كدخبر: ۱۶۰۳
تاريخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باستانشناسی / فیروزه رضی
خط میخی /قسمت دوم
گسترش خط میخی از مرحله پیدایش به صورت خط تصویر نگار سومری بود و طی سالیلان دراز در خاور نزدیک رواج یافت تا به اوج دومین شکوفایی آن در ایران باستان رسید. برای بررسی سیر تکامل رمزگشایی خط میخی به ناچار باید خط سیری معکوس را دنبال کرد.
شکل خارجی خط میخی 5
قدیمی ترین انواع خط میخی دارای نمود تصویری و فاقد عناصر میخی شکل هستند و قدیمی ترین انواع آن در بین النهرین چندان تفاوتی با خط تصویری مصری ندارد. اولین شکل این خط را سومریان یعنی قدیمی ترین ساکنان بین النهرین اختراع کردند. آنان تمدن سومری را به وجود آوردند و سه هزار سال پیش از میلاد خط خود را به بابلیان که گاهی کلدانیان نیز خوانده می شوند سپردند. در اثر استعمال دراز مدت این خط توسط سومری ها و کلدانیان و سایر ملل آسیای نزدیک در شکل خارجی خط تغییرات بسیار به وجود آمد و به طور کلی خط میخی آشوری ها، عیلامی ها، هیتی ها در دوره های مختلف با خط میخی بابلیان تفاوت دارد.
خط میخی سومری: از لحاظ ساختار داخلی با خط مصری شباهت دارد. این خط نیز دارای اشارات هجایی، اشارات آوایی و نمودار خطی است.
خط میخی اکدی: اکدیها و سامی ها در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد خط میخی سومری را همراه با تمدن وسیع آن پذیرفتند و تغییری در آن ندادند و تنها تلفظ سومری اشارات واژه ای را با تلفظ اکدی عوض کردند.
خط میخی عیلامی: سرزمین عیلام واقع در جنوب غربی ایران امروزی با تمدن سومری ها همجوار بود و خط میخی عیلامی میانه دارای خصوصیات هجایی است و تعداد اشارات واژه ای آن به 25 و نمودارهای آن به 7 عدد می رسد و اشارات هجایی آن 131 عدد است.
خط میخی خوری ها: خوری ها در شمال غربی بین النهرین می زیستند. مهمترین یادواره زبان خوری "نامه میتانی" نام دارد که نامه "توشداتا" شاه میتانی یکی از دولت های خوری به فرعون مصر "آمیخته تپوسوم" می باشد.
خط میخی هیتیهای آسیای صغیر: هیتیها مردمی بودند که به زبان هند و اروپائی سخن می گفتند و در بخش شرقی آسیای صغیر می زیستند و از نوع متفاوت خط میخی (غربی) استفاده می کردند. هیتیها نیز به زبان خود می نوشتند و از قواعد اکدی پیروی می کردند.
خط میخی در اورارتو: در هزاره اول قبل از میلاد در کوه های ارمن خط میخی دیگری پیدا شد. دولت بزرگی که آشوری ها در قرن نهم پیش از میلاد اورارتو می نامیدند تاسیس یافت و پادشاهان این دولت برای نوشتن از خط میخی آشوری جدید با اشکال گوناگون استفاده کردند. این خط هم خانواده خوری بود و منشا هند و اروپائی نداشت. پژوهشگران معاصر این خط را "اورارتی" و یا به نام خدای بزرگ آنان زبان "خالدی" می نامند.
خط میخی پارسی باستان 6
یادگیری خط پارسی باستان، به علت تغییر و دگرگونی آن در کتیبه های هخامنشی از داریوش اول تا اردشیر سوم بسیار مشکل است. این خط از لحاظ شکل خارجی میخی مانند است و تقریبا صورت واژه را می رساند. خط میخی پارسی باستان، بر خلاف خط میخی بابلی تنها دارای یک شکل کتابت است و بعد ها واژه "شاه" سه شکل دیگر: یعنی نام هرمز (اهورامزدا)، اشاره واژه خاص (کشور) و (ولایت) ساخته می شود. در خط پارسی باستان به طور کلی نمودار وجود ندارد.
رمزگشایی خط میخی پارسی باستان7
گسترش خط میخی از مرحله پیدایش به صورت خط تصویر نگار سومری بود و طی سالیلان دراز در خاور نزدیک رواج یافت تا به اوج دومین شکوفایی آن در ایران باستان رسید. برای بررسی سیر تکامل رمزگشایی خط میخی به ناچار باید خط سیری معکوس را دنبال کرد و بیش از هر چیز خط میخی پارسی باستان را که به دلیل الفبایی بودنش از لحاظ رمزگشایی آسانتر است را مورد توجه قرار داد.
خط میخی مدت ها نا شناخته بود و حتی یونانیان هم تصویر درستی از آن نداشتند. فقط "هرودوت" از آن به عنوان "حروف آشوری" یاد کرده است وتنها از اوایل قرن 17 میلادی نخستین خبرهای مربوط به این خط میخی شکل به گوش مردم اروپا رسید.8
"کارستن نیبور" در سفری به تخت جمشید رو نوشت های قابل اعتمادی از کتیبه های سه زبانه یافت و به همراه برد و در سال 1788 آن ها را منتشر کرد. او نظام کاملا متفاوت خط را در کتیبه ها باز شناخت. نخست یک خط کاملا ساده (پارسی باستان) که روی هم رفته از 42 حرف تشکیل می شود. دوم یک خط پیچیده تر (خط ایلامی) و سوم خطی که از نظر تعداد حروف غنی بود (خط میخی بابلی) و به این ترتیب با زحمت و کوشش دانشمندان، خاورشناسان و باستان شناسان موفق به خواندن و رمزگشایی خط میخی پارسی باستان شدند.
یادداشت ها:
5-تاریخ خط های جهان، یوهانس فردریش،ص 48-64
6- تاریخ خط های جهان، یوهانس فردریش، ص 121-125
7- تاریخ خط های جهان، یوهانس فردریش، ص 53
8-زبان های خاموش، یوهانس فردریش، ص 54-57

برگرفته از : ماهنامه فروهر، سال 27، شماره 9 و10، آذر و دی 1371
* نام:
ايميل:
* نظر: