كدخبر: ۱۳۹۶
تاريخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / جنت رحمت پناه
مونوگرافی " سالن نمایشگاه برنامه ریزی شهر شانگهای "
سالن نمایشگاه برنامه ریزی شانگهای در گوشۀ شرقی میدان خلق و در مجاورت پارک خلق واقع شده است.
از زمانی که دولت چین سیاست اصلاح و درهای باز را در سال 1978 قبول کرد، شانگهای پیشرفت های زیادی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بویژه در زمینه برنامه ریزی شهری به خود دیده است. به منظور نمایش دستاوردها و تاریخ شهرسازی این شهر، یک سالن نمایشگاهی در نظر گرفته شد. موضوع این نمایشگاه شهری طرح ها و برنامه ریزی های شهری شانگهای است. معماری منحصر بفرد فضاهای مختلف این نمایشگاه امکان نمایش بهتر نحوه برنامه ریزی های شهری شانگهای را برای بازدید کنندگان فراهم می آورد.
سالن نمایشگاه برنامه ریزی شانگهای در گوشۀ شرقی میدان خلق و در مجاورت پارک خلق واقع شده است. مساحت آن 3600 مترمربع می باشد. ارتفاع این ساختمان 43.3 متر در 7 طبقه است.
با فاصله گرفتن از ساختمان، نمای آن شبیه به دروازۀ شهر های سنتی چینی به نظر می رسد. سقف ساختمان 4 مجسمه هنری را در بر دارد که به شکوفه گل ماگنولیای سفید – گل معروف شهر شانگهای- شباهت دارد. این گل، نماد روح با طراوت و قدرت شهر می باشد.


- تصویر شماره یک : منطقه تجاری باند در اوایل قرن بیستم- تصویر شماره دو : در داخل این نمایشگاه، فرایند تغییرات شانگهای از یک روستایی کوچک ماهیگیری تا تبدیل شدن آن به یک متروپلیس بین المللی - شامل دستاوردهای شهر شانگهای در برنامه ریزی شهری و تجسم نقش شهر، انسان و محیط زیست و توسعه - نمایش داده شده است.

در اواخر دهه هفتاد و در پی اجرای سیاست اصلاحات و در های باز، دولت چین مصصم گشت که شانگهای را بعنوان یک شهر اقتصادی و بین المللی به دنیا عرضه نماید. چنانچه هم اینک شانگهای بعنوان بزرگترین شهر کشور از لحاظ وسعت و جمعیت، مرکزیت صنعتی کشور، تجارت و امور مالی و همچنین بعنوان بزرگترین بندر چین از لحاظ ظرفیت مطرح می باشد. سرعت تحولات و حجم فعالیتهای اقتصادی و صنعتی در این شهر بحدی است که تصور تبدیل شدن شانگهای را بعنوان بزرگترین قطب اقتصادی جنوب و شرق آسیا در آینده نزدیک تقویت می نماید. روند تغییرات در برنامه ریزی شهری و در ساختار شهر شانگهای در این نمایشگاه به روش های مختلف از قبیل: عکس سالهای مختلف، نقشه ها، فیلم، ماکت و ... به نمایش گذاشته شده است.


- تصویر شماره سه : یک طبقه از این ساختمان ماکت کل شهر را به نمایش گذاشته است که عظمت این شهر را به خوبی نمایان کرده است. این نمایشگاه فضای مناسبی برای درک بهتر توسعه شهر شانگهای را به وجود آورده است.


سردبیر : گوران عرفانی
نویسنده : جنت رحمت پناه
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین در تابستان1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: