كدخبر: ۲۱۳
تاريخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش و نقد
سمپوزيوم مجسمه سازي شهري
نمایشگاهی از آثار مجسمه سازی در نگارخانه برگ در تاریخ 25 مهر ماه تا 4 آبان ماه 1388 برگزار شد. هدف برگزاری نمایشگاه، ایجاد دومین سمپوزیوم مجسمه سازان برتر و متخصص بوده است.
نمایشگاهی از آثار مجسمه درنگارخانه برگ درحال برگزاری است. این نمایشگاه با هدف ایجاد دومین سمپوزیوم مجسمه سازان برتر و متخصص برگزار گشته است. زمان برگزاری این سمپوزیوم 25 مهر تا 4 آبان سال 88 بود و در محوطه‌ی نگارخانۀ برگ به اجرا درآمد.

این سمپوزیوم با هدف پیش برد هنر مجسمه سازی و فضا سازی شهری در قالب ورک شاپ برگزار گشت.

سمپوزیوم، تحت نظر سازمان زیباسازی و در ادامه روند نمایشگاه ها، بینال ها و فعاليت هاي مرتبط با حوزه های هنری و تجسمی، طی فراخوانی با موضوع آزاد، از هنرمندان و متخصصان مجسمه سازی با آهن برپا شد.

در این فراخوان 74 هنرمند شرکت کنندة واجد شرایط، در زمان مقرر آثار خود را به دبیرخانۀ سمپوزیوم معرفی کردند. بر اساس قوانین و چهارچوب این فراخوان، 24 هنرمند به مرحلۀ داوری و نمایش ماکت اثر خود در گالری برگ راه یافتند. پذیرفته شدن آثار در این مرحله، منوط به داشتن شرایطی چون شرکت نداشتن اثر در سایر نمایشگاه ها، هماهنگی اندازه طبق استاندارد سمپوزیوم و سابقه هنرمندان در کار با آهن و تسلط در اين زمينه در مقیاس شهری بوده است.

این سمپوزیوم به ریاست دکتر حجت الله صالحی و معاونت مهندس لاله کاظمی و نيز مدیریت اجرائی سید مجتبی موسوی برگزار شد.

هیئت داوران متشکل از آقایان بهروز دارش، سعید شهلاپور، طاهر شیخ الحکمائی، کورش گلناری و محمدرضا ذبیح الله زاده بوده است.

هنرمندان منتخب در این مرحله عبارتند از : سهند حسامیان، مریم خدائی پارچین، محمد سالاریان، کامبیز صبری، نادرقشقائی، امیروفائی و فرزین هدایت زاده. محمدرضا ذبیح الله زاده، عضو هیئت داوری، به صورت ورک شاپ دانشجویي خارج از مسابقه، در سمپوزیوم شرکت داشته است.

درمرحلۀ آخر، به سه اثر از 7 اثرِ به اجرا درآمده، جوايزي اهداء شد. بنا به رأی هیئت داوری، جوایزی به ترتیب مبالغ هفتاد ، پنجاه و سی میلیون ریال به سه برنده تعلق گرفت. جایزه اول هیأت داوران به اثر "بدون عنوان" ساخته سهند‌‌ حسامیان، جایزه دوم به اثر "عبور" ساخته محمد سالاریان و جایزه سوم به اثر "ثبت یک تولد" ساخته کامبیز صبری تعلق گرفت. همچنین جایزه ویژه شرکت گام الکتریک که اسپانسر سمپوزیوم مجسمه سازی با آهن بود، به اثر "هوده" ساخته مریم خدایی پارچین اهداء شد.

سمت راست : هوده، اثر مریم خدایی پارچین/ سمت چپ : بدون عنوان، اثر سهند حسامیان

آثار اجرا شده و ماکت های انتخابی، (24 اثر حاضر در نگارخانه برگ)، درکاتالوگی توسط سازمان زیبا سازی شهر تهران (گالری برگ) در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. نشریۀ احساس آهن نيز که مرتبط و مختص با این سمپوزیوم به چاپ رسیده، نقطه نظرات داوران سمپوزيوم را در زمینۀ هدف برپائی آن، فضا‌سازی شهری، موضوعات انتخابی هنرمندان و تطابق آن با مجسمه سازی شهری، بيان كرده است. مجله تندیس نیز در اين خصوص، به نقد وبررسی پرداخته.

اين نكته كه براي برگزاري این سمپوزیوم، به جمع آوری و فراخوان هنرمندان خلاق و حرفه ای کشور در زمينه مجسمه سازي با آهن، درنگارخانۀ برگ پرداخته شد قابل توجه است.

علي رغم بودجۀ محدودی که سازمان زیباسازی در اختیار سمپوزیوم قرار داد، آثار هنری‌ ارزشمندي بر اساس خلاقیت، توانائی و مهارت های هنرمندان به ورطۀ نظر عمومی کشیده شد، تا راه برای رشد و ارتقاء هنر مجسمه سازی و زمینه سازي حرکتی نو در ادامۀ تلاش های دست اندرکاران این سمپوزیوم درمیان هنرمندان، متخصصان و مسئولان ايجاد شود، و تفکر و بصیرتی نو در اذهان عمومی در اين رابطه شكل گيرد. هنر مجسمه سازي شهري، هنری است که در کشور ما در حال شکوفائی است و دوره جوانی خود را سپری می کند و راهی عظیم برای تحولی بزرگ در زمینۀ فضاسازی و معماری شهری و ایجاد نگرشی جهت آمیختن این هنر با زندگی مردم جامعه می پیماید. اما آيا با کمی تأمل در تاریخ گذشته اين مرز و بوم، نمی توان این هنر را در شکلی دیگر و عجین با زندگی گذشتگان و زندگي معاصر دید؟ و آيا نمي توان نگاهي متفاوت به هنر مجسمه سازي شهري، متفاوت از نگاه هنر مدرن غربي داشت و زباني جديد در اين راستا ايجاد كرد؟

برای ساختن جایگاهی مناسب در نگاه عموم نسبت به اين هنر و حضور مجسمه سازان شهری، به نقد متخصصان و توجه مسئولان نیاز است، تا این هنر، ضمن حرکتی صحیح در معماری وشهرسازی پایدار باشد.

ماهرخ مينائي
نظرات بینندگان:
با سلام لطفا اگر فيلم مربوط به ساخت اثر عبور از اقاي سالاريان را داريد براي بنده ارسال نماييد با تشكر
* نام:
ايميل:
* نظر: