كدخبر: ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۳۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / دانش طاهر آبادی
مونوگرافی" نمایشگاه اکسپوی 2010 شانگهای"
کی از مشهورترین بناهای بر جای مانده از اکسپوهای گذشته، برج ایفل پاریس است که یادگار اکسپوی پاریس در سال 1889می‌باشد.
این روزها با ورد به چین یک تبلیغ را همه جا می‌بینیم. عروسک‌ها، جا سویچی‌ها و مجسمه‌های یک شکل همه‌جا در حال فروش است. در هتل ها و فرودگاه‌ها و حتی بازارها، غرفه‌ها و کانترها افرادی با لباس‌های متحدالشکل توضیحات لازم را به مردم می‌دهند. موارد فوق در شهر شانگهای بسیار بارزتر و مشخص‌تر است. زیرا محل برگزاری نمایشگاه اکسپوی 2010 در این شهر واقع شده است. Expo مخفف کلمه Exposition و در اصل کلمه‌ای فرانسوی به معنای نمایشگاه و محل عرضه می باشد. نمایشگاهی است که هر پنج سال یک بار در یک کشور برگزار می‌گردد. مدت برگزاری نمایشگاه 6 ماه است. یکی از مشهورترین بناهای بر جای مانده از اکسپوهای گذشته، برج ایفل پاریس است که یادگار اکسپوی پاریس در سال 1889می‌باشد.
محل نمایشگاه اکسپوی شانگهای در ناحیه پودونگ شهر قرار دارد. هنگام ورود مهمترین چیزی که جلب توجه می‌کند مسیرهای ورودی فضاهای نمایشگاهی با نرده‌هایی ساده به حالت پیچ در پیچ است که موجب می گردد که صف‌های طولانی با پیچ و خم‌های مسیر این نرده‌ها هم مساحت کمتری بگیرد و هم صف‌ها بهم نخورد. نمایشگاه 5 ناحیه A,B,C,D,E دارد که هر ناحیه به کشورهای یک قاره‌ اختصاص دارد. معمولا هر اکسپو یک شعر محوری دارد که نمایشگاه حول این شعار تعریف می شود. شعار اکسپوی شانگهای هم " شهر بهتر، زندگی بهتر " بود، هر چند شاید خیلی از کشورها به این شعارخیلی پایبند نبودند.
در ابتدای ورود به محوطه نمایشگاه اجراسازی کابلی و چادری بسیار به چشم می‌آید بازدیدها از غرفه‌ها ایران آغاز شد.


-تصویر یک : کانسپت بنای غرفه ایران برگرفته از پل خواجو است. ساختمان مندرج با نماهای قوس جناغی است. داخل فضاها تعدادی از پروژه های سد و گاز و لیزر خود نمایی می کند که عکس بزرگ دکتر احمدی نژاد در حال بوسه زدن بر دستان یک پیرمرد ، نمود خاصی به فضای داخلی بخشیده است.


- تصویر شماره دو : غرفه مراکش یک ساختمان مکعب شکل تقریبا به مساحت غرفه ایران بود. اما تفاوت سبک معماری دو کشور را به سادگی می توان در قوسهای نعل اسبی آن قرائت نمود. فضاها مقداری تاریک بود و نور پردازی هدف دار که فقط موضوعات مورد نظر را کاملاً روشن می‌کرد حس خوبی داشت. همنشینی موسیقی محلی و پنجره‌هایی که از داخل آن می‌شد کار صنعتگران و بافت بازار مراکش را دید (البته در مونتیورهایی که در آن پنجره‌ها نصب شده بودند) حال و هوای کشور مراکش را کاملا به نمایش گذاشته بود.


- تصویر شماره سه : غرفه ایالت متحده عربی به شکل تپه‌های ماسه‌ای و با ورق‌های کامپوزیت مسی رنگ جلوه خاصی داشت. حس تپه های شنی صحرا را به راحتی می توان در طراحی غرفه آن کشور دید. معمار این طرح نورمن فاستر است.
یک پل هوایی سطح کل نمایشگاه را طی می‌کند، که در زیر آن با لوله کشی، آب را اسپری میشود که این امر باعث خنک شدن هوا می‌شود این روش در قسمت‌های مسقف سقف‌های نمایشگاه هم اجرا شده است.


- تصویر شماره چهار : عریض و طویل ‌ترین غرفه نمایشگاه متعلق به کشور میزبان یعنی چین است که شاید 10 برابر بزرگتر از غرفه‌های دیگر کشور ها است. تنها غرفه‌ای است که ماکت آن را در جاهای مختلف شهر فروخته می شود.در بخش مربوط به استان سین‌سیانگ غرفه چین بیشتر لباس‌ها و‌ موسیقی و رقص آنها به نمایش گذاشته شده است.


- تصویر شماره پنج : غرفه انگلیس به شکل حجم بزرگ سیب زمینی مانند است که انگار چوب کبریتهایی در آن فرو کرده‌اند. تاکید این طرح روی تمرکز گرایی فضای باز در نقطه مرکزی آن است. وجود صف های طولانی در جلوی اکثر غرفه‌های کشورهای اروپایی از جذابیت آنان حکایت می کند.
در اکثر غرفه ها و فضاهای باز نمایشگاه اجرای موسیقی از بخش ‌های پرطرفدار و پرهیجان بود که نشان از اهمیت آن در جذب مخاطب است.

سردبیر : گوران عرفانی
نویسنده : دانش طاهرآبادی
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین در تابستان 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: