كدخبر: ۱۴۷۹
تاريخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باستان شناسی/ فیروزه رضی
خط میخی/قسمت اول
سرزمین ایران از دوران باستان مهد تمدن های گوناگون بوده و لزوما جایگاه تلاقی فرهنگ های مختلف و در نتیجه خطوط مختلف و شاخه های متعدد بوده است.
مقدمه
در این تحقیق بسیار کوتاه و مختصر سعی دارم به قدیمی ترین خط سرزمین خویش –ایران- بپردازم، یعنی پارسی باستان که به «خط میخی» معروف است. ابتدا در مقدمه اشاره ای به پیدایش و تحول خط می شود و بعد پیدایش و زادگاه خط میخی و تحولات آن و خطوط میخی مختلف در سرزمین های دیگر و بالاخره خط میخی پارسی باستان در زمان هخامنشیان و شرح افسانه پیدایش آن و الفبا و علامات نموداری و سرانجام خط میخی و در پایان جمع بندی اشاره خواهد شد.

پیدایش و تحولات خط(1)
ابداع و پیدایش خط و اندیشه انتقال تفکر و احساس به صورت علائم و اشارات یکی از پیچیده ترین و شگفت آورترین اختراعات بشر به شمار می رود. امروزه با وجود سیستم های جدید ارتباطی و انتقال اطلاعات، خط هنوز جای اصلی ویژه خود را حفظ کرده است و اگر به تمام این راه های انتقال اطلاعات توجه کنیم جای پای خط را در آن ها می بینیم.
سرزمین ایران از دوران باستان مهد تمدن های گوناگون بوده و لزوما جایگاه تلاقی فرهنگ های مختلف و در نتیجه خطوط مختلف و شاخه های متعدد بوده است. اطلاعات ما در این زمینه بسیار اندک است و زبان شناسی در ایران دوران طفولیت خود را سپری می کند و به جرات می توان گفت خط شناسی که شاخه ای از زبان شناسی است در دیار ما به فراموشی سپرده می شود.
خط به راستی یکی از ارزش های فرهنگی عظیم انسان به شمار می رود و ملت های گوناگون به دو گروه دارای خط و فاقد خط تقسیم می شوند و این امر دلیلی بر ارزش خط است.
به طور کلی خط و زبان اشکال متنوع خبر رسانی هستند. به زبان می توانیم علائم و اشارات را نیز بیفزائیم که همگی محدود به زمان و مکان هستند. یعنی وقتی جهتی را با دست نشان می دهیم و علائمی از قبیل رنگ سبز یا قرمز در علائم راهنمائی و رانندگی و یا گفتار، همگی لحظه ای هستند و باقی نمی مانند و محدود به مکان هستند، یعنی فاصله گوینده تا شنونده باعث شنیدن زبان می شود اما خط بر محدودیت زمانی و مکانی فائق آمده و می تواند جاودانه بماند.(2)
امروزه که قلمرو تاریخ قابل مطالعه بشر به پنج هزار سال گسترش یافته، می توانیم از رویدادهای سیاسی و فرهنگ مادی و معنوی، خانه ها، لباس ها، روش های زندگی، تفکر مذهبی، حقوقی و علمی آن اقوام باستانی آگاه شویم. رمزگشایی خطوط باستان و زبان های کهن در قرن 19 و 20 از برجسته ترین کارهای بشر است.

اصل و منشا خط(3)
عقیده دانشمندان خط در پیدایش و اصل خط متفاوت است و از آغاز پیدایش آن هیچ دلیل و مدرکی در دست نیست. برخی می گویند که پایه و مایه تمام خطوط از خط فنیقی گرفته شده است و برخی دیگر معتقدند خط فنیفی نیز خود از خط مصری گرفته شده یعنی22 علامت از خط هیروگلیف را گرفته و تشکیل الفبایی دادند که بعدها پایه و اساس سایر خطوط گردید. ولی آنچه تا کنون از نتیجه کاووش ها و کشف آثار قدیم و تحقیق باستان شناسان و استادان خط بدست آمده، و مورد قبول اکثریت اهل فن نیز واقع شده، این است که کلیه خطوط اعم از: لاتینی، یونانی، میخی، سانسکریت، پهلوی، عبری، آرامی، سریانی، حمیدی و سوای خط چینی (ژاپن، کره، سیامی) از خط فنیقی اقتباس شده و خط نامبرده قدیمی ترین خط الفبایی جهان است که در اصل نیز از سومری ها گرفته شده.

پیدایش وتحولات خط میخی(4)
در حدود سه هزار سال پیش از میلاد، در نتیجه تحولاتی در نواحی جنوبی بین النهرین، میان دجله و فرات تمدن باشکوهی به وجود آمد که قدیمی ترین تمدن تاریخ بشر به شمار می آید. بخشی از بازمانده های این تمدن کتیبه هایی است که از شهر باستانی «اروک» (وارکای کنونی) و از حجدت نصر و فار به دست آمده. این خط بین النهرینی از روی اشکال قدیمی آن که به نام خط میخی خوانده می شود، از لحاظ شکل خارجی تفاوت بسیاری با خط تصویری مصری دارد و در بین النهرین بر روی خشت گلی به نام لوحه (به جز در موارد نادر که بر روی سنگ بر کتیبه های ستونی استفاده می شد) می نوشتند. اشارات را با میله آهنی روی تیر های چوبی و خشت های نرم حک می کردند و سپس خشت ها را با حرارت می خشکاندند. همین لوحه ها به همراه خط میخی از بابل تا نواحی وسیعی در آسیای مرکزی گسترش یافتند.

یادداشت ها
1-تاریخ خط های جهان، یوهانس فریدریش، ص 7-10
2-زبان های خاموش، یوهانس فریدریش، ص 2
3-خط و تحول آن در شرق باستان، علی سامی
4-تاریخ خط های جهان، یوهانس فردریش، ص 47

نویسنده : فیروزه رضی
برگرفته از ماهنامه فروهر، سال بیست و هفتم، شماره 9 و 10، آذر و دی 1371
* نام:
ايميل:
* نظر: