كدخبر: ۱۶۶۸
تاريخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نقد طرح جامع تهران
مصاحبه با دکتر ناصر براتی : طرح تفصیلی شهر تهران
علت به تأخیر افتادن اجرای طرح این است که هنوز طرحی دراین راستا مورد تأیید قرار نگرفته که بتواند به تمام نیازهای شهر تهران پاسخ دهد.
تأثیر طرح تفصیلی بر مدیریت شهری در تهران (اداره شهر) چیست ؟ آیا در حال حاضر طرح تفصیلی وجود دارد؟
  طرح تفصیلی وجود دارد اما اجرای آن به زمان دیگری موکول شده است.
به نظر شما دلایل به تأخیر انداختن اجرای طرح تفصیلی توسط شهرداری تهران چیست ؟ به نظر شما شهرداری نمی تواند یا نمی خواهد این طرح را اجرا کند؟
علت به تأخیر افتادن اجرای طرح این است که هنوز طرحی دراین راستا مورد تأیید قرار نگرفته که بتواند به تمام نیازهای شهر تهران پاسخ دهد.سازمان مدیریت شهری به دنبال راه حل هایی برای مدیریت شهر تهران است و این راهکارها به تنهایی با طرح تفصیلی در تناقض است.متأسفانه در حال حاضربه دلیل اینکه به راه حل مشترکی که هم نظر مدیریت شهری را تأمین کند و هم طرح تفصیلی اجرایی شود نرسیده اند فعلاً تصمیم گرفتند که طرح تفصیلی مسکوت بماند.برنامه استراتژیکی در گذشته پییشنهاد شده بود که در صورت اجرای آن این طرح قابلیت اجرا پیدا می کرد اما به دلایل اجرایی نشدن این طرح و چون طرح تفصیلی هم خالی از اشکال نیست نمی تواند نظرات مدیریت شهری را تأمین کند.
در نهاد برنامه ریزی شهر تهران ما مشغول طراحی نظامی بودیم که توسط آن بتوانیم به اصلاح و کنترل طرح تفصیلی بپردازیم ولی متأسفانه با منحل شدن نهاد این مسئله پیگیری نشد. اگر این نظام حالت اجرایی پیدا می کرد و به دلیل اینکه در آن مسائل روز هم مد نظر قرار گرفته بود وپیش بینی می شد که این امکان وجود دارد طرح تفصیلی نتواند نظرات مدیریت شهری را تأمین کند یا در مورد مسائل روز مثل بحث هدفمند کردن یارانه ها توان پاسخ گویی نداشته باشد .چون طرح تفصیلی سنتی ما انعطاف لازم را ندارد مسلمأ در برابر مسائل این چنینی قابلیت انعطاف را نخواهد داشت. در همین راستا بر اساس طرح تفصیلی و جامع ، نظام ارزیابی و کنترل و اصلاح پیشنهاد داده شد و تقریباً به مرحله نهایی رسیده بود که متأسفانه با منحل شدن نهاد کنار گذاشته شد.و در حال حاضر نمی دانیم با طرح تفصیلی چه کار کنیم. مثلا همین طرح هدفمند کردن یارانه ها در زمان تصویب طرح جامع مطرح نبود و با اتمام آن این طرح هدفمندی ارائه شد. قطعاً این موضوع بر مسائل شهر تهران تأثیرگذار خواهد بود.وچون درآن زمان طرح جامع این موضوع را در نظر نگرفته بود به همین دلیل در برابر این مسئله ضعیف عمل می کند حالا اگر یک نظام کنترل ، ارزیابی و اصلاح هم زمان وجود داشته باشد می تواند در فرآیندهای توسعه شهری کمک کننده باشد.در نتیجه این طرح جامع است که ناقص بوده و در مقابل مسائل روز و تغییرات ایجاد شده در آینده انعطاف پذیر نیست. فقدان نظامی که گفته شد در کنار این طرح باعث شده که شهرداری و شورای شهر تصمیم گرفته اند که طرح را برای یک سال مسکوت بگذارند.طرح تفصیلی از سال 86 تصویب شده و تا حالا 4 سال از آن گذشته و هنوز اجرا نشده و طرحی که خودش 10 سال زمان اجرا دارد در حال حاضر به خاطر شبهه هایی که در اجرای آن وجود دارد قابلیت اجرایی ندارد. هرچند که در قسمت هایی به اجرای آن اقدام شده و نباید این موارد از نظر دور بماند.

دکتر ناصر براتی دکترای شهرسازی ، استادیار دانشگاه بین المللی قزوین naser_barati2006@yahoo.com
تهیه و تنظیم : سیده زهرا مردانی
* نام:
ايميل:
* نظر: