه باز و سر پوشیده که دارای مبلمان مناسب جهت مکث هستند در نظر گرفته شده است. چینی‌ها آدم‌های آرامی هستند و در پارک‌ها یا می‌نشیند و یا راه می‌روند ولی کسی را نمی توان مشاهده کرد که زیراندازی بیندازد غذا باخود از منزل بیاورد، از این نظر فرهنگشان با ما ایرانی‌ها متفاوت است. نکته بارز در تمام پارک آرامش، تمیزی و امنیت بود که بسیار جلب توجه می‌کرد. یک مسیر اسکله مانند از وسط دریاچه می‌گذرد و دریاچه را به دو بخش تقسیم می‌کند. مسیر حرکت دارای عرضی حدود 10 متر است که وسط آن آسفالت و کنار‌های آن به طرز مناسبی که درخت‌کاری شده است بطوریکه سایه‌بان کافی برای مکث و امکان نشستن عابران در کنار آب را فراهم می کند. نیلوفرهای آبی با برگ‌های پهن و درختان بید مجنون در پارک کاملا خودنمایی می‌کنند. تصویر انعکاس نور غروب در دریاچه با سیاهی کوه‌ها و قایق‌های تفریحی مدرن و سنتی بسیار رویایی و خاطر‌انگیز است.
از جمله جاهای دیگر که در شهر نانجینگ مورد توجه بازدیدکنندگان است پارک ملی کوهستان ژونگشان می‌باشد. مجموعه‌ای بسیار بزرگ در اندازه‌ای بزرگتر از پارک چیتگر با درختان انبوه که درختان مجاور راه، جملگی دارای داربست‌های فلزی هستند. مقبره دکتر سونیاتسن در این مکان قرار دارد. دکتر سونیاتسن که هم دوره مصدق در ایران بوده حکومت جمهوری را در چین بنا نهاد. مائو از افسران ارتش او بود. به هرحال این شخصیت بسیار مورد احترام چینیان است. مقبره در انتهای محور باغ قرار دارد که با حدود 30 پله صعود به بنایی کوشک مانند ختم می شود و یک تخته سنگ 10 متری به عنوان یادبود در آن نگه‌داری می‌شود. با ادامه محور یاد شده و پس از عبور از یاد بود دکتر سونیاتسن و پس از صعود از حدود 600 پله به بنای دیگری منتهی می شود که آدم را یاد نمای معبد شائولین در کارتون پاندای کونگفوکار می‌اندازد. اتوبوس‌هایی که گردشگران را به قسمت دیگر پارک می‌برد بیشتر شبیه قطارهای کوچکی است که برای جا به جا کردن بچه‌ها در پارک استفاده می‌شوند.


- تصویر شماره دو : مقبره دکتر سونیاتسن در انتهای محور پارک

یک پاگودای 9 طبقه ای در پارک قرار دارد که وسط آن یک راه پله استوانه‌ای تعبیه شده است. قطر این استوانه‌ی سنگی 60 سانتیمتر است بطوریکه مجموعه پله و نردبان سنگی را دور آن نصب کرداند و به این ترتیب راه پله بنا از همکف تا طبقه آخر ادامه دارد. در هر طبقه هم بالکن‌هایی دور بنا می‌چرخید که می‌توان در آن قدم زد و سایت اطراف منظره شهر را نگاه نمود. در این پارک تمام بناها در شمال یک محور شمالی جنوبی قرار دارند.


- تصویر شماره سه : منظر پاگودای لینگو

یکی دیگر از جاذبه های شهر، معبد کنفیسوس است که در جلوی آن یک درخت بسیار زیبا و البته مصنوعی وجود دارد که با برگ‌های زرین و رشته‌هایی قرمز که از آن آویزان شده بود. ظاهراً این درخت آرزوهای مردم نانجینگ است. در راستای محور ورودی مسیری وجود دارد که دو طرف آن مجسمه‌های افرادی که ظاهراً کاهنان معبد بودند و به احترام ایستاده بودند قرار داشت و یک مکان برای دود کردن عودهای مخصوص عبادت این محور به یک مجسمه کنفسیوس ختم می‌شد. در معبد یک تصویر بزرگ از کنفسیوس قرار دارد که مردم در مقابل آن زانو می‌زنند و عود روشن می‌کنند و به دعا می‌پردازند. با عبور از این بنا و در راستای محور ورودی به بنای دیگری می رسیم که شبیه آمفی تئاتر کوچکی است. معمولا چند نفر چینی در ساعات خاصی از روز با لباس‌های سنتی موسیقی سنتی اجرا می‌کنند.


- تصویر شماره چهار : درخت آرزوهای مردم ناینجینگ در کنار معبد کونفسیوسسردبیر : گوران عرفانی
نویسنده : دانش طاهرآبادی
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین در سال 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: