كدخبر: ۱۳۴۹
تاريخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / مینا براتی
مونوگرافی " مسجد جامع شیان "
تاریخ این مسجد (1250 سال) به قدمت تاریخ اسلام است. این مسجد در زمان سلسله های سانگ، یوان، مینگ و کینگ تعمیر و گسترش یافته است.
با توجه به نوشته های حک شده بر روی سنگ های یادبودی که در مسجد شیان نگهداری می شوند این مسجد در سال 742 میلادی در زمان سلسله تانگ ساخته شده است. تاریخ این مسجد (1250 سال) به قدمت تاریخ اسلام است. این مسجد در زمان سلسله های سانگ، یوان، مینگ و کینگ تعمیر و گسترش یافته است. بخصوص بعد از اینکه آزادی هایی برای اقلیت های مذهبی در چین بوجود آمد هر ساله دولت برای تعمیرات ساختمان مسجد پول پرداخت می کند و تا به امروز بصورت یک مجموعه بزرگ و شگفت انگیز درآمده است. مساحت کل مسجد در حدود 13000 متر مربع است و ساختمان های آن دارای مساحتی در حدود 6000 متر مربع می باشند. پلان این مسجد مستطیل شکل به سمت شرقی- غربی ساخته شده و به چهار حیاط تقسیم شده است.
در داخل حیاط اول یک گذرگاه طاق دار قرار دارد که روبروی یک دیوار بزرگ تزئین شده با کنده کاری های زیبا با پیش آمدگی های جالب است. گذرگاه طاق دار در ابتدای قرن 17 میلادی ساخته شده است. در دو طرف گذرگاه، اتاق هایی قرار گرفته اند که در آنها تعدادی اشیا از سلسله های مینگ و کینگ به نمایش گذاشته شده اند.


- تصویر شماره یک : گذرگاه ورودی در راستای محور شرقی-غربی مسجد

از درون دالان پنج- اتاق، در وسط حیاط دوم، به دروازه یادبود سنگی می رسیم که با چهار ستون نگهداری می شود. در بالای دروازه اصلی به زبان چینی نوشته شده است: "بارگاه بهشت". در اطراف دروازه نرده های سنگی تراش خورده وجود دارند با دو مسیر که در کنار آنها قرار گرفته اند. این مجموعه سنگی در دوره سلسله مینگ ساخته شده است. در پشت این مجموعه دو سنگ یادبود بنا شده اند که روی آنها با طرح اژدها تزئین شده است. روی هر دوی آنها درباره تعمیرات مسجد در سلسله های مختلف به ترتیب زمانی نوشته هایی حک شده است.
دالان سلطنتی در حیاط سوم قدیمی ترین ساختمان مسجد است. یک قطعه سنگ به نام "سنگ یادبود ماه" در آن قرار گرفته است که روی آن به زبان عربی توسط یک امام معروف در مورد چگونگی محاسبه تقویم اسلامی نوشته شده است.
در مرکز حیاط سوم " برج درون گرایی" به عنوان مناره عمل می کند که بلندترین ساختمان مسجد است و برای فراخواندن مردم به انجام مناسک مذهبی استفاده می شود. این مناره 2 طبقه با سقف هشت وجهی اش استوار و بلند در مرکز حیاط ایستاده است. در قسمت شمالی مناره تالار کنفرانس واقع شده است که در آن کپی دست نوشته هایی از قرآن و نقشه مکه در زمان سلسله مینگ کینگ نگهداری می شود.
در حیاط پایانی چیزی که در ابتدا دیده می شود " عمارت کلاه فرنگی خدای واحد" است که بنای ویژه ای است با ترکیبی از گذرگاه طاق دار و عمارت کلاه فرنگی چینی. عمارت کلاه فرنگی به عنوان قسمت اصلی بنا به شکل شش ضلعی ساخته شده است.در کل معماری بنا بصورت یک ققنوس است که بالهایش را باز کرده و آماده پرواز است. به همین دلیل به "عمارت ققنوس " معروف شده است.


- تصویر شماره دو : آیات قرانی برروی دروازه سنگی حیاط پایانی

وقتی که جلوتر حرکت می کنید و از پله ها بالا می روید به محوطه بزرگی که در انتهای آن تالار بزرگ و زیبایی است که در آن نماز برگزار می شود. این بنا دارای پیش آمدگی ها و طاقچه های بزرگ و پشت بام های پوشیده از سفال های آبی رنگ است و بر روی سقف نوشته های مذهبی های زیادی کنده کاری شده است. در داخل تالار، دیوارها از آیه های قرآن پوشیده شده است که بر روی تکه های بزرگ چوب کنده کاری شده اند. از این تکه های چوب 600 عدد به زبان عربی و 30 عدد به زبان چینی هستند.


- تصویر شماره سه : فضای داخلی تالار ستوندار مسجد از فضایی صمیمانه و گرم حکایت می کند. از زمان باز شدن درهای کشور چین بر روی مردم دنیا در سال 1978، بیش از یک میلیون نفر از این مسجد زیبا بازدید کرده اند.

این مسجد در کنار بازار قرار گرفته است که دقیقاًً ساختار یک محله اسلامی را نشان می دهد اما نقاشی ها و فرم های بکار رفته در مسجد به سبک چینی هستند. از نکات متفاوتی که در این مسجد دیده می شود استفاده از رنگهای آبی و سبز و طاق های قوسی شکل است که در سایر بناهای چینی دیده نشده است و مشخصاً از معماری اسلامی گرفته شده اند.

نویسنده : مینا براتی

سردبیر : گوران عرفانی


*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین در سال 1389
* نام:
ايميل:
* نظر: