كدخبر: ۱۴۸۱
تاريخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هنر باستان / فریدون آورزمانی
نقش های دره چوگان/ قسمت اول
به راستی شاید موفقیتی بالاتر از آن نباشد که انسان ، بخشی از تاریخ و فرهنگ گمشده و از یاد رفته سرزمین خود را بازیافته و آن را در معرض دید و مطالعه مردم فرهنگ دوست و نسلهای آینده قرار دهد. متاسفانه این کار بزرگ در کشور ما آنچنان که باید و شاید بازتابی گسترده نداشت و پس از گذشت 18 سال هنوز در کتب تاریخ و باستان شناسی از تصاویر قبل از پاکسازی و اکتشاف نقش برجسته ها استفاده می شود.
در سال 1353 گروهی از باستان شناسان به سرپرستی دکتر علی اکبر سرفراز محقق و باستان شناس بزرگ و برجسته ایرانی به کاری بزرگ و ارزنده دست زدند و با کوشش و تلاش مداوم و شبانه روزی در مدتی نزدیک به نه ماه توانستند نقش برجسته های دوران ساسانی واقع در تنگ چوگان فارس را از انهدام و فرسایش حتمی نجات بخشند. کار در گرمای سوزان آفتاب، محیط نا مناسب بهداشتی، فقدان مکان ایمن و مناسب برای استراحت، وجود حشرات موذی و گزنده و انواع و اقسام ناراحتی های بدنی، بسیار سخت و طاقت فرسا بود اما آنها با عشق و ایمانی بزرگ به کار خود ادامه دادند و علاوه بر رسیدن به اهداف مورد نظر به کشف بخش هائی از نقش برجسته های ساسانی که قرن ها در زیر گل و لای و آوار صخره ها مدفون شده بود دست یافتند. با پیدا شدن این بخش از نگاره ها پرتوی نو بر قسمتی از تاریخ آن دوران افکنده شد.
به راستی شاید موفقیتی بالاتر از آن نباشد که انسان، بخشی از تاریخ و فرهنگ گمشده و از یاد رفته سرزمین خود را بازیافته و آن را در معرض دید و مطالعه مردم فرهنگ دوست و نسلهای آینده قرار دهد. متاسفانه این کار بزرگ در کشور ما آنچنان که باید و شاید بازتابی گسترده نداشت و پس از گذشت 18 سال هنوز در کتب تاریخ و باستان شناسی از تصاویر قبل از پاکسازی و اکتشاف نقش برجسته ها استفاده می شود. هدف از این نوشتار یادآوری و نمایش بخش کوچکی از این کار ارزشمند و پر ارج می باشد. امید است که راه و روش این پژوهندگان برای نجات و احیاء آثار باستانی و میراث فرهنگی ایران زمین آموزنده و فراگیر شده و چراغی برای راه آینده گردد.
شاپور اول (271-241 میلادی) در ایالتی که تولد یافته بود یعنی در ناحیه پارس شهر و کاخی برای خود بنا نمود. او مکانی را برای شهر برگزید که دشت گور را به یاد می آورد و پدرش در آن شهر اردشیر خوره (فیروز آباد) را بر پا ساخته بود. این شهر بیشاپور (شهر زیبای شاپور) نامیده شد. نقشه شهر شامل یک چهار ضلعی بود که از سویی به دیوار و خندق ها محصور می شد و یک قلعه محکم و استوار نظامی با شبکه کامل از دیوارها و خطوط دفاعی آنرا محافظت و تقویت می نمود. در شمال این شهر دره معروف به تنگ چوگان قرار دارد که رودخانه شاپور در وسط آن جاریست. این مکان به مثابه موزه گرانبهائی است که آثار ارزنده ای از تاریخ و فرهنگ باستانی ایران بر صخره های آن نقش گردیده است. در سمت راست رودخانه چهار نقش برجسته و در طرف چپ دو نقش مهم و ارزشمند از دوره ساسانی برجای مانده. این ناحیه و نقش برجسته های آن در دوران اسلام نیز مورد توجه بوده و در کتاب مسالک و ممالک استخری جغرافیدان مشهور قرن چهارم هجری به این مطلب بر می خوریم که در ناحیه سابور (بیشاپور) تصویر شاهان و بزرگانی که بین ایرانیان معروف هستند بر کوه نقش شده که تصویر آنان و حکایت نامبردگان به ترتیب ثبت گردیده و این نوشته ها در پیش کسانی که در نقطه ای از ارّجان معروف به قلعه جس (گچ) زندگی می کنند نگاهداری می شود. به طور کلی نقش برجسته های ساسانی از منابع و مآخذ مهم تاریخ به شمار می روند، پژوهندگان هر بار که به مطلب تازه ای از تاریخ ساسانیان بر می خورند و یا بخواندن نوشته ای توفیق می یابند و یا به درک و کشف اثر فرهنگی نوینی از تاریخ ساسانی نائل می شوند همواره به منابع و مآخذ نامبرده باز می گردند، این نقش ها نمونه ها و معیار های اصیلی هستند که می توانیم نتیجه های بدست آمده را با آنها بسنجیم.
چون گزارش حفاری، پاکسازی، محافظت و کشف بخش های پنهان این نقش برجسته ها به طور مبسوط در «مجله هنر و مردم شماره 155 سال 1354 به قلم دکتر سرفراز» قبلا آورده شده بود، بنابراین برای یادآوری مجدد این کار بزرگ به شرح مختصر یکی از این نقش برجسته ها اکتفا می شود.
نقش برجسته مورد نظر در سمت راست رودخانه قرار گرفته و صحنه تاج بخشی هرمزد به بهرام اول (275-272 میلادی) را نشان می دهد، بهرام اول (سمت راست) سوار بر اسب تصویر شده که دست راست خود را به سوی حلقه شهریاری که هرمزد به او اعطا می کند دراز کرده. در بالای نقش و پشت سر بهرام کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی نقر گردیده است که صاحب تصویر را نرسی معرفی می کند. متن کامل کتیبه به شرح زیر است:
این پیکر از آن بغ مزداپرست، خدایگان نرسی شاهنشاه ایران و غیر ایران است که چهر از ایزدان دارد، فرزند بغ مزداپرست خدایگان شاپور شاهنشاه ایران و انیران (غیر ایران) که چهره از ایزدان دارد نواده خدایگان اردشیر شاهنشاه.
باید توجه داشت که در هنر تصویری ساسانی اندیشه مذهبی به نحو دقیقی مجسم شده به طوری که بررسی و پژوهش هنر این دوره در نهایت به تصویر شناسی مذهبی می انجامد. آثار هنری ایران در دوران های پیش تر هیچ گاه با چنین اطمینانی وحدت و اتحاد دین و دولت را بیان نکرده است، در هنر ساسانی ایزدان زرتشتی به صورت انسان جلوه گر شده اند، در تصاویر شاهان مخصوصا بخش های گوناگون تاج شاهی دارای جنبه های سمبلیک بوده که با آئین زرتشت مرتبط و وابسته می باشد، برخی از نشانه ها و درجات ولیعهد، بزرگان و روحانیون نیز دارای همین جنبه های سمبلیک است که راه شناخت این شخصیت ها را برای ما آسان و هموار می کند. برای نمونه تاج بهرام اول با شعاع های خورشید مظهر (میترا) و بهرام دوم با بالهای گسترده (ورثرغن) ایزد آذر و فتح و پیروزی مزین گردیده است، بنابراین با توجه به افسر شهریاری فرمانروا در این نقش برجسته می توان نتیجه گرفت که به طور مسلم این نقش مربوط به بهرام اول می باشد. بر روی سکه های بهرام یکم تاج او با همین شعاع های خورشید تصویر گردیده است «تصویر 1». در دو قرن اخیر اغلب خاورشناسان مشهور از این نقش برجسته دیدن کرده و از روی آن تصاویر دقیقی تهیه کرده بودند. اما در ضمن حفاری و پاکسازی در پای این نقش برجسته، نقش دیگری نمودار گردید که قرن ها در زیر گل و لای مدفون شده بود و کسی از وجود آن آگاهی نداشت.نویسنده : فریدون آورزمانی
برگرفته از مجله فروهر- سال بیست و هفتم، شماره 9 و 10، آذر و دی 1371
* نام:
ايميل:
* نظر: