كدخبر: ۲۱۲
تاريخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گونه شناسی باغ ایرانی / قسمت چهارم
باغ - مقبره (باغ - مزار)
بافت مذهبي جامعه ايران و توجه زياد مردم به اين مقابر، عملاً آن ها را به عنوان كانون تجمع و گذران اوقات فراغت و عبادت درآورده است. از اين رو نمونه هاي متنوع و جالب توجهي از فضاسازي در اين مقابر ديده مي شود. دونالد ويلبر در اين مورد مي نويسد: "شاهرخ (فرزند تيمور- قرن 15) مالك تعداد زيادي باغ بود و اجباري نداشت كه عده آنها را افزايش دهد.
مورخان نوشته اند كه وي به پيرايش و آرايش اطراف زيارتخانه اي در گذرگاه در حومه هرات، توجه زيادي مبذول داشته است. اين ساختمان هاي رنگارنگ و باشكوه هنوز در سراشيبي ملايمي كه استخرها و درختان كهن سال كاج آنها را پرنقش ونگار كرده با غرور بر پاي ايستاده اند و آرامش و صفا بر اين منطقه حكمفرمايي مي كند." باغ - مزار نوعي باغ است كه غالباً تمام يا بخشي از عرصه آن به مزار اختصاص مي يافت. يكي از قديمي ترین اسناد در دوران پس از اسلام مربوط به دفن سلطان محمود غزنوي در باغي به نام پيروزي در غزنين در سال 421 ه.ق است. باغ پيروزي از جمله باغ هايي است كه در تاريخ بيهقي بدان ها اشاره شده است و محمود غزنوي به آن علاقه داشت. او دستور داده بود كه وي را در آن باغ به خاك سپارند.

مزار سلطان سنجر غزنوي سلجوقي در مرو نيز بر اساس برخي از منابع در ميان باغي با طرح چهارباغ قرار داشت. احتمال اين مي رود كه پيشينه ساختن باغ مزار به دوران باستان برسد. چنانچه در شاهنامه فردوسي درباره محل دفن رستم مي خوانيم:
به باغ اندرون دخمه اي ساختند                                            سرش را به ابر اندر افراختند

توصيفات شاهنامه با خصوصيات كالبدي آرامگاه كورش سازگار است، چرا كه در سطحي بلندتر از سطح زمين، در ميان فضايي باز و احتمالاً در ميان باغي قرار داشته كه از فاصله دور قابل مشاهده بوده است. نخستين بار، بناهايي با توجه به محوطه سازي اطراف آن در دوره هخامنشي به عنوان مقبره پادشاهان در پاسارگاد براي كوروش ساخته شد. پس از او پادشاهان هخامنشي در محوطه اي به نام نقش رستم در كنار كوه، مقابر خود را ساختند. ساخت مقبره در اين دوره اختصاص به پادشاهان داشت. در دوره ساساني آتشكده ها و معابد آب نمونه هاي قابل توجه باغ سازي هستند.

طراحي فضاي باز مقابر از دوره صفويه در ايران بيشتر رايج شد. به جهت احترام شخصيت هاي مذهبي نزد مردم و زيارت آنها در ايام مختلف به دفعات متعدد تدريجاً اين اماكن به عنوان مركز گذران اوقات فراغت و يا تجديد قواي روحاني مورد نظر عامه قرار گرفت. تمركز جمعيت در اين مناطق، فرصتي بود براي طراحان فضاي سبز و حياط هاي مركزي تا شاهكارهايي از ايجاد محيط خلوت و آرامبخش در قسمت هاي بيروني مقابر ايجاد نمايند.

مرقد شاهچراغ در شيراز، مقبره شاه نعمت الله ولي در ماهان و مزار شیخ صفی در اردبیل از نمونه هاي برجسته اين سنت در دوره اسلامي ايران مي باشند. باغ مقبره ها را می توان جزء اولین نمونه های باغ عمومي به حساب آورد. باغ قدمگاه نيشابور یکی دیگر از نمونه های باغ مقبره ها است.

مقبره شاه نعمت الله ولي را مي توان نمونه اي از مقبره هايي دانست كه صدها نمونه از آن در سرتاسر ايران ديده مي شود. اين مقبره در ماهان، شامل سه حياط و ساختمان هاي اطراف آن است كه بر روي يك محور مركزي احداث گرديده است. هر يك از اين حياط ها، داراي يك حوض و تعدادي درخت است. حياط جلو با دروازه اي كه بر بالاي آن گنبدي تعبيه گرديده از دو حياط ديگر زيباتر است و حوض آن كه داراي طرح صليبي است در مركز واقع شده است. در اطراف حوض درختان سرو و كاج غرس كرده و شاخه هاي پايين آن را زده اند. بوته هاي گل سرخ به درختان تيره رنگ و آب استخر كه درختي بر آن سايه افكنده اند حالت با نشاط تري مي دهد. استخر اين باغ با استخرهاي معمولي ايران تفاوت بسيار دارد. به اين ترتيب كه يك حوض هشت گوشي در وسط استخر كه طرح صليبي دارد تعبيه كرده اند. اين حوض هشت گوش كوچك در سطح مرتفع تري قرار گرفته و در مقابل نسيم عكس العمل متفاوتي از خود نشان مي دهد.

نظام هندسي گردش آب در اين باغ ها از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است، آب علاوه بر طهارت جسماني بر پاكي و جلاي روحاني زائرين مي افزايد. تركيب فيزيكي حياط هاي متوالي علاوه بر سلسله مراتب دسترسي به عنوان نمادي از طي طريق معنوي و رسيدن به غايت مطلوب به كار گرفته شده است.

نویسنده : مهندس وحید حیدرنتاج
v_nattaj@yahoo.com
* نام:
ايميل:
* نظر: