كدخبر: ۱۶۱
تاريخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۸۸ - ۱۷:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت دوم
باغ - حياط
ايرانيان در محل سكونت خود حوض آب و فضاي سبز كوچكي داشتند كه درختان ميوه براي چهار فصل در آن مي كاشتند. بنابر اين مقياس باغ -حياط ها مي توانست به كوچك ترين حد خود برسد كه در اين صورت رعايت اصول باغ ايراني (منظر اصلي) به نحوی که در باغ های بزرگ وجود دارد؛ امكان پذير نبود.
باغ حياط گونه اي از باغ ايراني است كه به طور معمول در شرايط زمين محدود و امكانات مادي محدود، احداث می شود.

باغ حياط از قرار گرفتن مجموعه فضاهاي مسكوني در اطراف حياط شكل مي گيرد و بنا چشم اندازي يك طرفه به باغ دارد. معمولاً بناهاي اصلي و ورودي باغ حياط در دو ضلع مقابل (عرض باغ) قرار مي گيرند تا از چشم انداز اصلي باغ بهره برند و به تناسب كوچك و بزرگ بودن حياط و نيازمندي به فضاي بيشتر، در اضلاع ديگر نيز ساختمان احداث مي شود.

در بعضي از باغ -حياط ها براي رفع اين كمبود به گردش آب در محورهاي متقارن باغ مي پرداختند.
اين شيوه در قرن هاي بعد نيز همچنان حفظ شده و به عنوان خصوصيت اصلي معماري مسكن ايران به جهان معرفي شده است. دونالد ويلبر معتقد است استفاده از فضای طبیعی در محیط زیست و منزل مسکونی که در معماری امروز به صورت استفاده از پاسيو مطرح شده است، داراي پشتوانه اي غني در معماري ايران به صورت حياط مركزي مي باشد. تكامل معماري ايران، تدريجاً خصوصيات ديگري به اين شيوه ساخت فضا داده است. از جمله آنها پايين تر گذاشتن باغچه حياط نسبت به ايوان است كه ناظر نشسته در ايوان در مقابل ديد خود در خط افق برگ ها و گل هاي درختان و گياهان باغچه را به جای تنه و ساقه آنها ببيند.

در نواحي مركزي ايران كه داراي اقليم گرم وخشك مي باشد بافت هاي مسكوني براي ايجاد حداكثر سايه و حداقل تبادل حرارتي با بيرون داراي پيوستگي زيادي شده اند؛ به نحوي كه درون گرايي يك اصل مهم در ساختار فضايي اين ناحيه است. البته جنبه هاي فرهنگي و سنتي جدا ساختن محيط زيست خانواده از ارتباطات بيروني، نيز در رشد اين خصوصيت و ايجاد عناصر شاخص معماري ايران همچون فضاي ورودي (هشتي) مؤثر بوده اند.

به طور کلی، باغ گسترده، هر قدر که از حیث نماد پروری پرمایه باشد، جنبه تجملی سنگینی دارد که احداثش جز از عهده معدودی بر نمی آید. اینجا است که طرح حیاط به موازات طرح باغ قرار می گیرد. وجود حياط مركزي براي آوردن فضاي سبز و عناصر طبيعت در داخل فضاي خصوصي زيست و ايوان، به عنوان فضايي با عملكرد مخصوص استراحت و آرامش در فضاي باز و نيمه باز از ويژگي هاي بارز معماري ايران در توجه به طبيعت در محيط زندگي است.

نخستين نمونه هاي به دست آمده از تركيب فضاهاي مسكوني در اطراف يك حياط مركزي مربوط به دوره اشكانيان و سلوكيان مي باشد. در اين دوره، ايوان نيز به عنوان فضاي نيمه باز براي ايجاد ارتباط ميان فضاي بسته و باز و همچنين استفاده از آن براي گذران اوقات فراغت در منزل در كنار فضاي طبيعي به وجود آمد. نمونه هايي از اين نوع تركيب در طبس پديد آمده بود. در برخي از باغ هاي اين شهر عرصه و فضايي مانند فضاي خانه هاي درونگرا طراحي و ساخته شده بود. طبس به عنوان یکی از شهرهای کویری دارای خانه هایی با حیاط های مرکزی بودند که سعی در ایجاد حداقل فضای سبز در آنها شده است.

تركيب حیاط در باغ-حیاط ها با فضاي خانه به صورت هايي متنوع انجام مي شد؛ در بعضي از موارد، باغ به شكلي ساده و متشكل از يك فضاي سبز در يك سمت خانه قرار داده مي شد و ارتباط آن دو با يك فضاي ورودي ميسر مي گشت، اما در يك تركيب بسيار زيبا و معمارانه، فضاهاي ساخته شده خانه به صورتي با فضاهاي باغ تركيب مي شد كه استفاده از منظر و ساير كيفيت هاي فضايي باغ به بيشترين حد ممكن افزايش مي يافت، نوعی از این ترکیب به صورت حجمی با ایجاد گودال باغچه ها بوده است.

باغ -حیاط را می توان در مدرسه ها هم یافت؛ مدرسه مادرشاه داراي حياط بسيار وسيعی است و شامل فضايي مي شود كه ساختمان محل سكونت فرزندان شاه در آن بنا شده بود. مدرسه آقا بزرگ در كاشان با حياط منحصر به فرد خود كه از يك گودال باغچه براي ايجاد سايه در كنار حجره هاي طلاب در طبقه زيرين حياط استفاده نموده است، نمونه ديگري از توجه به حياط سازي است.

نویسنده : مهندس وحید حیدرنتاج
v_nattaj@yahoo.com
مطالب مرتبط
* نام:
ايميل:
* نظر: