كدخبر: ۱۶۳۳
تاريخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معرفی تصویری
قلعه تاريخي زيويه
اثر تاريخي مشهور به قلعه زيويه در فاصله تقريبي 55 کيلومتري جنوب‌شرقي شهر سقز و يک کيلومتري شمال روستايي موسوم به همين نام روي تپه‌اي طبيعي قرار گرفته است.
اثر تاريخي مشهور به قلعه زيويه در فاصله تقريبي 55 کيلومتري جنوب‌شرقي شهر سقز و يک کيلومتري شمال روستايي موسوم به همين نام روي تپه‌اي طبيعي قرار گرفته است.
اين تپه که يکي از تپه‌هاي منفرد منطقه نيز به شمار مي‌آيد در بخش قاعده داراي سطح نسبتاً وسيعي به مساحت 40 هکتار است که از جوانب مختلف مابين 80 تا 110 متر از سطح زمين‌هاي اطراف خود ارتفاع دارد.
بخش شمالي تپه داراي شيب نسبتاً تند و شديدي است و در بخش جنوبي آن نيز علاوه بر شيب زياد، حالت صخره‌اي و سنگي دارد و در کمره اين قسمت دهانه غاري مشخص است که در گذشته به دهليزها و دالان‌هاي طبيعي زيرتپه وارد مي‌شده و هم‌اکنون مسدود است.
تنها راه دسترسي سهل و ساده به تپه در بخش‌هاي شرقي و تا حدي غربي تپه است که در گذشته نيز ورودي اصلي قلعه را در قسمت شرقي تپه ساخته‌اند.
چنين وضعيتي از لحاظ فرم تپه و موقعيت استراتژيکي و تدافعي آن به طور حتم مورد توجه سازندگان قلعه در دوران تاريخي قرار گرفته و با اين نگرش چنين قلعه عظيمي روي اين تپه ساخته شده است.
براي اولين بار نام زيويه در سالنامه‌‌هاي آشوري مربوط به سارگن دوم، شاه مقتدر آشوريان آورده شده و اين شاه آشور از تهاجمات و يورش‌هاي خود براي سرکوب اقوام ساکن در منطقه زاگرس در قرون هشتم و هفتم ق.م ذکر کرده و بيان شده که در طي اين جنگ‌ها علاوه بر تصرف ايزيرتو پايتخت مانتائي‌ها و شکست ايرانزو شاه مقتدر آن‌ها، قلعه مهم مرکزي مانتائي‌ها به نام ايزيپيه (زيپيا يا زيپيه) و آرمائيت نيز تصرف و به آتش کشيده شده است.
از جمله فضاهاي مهم معماري قلعه زيويه مي‌توان به دروازه ورودي قلعه با تعداد 22 پله سنگ‌چين و پايه ستون‌هاي تاج دروازه ورودي، حياط‌‌ها و تخت‌گاه‌هاي گوناگون، ديوار خشتي و قطور ارگ مرکزي، اطاق‌هاي تودرتو و دوطبقه و تالار ستون‌دار با 16 پايه ستون سنگي اشاره کرد.
در راستاي ساخت فضاهاي معماري قلعه براي از بين بردن شيب موجود در تپه طبيعي ساخت سکوهاي سنگي که به صورت مصطبه‌هايي احداث شده‌اند مورد توجه قرا گرفت و در برخي قسمت‌ها نيز از بخش داخلي اين سکوها به حالت فضاهاي زيرزمين استفاده کرده‌اند.
مصالح اصلي در ساخت ديوارها، خشت‌هاي خام با ابعاد 16*46*46 سانتي‌متر است که داراي سه رنگ نخودي، قرمز و خاکستري است و در سه محل در اطراف تپه اين خشت‌ها ساخته شده و به محل تپه منتقل شده‌اند. (البته در نتيجه آتش‌‌سوزيهاي که در بناي قلعه در دوران گذشته اتفاق افتاده، اين مصالح خشتي حالتي پخته پيدا کرده‌اند.)
برابر آخرين مطالعات و بررسي‌هاي انجام گرفته آثار زيويه به نيمه دوم قرن هفتم قبل از ميلاد مرتبط شده و احتمال قوي اين قلعه در دوران حکومت مادها و بخشي از حکومت هخامنشيان از آباداني و عمراني برخوردار بوده است.
به نقل از : سایت میراث آریا
* نام:
ايميل:
* نظر: