كدخبر: ۱۵۴
تاريخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
لیلا سلطانی، کارشناس ارشد معماری منظر/سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
معرفی مجموعه آرامگاهی شاه زنده در سمرقند
با به اوج رسیدن هنر آرامگاه سازی در قرن های 14 و 15 ، دیگر به ندرت در عصر تیموری آرامگاه مجزا یافت می شود.. بلکه آرامگاه ها با یک تالار گنبد دار و دارای پیش طاق، به عنوان یک جزء از مجموعه بناهای مذهبی – مسجد، مدرسه، خانقاه – هستند که مجموعه شاه زنده در سمرقند جالب ترین آنهاست.
در بازدید از شهر های اسیای مرکزی، مواحهه با مقابر در اماکن مختلف امری متعارف است. چنان چه می دانیم، مجموعه های معماری از شایان توجه ترین ابتکارات قرن پانزدهم در محدوده مذکور هستند. به نظر می رسد چشمگیرترین نوآوری عصر تیموری تبدیل کردن آرامگاه به رکن اصلی در یک مجموه معماری است.

مجموعه شاه زنده در افراسیاب در مجاورت سمرقند قرون وسطایی، ترکیبی از مجموعه های معماری است که در بازه های زمانی مختلف قرون چهارده و پانزده در کنار یکدیگر واقع شده اند؛ این مجموعه که به حج پیاده نیز مشهور است، به واسطه حضور غالب مقابر در این مجموعه ها به عنوان یک گورستان خطی شاخص شده است.معرفی این مجموعه و کنکاش در الگوی استقرار مجموعه های معماری جدید در کنار مجموعه های موجود، مطالعه سنت شکل گیری مجموعه ها بصورت متعادل و متقارن – که با اصطلاح قاش بیان می شد –  آنهم در امتداد محوری کم عرض ، که منجر به ایجاد گذرگاهی تنگ بر روی شیبی تند شده است؛ تاثیر این ساختار بر ادراک فضا، و بررسی جایگاه این مجموعه در سازمان فضایی شهر، دستمایه تهیه مقاله ای است که به واسطه برگزاری سفرهای پژوهشی پژوهشکده نظر در دست تهیه است.   


لیلا سلطانی، فارغ التحصیل معماری منظر دانشگاه تهران، 1387

soltani.landscape@gmail.com


نظرات بینندگان:
با سلام خدمت خانم سلطانی
پروژه ی کارآموزی من در خصوص خانقاه تو سطح خراسان بزرگ (مرو، بخارا و ... )هستش و خواستم اگه براتون مقدور هست پلان ، نما ، مقطع یا هر چی که فکر می کنین برام مفید هست برام بفرستین.
* نام:
ايميل:
* نظر: