كدخبر: ۱۵۶۰
تاريخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پژوهشکده نظر برگزار میکند: مدرس دکتر فریدون آورزمانی
اولین جلسه دوره آموزشی شناخت جواهر و سنگ های قیمتی: سه شنبه 10خرداد
از آن جا که ایرانیان در این زمینه پیشگام بوده و اطلاعات ارزشمندی در این باره از دانشمندان ایرانی در کتب قدیم موجود است و معارف غنی بسیاری در ایران بوده و هست؛ می بایست به تاریخ علم جواهر شناسی و سنگ های قیمتی در ایران و وضعیت کنونی آن در ایران و جهان پرداخته شود.
ساعت 5 بعد از ظهر سه شنبه 10خرداد، اولین جلسه از دوره آموزشی پانزده جلسه ای شناخت جواهر و سنگ های قیمتی در پژوهشکده نظر برگزار میشود.

ضرورت و هدف
باتوجه به پیشینه غنی و ارزشمند جواهرات و سنگ های قیمتی در هنر و تمدن ایران و خواص فیزیکی و شیمیایی آن در پزشکی و باورها در خصوص نقش آنها در درمان جسم و روح و اعتقادات مردم نسبت به این عناصر از دوران کهن تا کنون در ایران و جهان، شناخت و بررسی این مهم ضروری به نظر می رسد. از آن جا که ایرانیان در این زمینه پیشگام بوده و اطلاعات ارزشمندی در این باره از دانشمندان ایرانی در کتب قدیم موجود است و معارف غنی بسیاری در ایران بوده و هست؛ می بایست به تاریخ علم جواهر شناسی و سنگ های قیمتی در ایران و وضعیت کنونی آن در ایران و جهان پرداخته شود و به مثابه یک شاخه از علم و هنر مورد توجه قرار گیرد. از این رو تربیت هنرجویان در این زمینه می تواند در آینده منجر به تأسیس رشته ای دانشگاهی در این زمینه گردد. تا این علم و هنر فراموش شده دوباره احیاء گردد و تا حدی از انحراف در جنبه های تجاری و سود جویانه آن پیشگیری شود.

برنامه : در طی پانزده جلسه معرفی وشناسایی حدود 30 نوع سنگ قیمتی به صورت تئوری و عملی انجام می‌شود.
جلسه اول: توضیح برنامه برای علاقمندان و شرح برنامه های پانزده جلسه.
جلسه دوم: کلیاتی در باب جواهر و سنگ های قیمتی از دوران نو سنگی به بعد. منشاء و چگونگی پیدایش سنگ ها، نقل قول هایی از بزرگان ایرانی در این باب و دانش اروپائیان نسبت به سنگ های قیمتی.
جلسه سوم : انسان نوسنگی و ارتباط و او با سنگ ها، شناخت و کاربرد سنگ توسط انسان این عصر، مردم جهان و باورهای آنان سنت به جواهرات از گذشته تا امروز همراه با خاطرات جهانگردان درباره جواهرات. معرفی سنگ ها از نظر فیزیکی و ترکیب شیمیایی سنگ ها به طور مختصر، خواص معنوی و درمانی هریک از سنگ ها.
جلسه چهارم : معرفی سنگ های: فیروزه و مروارید.
جلسه پنجم : یاقوت و الماس و زمرد و تفاوت های آنان و چگونگی تشخیص.
جلسه ششم : لعل، گارنت، اماتیس.
جلسه هفتم : عقیق، یشم، جید.
جلسه هشتم : ابسیدین، حدید، دّر.
جلسه نهم : چشم گربه، چشم ببر، طاووس.
جلسه دهم : سنگ ماه و خورشید و ستاره.
جلسه یازدهم : بریل: اکرمارین، مورگونایت، هلیودور.
جلسه دوازدهم : اُپال، کنزایت، شرف الشمس.
جلسه سیزدهم : کهربا، لاجورد.
جلسه چهاردهم و پانزدهم : دیدار از موزه جواهرات سلطنتی و ...

مکان: خ آزادی خ دکتر قریب شماره 23 شماره تماس: 66915845
نظرات بینندگان:
سلام از سلیت زیبا و پر محتوای شما لذت بردم ولی با توجه به دوری راه و مشغله کاری من توانای شرکت در جلسات جواهرشناسی رو ندارم لطفا راهنمایی کنید چگونه به مقالات و جلسات دسترسی داشته باشم ممنون
* نام:
ايميل:
* نظر: