كدخبر: ۱۴۶۶
تاريخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معرفی تصویری / سیده فاطمه مردانی
از منظر روستا تا منظر شهر
آنچه در نراق به دیده می‌آید، تلفیقی تأمل‌‌برانگیز از دو ذهنیت شهر و روستا است. از نقش های جانوری می توان به شیر، سگ، مار و از پرندگان به کلاغ و عقاب اشاره کرد. این نمونه ها گاه در کنار نقش چلیپا، سرو، خورشید و گل-های چارپر دیده می شود.
«نراق» که در تقسیم‌بندی کشوری امروز به عنوان یک شهر تلقی می‌شود، اندکی حال و هوای روستایی دارد؛ روستایی است که هنوز در مسیر گذار به مفهوم شهر است. عناصر وابسته به شهر، در طول زمان وارد بافت روستایی نراق شده و در نهایت دو سیمای متفاوت شهری و روستایی را در ذهن متبادر می‌کند. روستا- شهر نراق فارغ از هرگونه قرارداد دسته‌بندی مجتمع‌های زیستی، به دنبال شکل‌گیری هستۀ اولیه، پدید آمده و توسعه یافته است. ابتدا رشد ارگانیک آن در دوره‌های ماقبل صفوی، سپس ظهور بازار و گسترش شهر به گونه‌ای متمایز از بافت اولیه‌اش.
بخشی از نراق، سیمای شهرهای امروزی را به خود گرفته و این در حالی است که بخش‌های قدیمی آن، همچنان سیمایی روستایی دارد؛ دیوارهای گلی کوتاه با رنگ و بافتی خاص در کنار معابری که تا به حال رنگ سنگ‌فرش را به خود ندیده‌، انبوهی از درختان بادام، کوه‌های صخره‌ای در اطراف نراق و ... همگی مناظری خاطره‌ساز از این روستا- شهر است.
آنچه در نراق به دیده می‌آید، تلفیقی تأمل‌‌برانگیز از دو ذهنیت شهر و روستا است.

نویسنده : سیده فاطمه مردانی
 تصاویر : آرشیو عکس های پژوهشکده نظر ، سفر کاشان-نراق ، زمستان 1388 - محمد عسگرزاده.
* نام:
ايميل:
* نظر: