كدخبر: ۲۲۲
تاريخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۱۷:۲۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کارگاه های تخصصی پژوهشکده نظر
منظر شهري
کارگاه تخصصی گروه مطالعات منظر و محیط با موضوع "منظر شهری"توسط جناب آقای دکتر سیدامیر منصوری در تاریخ 17/9/1388 و با حضور جمعی از اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری منظر در پژوهشکده نظر برگزار شد.
در این كارگاه، دكتر منصوري دو سرفصل كلي در مورد «منظر شهري» مطرح کردند:1- بررسي نظريه هاي ارائه شده جهت تعريف منظر شهري
2- كليات تأثير نگرش هاي گوناگون درباره منظر شهري بر اسناد توسعه شهري

آگاهي و عمل بر اساس مفهوم حقيقي منظر شهري، مفرّي جهت خارج شدن از تنگناهاي مشكلات شهرهاي امروزي است.

تعاريف گوناگون از منظر شهري، از قديمي ترين نمونه تا موارد جديدتر مورد بررسي قرار گرفت. از جمله آن ها مي توان به نظريات كوين لينچ، ادموند بیکن، گوردن كالن، محمود توسلي، اميرسعيد محمودي، جهانشاه پاكزاد، كامران ذكاوت، مصطفي بهزادفر، كورش گلكار اشاره كرد.

ارزيابي سخنران از تعاريف ارائه شده، رويكرد غالب تلقي منظر شهري به مثابه مقوله اي كه به كالبد شهر مي پردازد بود. در حالي كه ايشان اعتقاد دارند:

منظر شهري عضوي از جامعه شهري است كه همراه با اهالي آن در همه تجربه ها و حوادث خاطره ساز، كه تاريخ و ذهنيت افراد جامعه را نقش مي دهد، حاضر بوده است. در نتيجه با چنين موجودي نمي توان با اقدامات كالبدي و آرايش بدنه هاي آن مواجه شد.

وي در مورد سرفصل دوم اين جلسه، اظهار داشت: تا كنون در اسناد توسعه شهري ايران، به طور رسمي، سرفصلي به عنوان منظر شهري مطرح نشده است. در طرح جامع تهران، اولين بار در سال 1383 فصلي تحت عنوان مطالعات سيماي شرح مطرح مي شود و تلقي حداقلي از منظر شهر مورد توجه قرار مي گيرد. به غير از اين مورد، در مورد شهر هاي ديگر ايران تا كنون منظر شهري به صورت علمي مورد بررسي قرار نگرفته است. در طرح جامع 86، تهيه سندي تحت عنوان "سند راهبردي منظر شهر تهران" تعريف شده است كه تا كنون رويكرد اقدامات انجام شده نسبت به آن وجه كالبدي شهر بوده، و هنوز تعريف علمي و نوين منظر شهري، مبناي اقدامات مرتبط با طرح نبوده است.


نظرات بینندگان:
خیلی ممنون از زحماتتون.من پیشنهادی دارم که خوندنش بد نیست.اگه ممکنه در برنامه ها موضوعاتی رو مطرح کنید که دانشجو های رشته های دیگه به شکل کاربردی با منظر آشنا شوند و اطلاعات دانشجویان در خصوص منظر ارتقا پیدا کنه.مرسی از توجهتون.
ba sallam khadmate shoma
az siteton nahayate tashakoro daram
ye khahesh azaton dashtam
inke age lotf konid be email man 20 ta az taref manzare shahreo befrested
khily mamnon misham
marbot be payan namame
khily mamnonam
* نام:
ايميل:
* نظر: