كدخبر: ۱۳۴۶
تاريخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / فرهاد هادی
مونوگرافی" پیاده راه دایجی"
ساختمان های قدیمی 2- 3 طبقه اطراف این محور بازسازی و نوسازی شدند. بدنه های این خیابان را فروشگاه های مدرن و اکثراً مارک های معروف لباس تسخیر کردند.
چنانچه تاریخچه شکل گیری میدان تیان آن من را در پکن بررسی کنیم می بینیم که تا پایان دوران امپراتوری در چین، قصرهای متعددی به مجموعه شهر ممنوعه افزوده شد. در دوران کمونیستی و همزمان با حکومت مائو میدان تیان آن من در جنوب شهر ممنوعه و در راستای محور شمالی جنوبی ساخته شد. در دوران اصلاحات و پس از مائو در راستای محور میدان مسیر پیاده ای (عرض خیابان حدود 20 متر و طول آن در حدود 500 متر) تعریف شد. ساختمان های قدیمی 2- 3 طبقه اطراف این محور بازسازی و نوسازی شدند. بدنه های این خیابان را فروشگاه های مدرن و اکثراً مارک های معروف لباس تسخیر کردند.- تصویر شماره یک : یک تراموا هم که قبلاً کار حمل و نقل مسافر در این مسیر را بر عهده داشته اکنون به صورت نمادین عابرین را سوار می کند. صدای زنگ این تراموا در طول مسیر حاضرین را به خود جلب می کند.

سنگ فرش کف خیابان از جنس سنگ و رنگ بدنه ها و کف عموماً خاکستری است. در سمت شرق کوچه هایی به این راسته منتهی می شوند که اختصاص به فروشگاه های سنتی چینی دارند. فروشگاه ها بیشتر اغذیه و کالاهای مورد نیاز زندگی چینی ها را به فروش می رسانند. عمود بر پیاده راه دایجی، کوچه های باریکی با ترکیبی از خانه هایی فرسوده در دو طرف قرار دارند که در هر کدام از آنها چندین خانوار چینی زندگی می کنند. پهن کردن لباس ها در ورودی خانه ها و حتی توی کوچه بسیار جلب توجه می کند. در سمت غرب پیاده راه دایجی کوچه ای با عرض حدود 8 متر قرار دارد که در آن اجناس مورد نیاز توریستی فروخته می شود. در این کوچه مارک های معروف قرار ندارند و همچون سمت شرقی کوچه به بافتی از خانه های معقر متصل می گردد.
در یک نمای کلی شهر ممنوعه نماد حکومت امپراتوران بر مردم چین بود و در دوران کمونیستی میدان "تیان آن من" نماد حکومت کمونیست ها شد و اکنون نیز پیاده راه دایجی نماد حکومت حاکمان فعلی کشور چین است که به عبارتی می توان گفت همان مارک های معروف و صاحبان ثروت در چین هستند.


- تصویر شماره دو : ترکیب نماهای سنتی چین در کنار نماهای اروپا در بدنه های این خیابان، بموجب شکل گیری کمپوسوزیونی غریبه شده است، بطوریکه گاه ناظر را از فضای کشور چین دور می کند، انگار می خواهد او را با خود به فضای اروپا ببرد.


سردبیر : گوران عرفانی
نویسنده : فرهاد هادی
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین در تابستان 1389 است.
نظرات بینندگان:
خیلی عکس ها محدود اسولی باز ممنون
* نام:
ايميل:
* نظر: