كدخبر: ۱۵۱۹
تاريخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هنر باستان / فریدون آورزمانی
نقش های دره چوگان / قسمت دوم
تمام مدارک و شواهد موجود تاریخی حاکی از آنست که بهرام توسط موبد با نفوذ و مقتدری به نام «کرتیر» به سلطنت رسید. او که در زمان هرمز اول به عنوان موبد اهورامزدا ملقب شده بود، در زمان بهرام یکم همان پایه و قدرت را حفظ کرد ولی پایه و جایگاه کرتیر به هنگام فرمانروایی بهرام دوم فرزند بهرام یکم به اوج خود رسید و ...
کاشف این نقش "دکتر سرفراز" با بررسی بسیار دقیق ثابت کرد که اولا این تصویر مربوط به یک شخصیت شرقی است، ثانیا در زمانی بعد از نقش بهرام اول و بر اساس مقاصد خاصی به وجود آمده است و به طور مجمل مسئله را چنین بررسی و بیان نموده است:
«... کیفیت نقش به گونه نقش گور دیانوس امپراطور شکست خورده روم در زیر پای اسب شاپور اول پدر بهرام است، ولی قیافه و پوشاک او مخصوصا کلاهش شرقی است و در بخش قدامی کلاه انحنائی وجود دارد که در سابر نقش برجسته های دوره ساسانی نظیر آن با مختصر اختلافی وجود دارد... توضیح اینکه وضع نقش برجسته بهرام در مراسم تاج ستانی از هرمزد با توجه به سبک و هنر حجاری آن هر گونه ارتباط را با نقش برجسته مغلوب از بین می برد و کاملا نمایشگر آن است که نقش مغلوب پس از نقش تاج ستانی بهرام اول به وجود آمده، از طرفی کیفیت حجاری کوه نیز چنین وضعی را القا می کند، به این ترتیب که حاشیه پایان نقش بهرام اول و هرمزد نشان می دهد که نقش در یک سطح افقی و متناسب حجاری شده اند، ولی بعدا برای ایجاد نقش مورد بحث اقدام به کوه بری و حجاری کف اولین نقش به گونه ای نموده اند که پای اسب بهرام بر روی نقش غلطیده مغلوب قرار گیرد و تباین ظرافت نقش بهرام و شیوه هنرمندانه ای که در خلق این اثر و عکس آن در نقش مغلوب دیده می شود کاملا گویای چنین تصویری است... و با توجه به اینکه در مدت قریب سه سال سلطنت بهرام هیچگونه کشمکش سیاسی روی نداده و سلطنت بهرام اول در کمال آرامی گذشت و جنگ و نبردی که حاکی از پیروزی باشد دیده نمی شود.»
برای روشن شدن موضوع کمی به عقب بر می گردیم، پس از مرگ هرمز اول دو فرزند شاپور مدعی فرمانروایی ایران شدند. یکی از آن ها بهرام بود که تا 272 میلادی بر گیلان فرمانروایی داشت. استان گیلان در آن روزگار از نظر سیاسی و اقتصادی اهمیت چندانی نداشت، بهرام شایستگی آن را نیافت که آتشکده ای به نام او برپا شود، نام او در فهرست دودمان ساسانی در جایی ثبت شده که چندان در خور احترام نبوده است. فرزند دیگر شاپور یکم «نرسی» نام داشت که دارای عنوان «آریائی مزداپرست» و فرمانروای سکستان، تورستان و هند یعنی سرتاسر سرزمین های تصرف شده در شرق کشور بود، به پاس او آتشکده ای به نامش برپا شد. این ها همه در زمان زندگی شاپور روی داد، اما پس از مرگ او و هرمزد، نرسی از اریکه شاهی دور ماند و بهرام به سلطنت رسید.
تمام مدارک و شواهد موجود تاریخی حاکی از آنست که بهرام توسط موبد با نفوذ و مقتدری به نام «کرتیر» به سلطنت رسید. او که در زمان هرمز اول به عنوان موبد اهورامزدا ملقب شده بود، در زمان بهرام یکم همان پایه و قدرت را حفظ کرد ولی پایه و جایگاه کرتیر به هنگام فرمانروایی بهرام دوم فرزند بهرام یکم به اوج خود رسید و ملقب به نگهبان روان بهرام و موبد هرمزد گردید و بالاخره بهرام دوم او را موبد همه کشور و دادور (وزیر دادگستری) نمود. از او چهار کتیبه بزرگ در محلی که پیش از او تنها جایگاه نقش و کتیبه شهریاران ساسانی بود برجای مانده است.
در سال 277 میلادی پس از مرگ بهرام اول پسر او بهرام دوم به پادشاهی ایران رسید و نرسی برای بار دوم از سریر شاهی به دور ماند. بدین سان شاه جوان بر اریکه پادشاهی نشست و «کرتیر» در همه کارها و برنامه های بهرام دوم نفوذی بی مانند یافت، در این زمان اداره استان هائی را که در گذشته نرسی بر آن ها فرملانروایی داشت از او بازستانده بودند و او در زمان بهرام دوم فرمانروای ارمنستان بود. ممکن است عنوان بزرگ و شاه ارمنستان به او داده شده بود تا سکوت اختیار کند و به ادعای تاج و تخت نپردازد. (294-277 میلادی) و رقیب سرسخت او نرسی در تمام این مدت در اندیشه قرار گرفتن بر سریر شاهی بود.
در سال 294 میلادی بهرام زندگی را بدرود گفت. «کرتیر» به کمک بزرگ خاندان قارن و آذر فرنبغ و وهونم و سایر طرفدارانش «بهرام سوم» فرزند «بهرام دوم» را بر تخت سلطنت قرار داد، اما این بار نرسی که مدت ها قبل خود را برای مبارزه نهائی و گرفتن تاج و تخت آماده کرده بود به سوی پایتخت یورش برد و بهرام سوم را از تخت سلطنت سرنگون ساخت. او شرح پیروزی خود را در بنای یادبودی در پایکولی (پایقولی) با یک کتیبه دو زبانه به تصویر کشید تا این واقعه را جاویدان سازد. اما با ویران شدن این بنا و فرسایش سنگ ها و از بین رفتن بخشی از نوشته ها بسیاری از رویدادهای بزرگ که به آنها اشاره شده بود از بین رفته و در پرده ابهام قرار گرفتند و معلوم نیست که بر سر بهرام سوم چه آمده، اما در بخش هایی از کتیبه که بر جای مانده چنین یاد شده که هواخواهان بهرام مجازات شدند، آذرفرنبغ شاه میشان بر کنار گشت، از آن به بعد در مآخذ روزگار ساسانی هیچ نامی از «خواتوهای اندیکان» نیامده است از «کرتیر» و از دودمان «قارن» که یکی از قدیم ترین و مشهور ترین دودمانهای کشور بود نیز از این پس نامی برده نشده است. با این توصیف نقش مذکور که در زمان نرسی در زیر پای پیکره بهرام اول (پیکر تصوری نرسی) پدید آمده بی تردید یکی از دشمنان نرسی می باشد، اما به کدام یک از آنها تعلق دارد.

نویسنده : فریدون آورزمانی
برگرفته از : مجله فروهر شماه 9 و 10
* نام:
ايميل:
* نظر: