كدخبر: ۲۱۹
تاريخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۳۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش
گزارش دهمین دو سالانۀ پوستر جهان در موزه هنر هاي معاصر تهران
نمایشگاهی از 275 پوستر ایرانی وخارجی و 60 اثر از پوسترهای تئاتر از 27 مهرماه 13 به مدت یک ماه با همکاری مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسۀ توسعة هنرهای تجسمی در موزۀ هنرهای معاصر تهران برگزار شد.
در فراخوان این دوسالانه، از سوي 739 هنرمند، 1864 اثر به دبیرخانۀ دوسالانه ارسال گردید و 275 اثر از سوی هیأت انتخاب دوسالانه پذیرفته شد. 190 اثر در بخش اصلی و 85 اثر در بخش موضوعی، از هنرمندان ایرانی و 31 کشور خارجي در معرض دید عموم قرارگرفت.

31 کشور خارجي شرکت کننده دراین دوسالانه عبارتند از: قبرس، چین، سوئیس، لهستان، تایوان، چک، آلمان، کرۀ شمالي، کرۀ جنوبی، بلژیک، ایتالیا، کرواسي، فرانسه، بلاروس، ترکیه، امارات متحدۀ عربی، پاراگوئه، روسیه، اوکراین، فنلاند، افغانستان، استرالیا، صربستان، اندونزی، قطر، استونی، مجارستان و هنگ کنگ.

این دوسالانه در بخش اصلی با مضامین "فرهنگی واجتماعی"، و در بخش موضوعی با عنوان "انسان معاصر و محیط زیست"، برگزار گردید. درطول برگزاری این دوسالانه، بخشی از پوسترهای سه هنرمند فقید درعرصۀ جهانی، مرتضی ممیز از ایران، آلن فلچر از انگلیس و شی‌جیوفوکورا از ژاپن نیز به نمایش گذاشته شد.

مراسم انتخاب آثار و اهدای جوایز و تجلیل از برگزیدگان پوستر
طی مراسمی در روز چهارشنبه 20 آبان ماه، واقع درسالن اجتماعات موزۀ هنرهای معاصر تهران، انتخاب برترین آثار این دوسالانه توسط سه داور خارجی ودو داور ایرانی صورت گرفت، و به آثار برگزیده نيز جوایزی اهدا گردید. همچنین از سه هنرمند کارگردان تئاتر، حمید سمندریان، علی رفیعی و نصرالله قادری ، به دلیل توجه وسفارش پوسترهای منتخب درآثارنمایشی خود تجلیل گردید.

دراین مراسم دکتر محمدحسین ایمانی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی)، دکترمحمود شالوئی (مدیر کل دفترامور هنرهای تجسمی)، حسین پارسائی(مدیرکل امور هنرهای نمایشی)، پرویز کرمی (مشاوراجرایی وزیرارشاد) و هنرمندان داخلی وخارجی حضور داشتند.

طبق گفته های دکتر محمد شالوئی، اگر همراهی هنرمندان نبود، اتفاق مهمی درزمینة هنر به نام "دوسالانه دهم جهانی پوستر" محقق نمی شد، و امیدواریم سایر برنامه های حوزه تجسمی نیز با شور و هیجان برگزار شود. همچنین بسیاری ازبرنامه های تجسمی درسالهای اخیر، از مرکز به استانها سوق داده شد و عمدۀ برنامه های ملی ودوسالانه ها درمراکز استانها برگزارمی شود. امسال دوسالانه سفال وسرامیک در استان سمنان برگزارشد، و دوسالانه بین المللی کاریکاتور نیز در اهواز و تهران برگزار خواهد گرديد. برگزاری برنامه ها در استانها، به اين دلیل است که برنامه های تجسمی در یک توزیع عادلانۀ جغرافیایی در سراسر کشور اجرا شود و با اشاره به حضور 31 کشور جهان در دهمین دوسالانه پوستر افزود: حضور هنرمندان ازکشورهای مختلف، بیانگر اعتبار این دوسالانه است، که به لحاظ کیفی وکمی، جایگاه قابل توجهی را بین هنرمندان جهان کسب کرده است .

در ادامه این مراسم، بیانیۀ هئیت داوران دو سالانه توسط انریک جاردی، داور اسپانیایی دوسالانه، به شرح زیرقرائت شد :
دهمین دوسالانه جهانی پوستر تهران، برآیندی است از اتفاقات، ایده ها و پدیده های نوین هنر پوسترسازی درایران وجهان. این برآیند، نشان می دهد که هنرمندان امروز با تمام تنوعات جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و ذهنی، می توانند در یک گستره متنوع و در عین حال همگن، به زبان تصویر با هم سخن بگویند.

این دوسالانه تجلی این گفتگوی فرهنگی است و بیانگر این که احساس و تخیل و نبوغ هنرمندانه، ریشه وزمینه مشترکی داشته و می توانند بدون واسطه از مرزها بگذرند. ازهمین رو، می توان به این رویداد به عنوان یک کارگاه علمی و عملی نگاه کرد، تا مخاطبان بنگرند که همۀ تنوع و تکثرها، از زاویه دید یک هنرمند، در محملی به نام پوستر به هم گره می خورد و جهانی می شود. همچنین دهمین دو سالانه جهانی پوستر تهران، نشانگر این بود که هنگام طرح یک موضوع حیاتی برای بشریت، همچون "انسان معاصر و محیط زیست" ، همه هنرمندان، تمامی توانمندی و نبوغ خود را به کار می گیرند تا به زبان بین المللیِ تصویر، در بیداریِ وجدان و هوشیاری ملل و اقوام مختلف کرۀ خاکی مؤثر واقع شده، و اوضاع ویژۀ جهان معاصر را یادآور شوند. ماحصل این توجه و دغدغه، در بخش موضوعی دوسالانه دهم پوستر تهران به وضوح نمایان بود.

هیأت داوران این دوسالانه، با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با توجه به معیارها و اصول بین المللی آثار، طی بحث و تبادل نظر براساس ویژگیهای هنری، فرهنگی، تصویری، زیبائی شناسی و توجه به اصول ارتباطی و پیام رسانی و نگاه نوین به پدیده ها، نفرات برگزیدة هر بخش را به شرح زیر انتخاب و معرفی کرده است:


جوایز بخش اصلی دوسالانه:
تقدیری ها: محمود بازدار/ایران، کاری پیپو/ فلاند، وان کوکولیچ/ کرواسی، لکس دروینسکی/ آلمان، یوشیروکاتو/ ژاپن.
جایزۀ سفر ونیز: محمد مهدی راضی / ایران
جایزۀ سوم: محمد جمشیدی/ ایران
جایزۀ دوم: لزچک زبروسکی/لهستان
جایزۀ اول: گاکواوسوکی/ژاپن.

بخش موضوعی :
تقدیری ها: امین سلامی / ایران، لئولین / تایوا، محمد صابر شیخ رضائی / ایران، من دلای وزین وو/ چین .
جایزۀ سفر ونیز: سید هنگامه میرباقری / ایران
جایزۀ سوم: الزبیتاچوجنا / لهستا
جایزۀ دوم: هیرویوکی ماتسوئیشی /ژاپن
جایزۀ اول: لیوژنگ فایانگ جیه/ چین

همچنين تقدیر از دو هنرمند، مرتضی اتابکی و امیر اسمی، درعرصه پوسترسازی و هنرنمایش.
درطول برگزاری این رويداد بزرگ هنري، چند نشست علمی و میزگرد تخصصی نيز برگزارگردید.

گزارش : ماهرخ مینایی
* نام:
ايميل:
* نظر: