كدخبر: ۱۴۶۳
تاريخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۰ - ۱۶:۰۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر شهری / انسان شناسی و فرهنگ
مبلمان شهری از منظر و هویت شهر / قسمت دوم
در طراحی شهری، مبلمان و المان ها، می توانند آینه تمام نما از هویت و رویدادهای شهر باشند که در القاء هویت و فرهنگ شهر حرف اول را می زنند و بهتر است طوری طراحی شوند که به حفظ حس مکان بیانجامند، چرا که مکانی، حرفی برای گفتن دارد که هویت داشته باشد، هویتی که ناشی از آثار تاریخی و بافت های با ارزش است.
المان های شهری
المان های شهری از اجزای مهم مبلمان شهری می باشند که می توانند در ارتقاء حس مکان و هویت شهروندان تأثیر بسزایی داشته باشد و بهتر است از نظر گرافیکی طوری طراحی شوند که با محیطی که در آن هستند به صورت منطقی و بصری ترکیب شده و از این ترکیب سبب بوجود آمدن علائمی شوند که بطور مؤثر با مردم ارتباط برقرار کنند و از آن جمله می توان به مجسمه ها و نمادهای درون میدان ها و خیابان ها اشاره کرد، که طراحی درست و مناسب آنها حائز اهمیت است، در واقع این حرکت در صورتی می تواند به خوبی هدایت شود که در حیطه هویت و منظر شهری گام بردارد و این مستلزم آن است که طراحی این مجسمه ها در کانون توجه شهروندان و آمدو شدهای جمعیتی اعمال شود، چرا که در این مکان هاست که می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و چه بهتر آنکه، فرم این مجسمه ها و نمادها با عملکردشان که القاء هویت شهروندان است، سازگاری داشته باشد مثلآ بنا نهادن یک مجسمه از یک شخصیت تاریخی در میدانی که با آن مجسمه مآنوس باشد و خاطرات و وقایع گذشته را برای شهروندان آن محیط القاء کند که در همین حیطه دو عامل مهم تأثیر گذار است، یکی زیبایی آن است چرا که در وهله اول، نما و ظاهر یک شئ بنظر می آید و این زیبایی را که با هنر آمیخته می شود به سادگی و بدون ابهام برای تمام اقشار جامعه به پرده بکشیم و دومین عامل مؤثر در این طراحی ها، مقیاس و موقعیت مکانی مناسب این المان ها است که با چه مقیاس و در کجا قرار می گیرد، مثلأ در نشان دادن عظمت و اهمیت زیاد یک شخصیت و یا یک حادثه می توان آن را با مقیاس بزرگ و یا بر فراز ستون های بلند به تصویر کشید که ارتباط بصری مناسبی را با بیننده داشته باشد. بیان این مطلب بی ثمر نیست که بدانیم مضامین این المان ها و مجسه ها با جانمایی و چیدمانشان در شهر از جمله نکات مؤثر در القاء حس مکان آن منطقه می باشد، برای مثال مجسمه ها با مضامینی چون عاطفی، مذهبی، تاریخی، فرهنگی، سیاسی، ادبی و علمی و ... می باشد، که طراحی درست و جانمایی مناسب آنها علاوه بر اینکه به ارتقاء کیفیت منظر و هویت شهری می انجامد می تواند در راستای بالا بردن سطح آگاهی و دانش مردم ایفای نقش کند، حتی برای کسانی که برای اولین بار با آن المان روبرو می شوند، خود نیز می تواند در خلق هویت جدید برای آن فرد کوشا باشد و با دیدن بار دوم آن خاطره ای را در ذهن آن عینیت بخشد.
"امروزه تجربه و كاربرد عناصر شهري نشان داده كه استفاده از تجهيزات و مبلمان مناسب تا چه حد مي تواند اثر مثبتي بر روي شهروندان و استفاده كنندگان از محيطهاي شهري داشته باشد. بطور مثال طراحي نشيمن مناسب به مردم اين امكان را مي دهد كه در فرصتهاي لازم از نشستن و ديدن فضاي شهري لذت برده و حتي ارتباط اجتماعي و كلامي با يكديگر برقرار نمايند.
پژوهشهاي شهري و زيست محيطي نشان مي دهد كه استفاده كنندگان و عموم مردم خواستار چند منظوره بودن تجهيزات شهری و زيباسازي هرچه بيشتر آن هستند بطوريكه بصورت يك سمبل يا نماد و حجم شهري در آمده و متناسب با طراحي زيباي اتومبيل ها و محصولات مدرن به توقعات زيبايي شناسانه مردم و نيازهاي دنياي امروز نيز جواب دهد. به همين دليل در سراسر جهان مطالعات و مسابقات بسياري در زمينه طراحي بهينه مبلمان شهري صورت مي گيرد."(12)

مشکلات
از مشکلات عمده طراحی مبلمان شهری ما، این است که بیشتر به زیبایی مبلمان می اندیشیم تا راحتی آنها، واین باعث دور شدن فرم طرح، از عملکردش می شود و گاهی اوقات هویت یک طرح، در زیر پوشش زیبایی آن ناپدید می شود و در خیلی از مواقع جزئیات ساختاری مبلمان و کیفیت های ساختاری به دلیل دکوراسیون و زیبایی آنها کم می شوند. یکی از عمده مشکلات دیگر در بحث طراحی مبلمان شهری، بحث وندالیسم یا همان تخریب گرایی است که به معنای تخریب اشیاء و اموال عمومی است و یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می آید و متأسفانه در اکثر کشورها، این پدیده در مقابل برخورد با مبلمان ها و المان ها به چشم می خورد. یکی از دلایل عمده این تخریب گرایان، بی هویت بودن محله های مبله شده و طراحی نامناسب مبلمان شهری است و از دلایل دیگر آن فرهنگ یک جامعه می باشد؛ و بهتر آن است در این راستا، فرهنگ سازی در جهت، درست استفاده کردن و نگهداری مبلمان شهری صورت گیرد و در واقع ایجاد فرهنگ شهروندی؛ می تواند در چگونگی استفاده از مبلمان شهری تأثیر گذار باشد.

درک فضایی و هویت شهر
"مردم باید قادر به درک شهرشان باشند، الگوی اساسی شهر، عملکرد های عمومی و مؤسسات آن را بشناسند و از فرصتهای موجود آگاهی یابند. در یک شهر اصیل سرچشمه پیدایش چیزها و مکان ها با شفافیت دیده می شود. این بدان مفهوم است که محیط شهری باید معانی مهم خود را فاش نماید. شهر نباید تحت سلطه یک گروه پر قدرت واقع شود و مکان های مهم عمومی آن از انظار پنهان باشد. شهر بایشتی از طریق سمبل ها بیانگر موضوعات اخلاقی جامعه بوده و شهروندانش را برای آگاهی از این موضوعات آموزش دهد.
قابلیت زندگی، هویت، اصالت و فرصت های شهری از خصوصیات مثبت محیط شهری است که باید در خدمت فرد، شهروند و واحدهای کوچک اجتماعی قرار گیرد. ساختار شهر بایستی به طور مستقیم از طریق نهادها و به طور نمادی از طریق فضاهای عمومی اش دعوت کننده و مشوق حیات عمومی باشد. فضای عمومی شهر بر خلاف فضای محله ای باید به روی تمامی اعضا جامعه باز باشد. فضای عمومی شهر محل تعامل و معاشرت گروههای مختلف مردم می باشد. محلی است که مردمان متفاوت برخورد و معاشرت می نمایند. کسی نباید از این فضا طرد شود مگر آنکه توازن حیات آن را مورد تهدید قرار دهد."(13)

نتیجه گیری
در طراحی شهری، مبلمان و المان ها، می توانند آینه تمام نما از هویت و رویدادهای شهر باشند که در القاء هویت و فرهنگ شهر حرف اول را می زنند و بهتر است طوری طراحی شوند که به حفظ حس مکان بیانجامند، چرا که مکانی، حرفی برای گفتن دارد که هویت داشته باشد، هویتی که ناشی از آثار تاریخی و بافت های با ارزش است. پس بهتر است عمیقتر نگاه کنیم و فقط به زیبایی که به سطح طراحی محدود است توجه نکرد و به عامل عمیقتر و مهمی همچون مفهوم شهرنشینی در میان ساکنان محل، که در بافت های اجتماعی مکان ها تثبیت شده؛ نگریست. از دیگر طرح های مؤثر مبلمان شهری در راستای منظر و هویت شهر، می توان طراحی مبلمان چند منظوره را پیشنهاد داد؛ در طراحی مبلمان چند منظوره، راحتی ،جهت تأمین نیازهای شهروندان تحت شعاع قرار می گیرد و به آرامش، زیبایی بصری و منظر شهری نیز کمک می کند چرا که با این نوع طراحی، هم صرفه جویی در اشغال فضا را داریم و هم می توان، چند نیاز شهروند را در عین واحد فراهم ساخت. برای مثال نیمکت هایی که عملکردشان راحتی و نشستن شهروند است طوری طراحی شوند که از نظر بصری در بهبود فضای سبز و منظر شهری کارا باشند. وجود مبلمان مناسب و با عملکرد درست، می تواند تأثیر مطلوبی بر ذهن شهروند بگذارد.(تصاویر شماره 1)
"در شهر آتلانتا، لیوینگ والز یک کنفرانسی بود برای شهرسازی و طراحی های خیابانی که هدف از این کنفرانس چنین بود که طراحی شهری و هنر طراحی در خیابانها و دیوارهای خیابانی چگونه روی هویت شهری تأثیر
می گذارد؟(تصویر شماره 2)"(14)
" همه طراحی صندلی ها این خاصیت و ویژگی، نشستن بر روی آنها را دارند و در بعضی از آنها یک سری از ارزشهای عملی و کاربردی دیگری به این ویژگی افزوده می شود مانند: جعبه گل ها و بیلبورد های تبلیغاتی که در جهت آموزش و آگاهی هستند، در حالی که طراحی در این سبک مخلوطی از ترکیب مبلمان عمومی است؛ برای مثال مبلمان شهری در هونگ کنگ، اما فاقد بی نظمی از لحاظ نمایش رسمی این مبلمان است که می تواند هویت شهری منحصر به فرد هونگ کنگ را ارائه دهد. (تصویر شماره 3)"(15)
"تصویر شماره 4 در پیوست، مبلمان شهری است که توسط طراحانی چون «کارملا بوگمن»و «راجر مارتینز» به منظور فضاهای عمومی ساخته شده اند. این جانمایی که در شهر آتریکت در هلند وجود دارد، تشکیل شده از سه نیمکت آلومنیمی که می تواند به عنوان مسیر عبور هم استفاده گردند و این مبلمان طوری طراحی شده است که
می توانند در یک پیکره متفاوت که به طور ناگهانی عوض می شوند، نیز استفاده شوند."(16)

منابع
1.معراجی، مصطفی : تصاویر مبلمان شهری در قم.
2. http://qom-photos.ir/post-63.aspxs
2.نوذری، شعله:رهنمودهای طراحی فضاهای باز مسکونی، نشریه صفه، شماره ی سی و نه، نشریه علمی و پژوهشی معماری و شهرسازی دانشکده ی معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی.
3.مسعود لواسانی، منا : منظر و هویت.
4.کشمیری، کامران، بر گرفته از سایت آرچ نویز به نشانی: http://www.archnoise.com/Urbanism/10/urb...tity02.htm
5.پاکزاد، جهانشاه (1386): مقالاتی در باب طراحی شهری ، مجموعه کتابهای طراحی و برنامه ریزی ،تهران، انتشارات شهیدی.
6.توسلی، محمود- بنیادی، ناصر(1386): طراحی فضای شهری، فضاهای شهری و جایگاه آنها در زندگی و سیمای شهری، تهران، انتشارات شهیدی: مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.
7.ذکاوت، کامران: ضرورت حضور طراحی شهری در فرآیند تهیه طرح جامع، نشریه صفه، شماره ی سی، نشریه علمی و پژوهشی معماری و شهرسازی دانشکده ی معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی.
8.کاوه، مژگان:لزوم توجه به مبلمان شهری، بر گرفته از سایت فصل نو به نشانی:
http://www.fasleno.com/archives/selected-subjects/001229.php
9.فریادی،شهرزاد: جهانی شدن(شهرها) و پیش فرض های طراحی شهری برای مواجهه با آن، نشریه صفه، شماره ی سی و شش، نشریه علمی و پژوهشی معماری و شهرسازی دانشکده ی معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی.
10.لاهیجی، رضا(1386): نگاهی تحلیلی به مبلمان شهری.
11.بهزادفر، مصطفی(1386): هویت شهر(نگاهی به هویت شهر تهران)،تهران:سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مؤسسه نشر شهر.
12.Mateus,Ana Sofia(2006):Outlet City Metzing An Urban cultural identity based onconsumption.
13. Sepe.M:integrating place inedtity,urban sustainability and globalization:a great challenge for the city of the future.
14. http://adesignmafia.com/?p=8322
http://adesignmafia.com/wp-content/uploads/2010/05/buffdiss21.jpg
15. http://www.dezeen.com/2010/01/08/urban-adapter-by-rocker-lange-architects
16. http://adesignmafia.com/?p=8360


تصاویرتصاویرشماره 1 : تلفیق نیمکت و گلجای و سطل زبالهتصاویرشماره 1 : تلفیق محلی برای نشستن وگلجای


تصویرشماره 2 : طراحی خیابان جهت خوانایی بهتر و القای هویتتصاویرشماره 3 : طراحی شکل خاصی از صندلی در القای هویت شهروندانتصویرشماره 4 : طراحی مبلمانی از شهر جهت صرفه جویی از فضا و رفع نیاز شهروندان

نویسنده : امیر زاهدی یگانه، راضیه قدرجانی
به نقل از : سایت انسان شناسی و فرهنگ
مطالب مرتبط
* نام:
ايميل:
* نظر: