كدخبر: ۲۲۰
تاريخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سمپوزيوم مجسمة شهري
متن مصاحبه با زهره وحيدي فر، از مسئولين نگارخانه برگ
درکشور ما، داوری و یا نقد، با نوعی نگاه غرض ورزانه و یا نقد منفی نگريسته می شود، که باعث خارج شدن کار چنين سمپوزیوم هائي از روند درست آن ها است.
سمپوزیوم مجسمه شهري در اين دوره، به صورت ورک شاپ برگزار شد. چنين ورك شاپي برای ایجاد امکانات و تسهیلات، برای دانشجویان و مجسمه سازان و نيز آشنائی مردم با نحوة کار و آثار مجسمه شهري ضروري است. زيرا احساس مي شود در اين زمينه، کشش هنری وجود ندارد . به عبارت ديگر فقر هنری مردم عادی، آشناييِ بيشتر اين قشر را با هنر شهري، در قالب برگزاري سمپوزيوم به صورت ورك شاپ، ايجاب مي كرد.

این فقر در ديد هنري مردم، ناشی از نا‌آگاهی آن ها با فرم، هندسه و سایر موارد هنري است. تصویر ذهنی مناسبي در دید عموم نسبت به كار مجسمه سازي وجود ندارد. اما با مشاهده ورک‌شاپ وآشنائی با سمپوزیوم، مجزا نبودن کار هنری از مشكلات و سختي كار با متريال هاي مربوطه، باعث تغییر در دید عمومی نسبت به اين هنر می شود. برای تغییر اين نگرش، به عوامل مختلفی نياز است و سمپوزیوم می تواند یکی از این عوامل باشد. هنر مدرن باید از موزه ها و گالری ها خارج شده و در دید عموم قرار گیرد. حتی به صورت کار اجرائی.

در این سمپوزیوم، آثار وارد فضای شهری خواهند شد. اما هدف فقط تغییر نگرش و جایگاه هنری آثار، در دید عموم نیست. بلکه ارتقاء وایجاد شرایط مساعد برای پیشرفت کار افراد متخصص و نقد صحیح از آثار نيز مد نظر است. درنتیجه سمپوزیوم نیاز به دیدي کارشناسانه دارد.

داوری آثار:
درمورد داوری آثار، ممكن است موضع سلیقه ای جای موضع بینشی را گرفته باشد. در بینال هاي گذشته هم تا حدي احساس مي شد موضع بینشی در حال تبدیل به موضع سلیقه‌ای است. برای تغییر این نگرش، نیاز به دیدي تئورسیني یا پژوهشگرانه و بی طرفانه است.

درکشور ما، داوری و یا نقد، با نوعی نگاه غرض ورزانه و یا نقد منفی نگريسته می شود، که باعث خارج شدن کار چنين سمپوزیوم هائي از روند درست آن ها است. به نظر من، یک تئورسین و منتقد و یا پژوهشگر، باید درجریان کار اجرائی باشد. اما بین کار تئوری و پژوهشی و کار اجرائی، تضاد وجود دارد. به گونه اي كه شخص هنرمند با تمركز روي خلق اثر هنري، نمی تواند هم زمان در كار تئوري نيز تمركز كافي داشته باشد. اين كار زمان بسياري را از هنرمند صرف خواهد كرد. با اين حال آشنا بودن نسبت به تئوري هاي هنري، می تواند تأثیر زیادی درکار اجرائی داشته باشد. کار پژوهشگر و منتقد از اين نظر با كار هنرمند متفاوت است. یعنی ما حصل کار پژوهشي و تئوري مي تواند كيفيت خلق آثار هنري را بالا برد. به اين ترتيب كه هنرمند، نیاز به تحقیق وسيع جهت ارتقاء اثر خود را ندارد و استفاده از نتيجه پژوهش پژوهشگران و نيز استفاده از نظر محققين و منتقدين، مي تواند كيفيت اثر او را تا حد زيادي بالا برد.

نحوة انتخاب آثار:
در هر فراخوان اصولا چارچوبی پيش بيني مي شود تا شرکت کنندگان را ملزم سازد بر طبق آن در رقابت شرکت نماید. کار داوری و کارشناسی نيز بايد بر اساس چارچوب فراخوان ها تنظيم شود. برخي آثار به دليل بي توجهي شركت كنندگان به چارچوب هاي تعريف شده، از حوزة انتخاب خارج مي شوند. مانند رعايت نكردن مواردي چون اندازة اثر و يا موضوع آن و...
زماني كه هنرمندي در یک فراخوان شرکت می کند، بدین معنی است که تمام قوانین و داوری و نقد اين فراخوان را نيز پذیرفته است. این موضوعی است که در تمام کشورها رعایت می شود و اعتراض شرکت کننده به این قوانین نشان از دوگانگی در پذيرش فراخوان دارد. زيرا هنرمند از ابتدا با فرض پذيرش تمام چهارچوب ها در فراخوان شرکت کرده است. برای تغییر این مسئله و پذیرش واقعیت و طی روند صحیح ، بايد روحيه انتقاد پذيري در بين هنرمندان بالا رود.

گزارش : ماهرخ مینایی
* نام:
ايميل:
* نظر: