كدخبر: ۲۲۶
تاريخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۵:۵۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
كارگاه های تخصصي پژوهشکده نظر
منشأ باغ ايراني
کارگاه تخصصی گروه مطالعات منظر و محیط با موضوع "منشأ باغ ايراني"توسط جناب آقای دکتر مجتبی انصاری در تاریخ 3/9/1388 و با حضور جمعی از اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری منظر در پژوهشکده نظر برگزار شد.
باغ ايراني از مهمترين گونه هاي باغسازي در جهان به شمار مي رود كه به خصوص در شرايط فيزيكي، محيطي و جغرافيايي ما در ايران، نقش اساسي در بهبود اقليم و فضاهاي مورد نياز انسان ها در طول تاريخ داشته است.
اوج باغسازي ايران، مربوط به دوره صفوي است كه گونه هاي باغ در آن دوره به 18-17 نوع مي رسد.

- پيشينه نظام هندسي مرتبط با باغسازي ايراني، به كاسه اي سفالي مربوط به 2000سال ق.م. كه از سامرا به دست آمده مي رسد، كه روي آن چهار باغي بوجود آمده از جويهايي متقاطع ترسيم شده است. تصوير روي اين سفال، اين ايده را تقويت مي كند كه شايد باغسازي ايراني از نقوش روي سفالهاي 4000-2000 ق.م الهام گرفته است.

سير تحول باغ ايراني در طول تاريخ
در دوره هخامنشي احتمالاً براي اولين بار، از باغ به عنوان يك اقامتگاه سلطنتي (پاسارگاد) بهره گرفته شد. در باغ پاسارگاد، اگر طبق طرح استروناخ تصور كنيم كاخ در بالا قرار داشته و يك محور اصلي و نيز محور ديگري عمود بر آن به صورت كانال آب وجود داشته، كاملاً به طرحي كه امروزه چهار باغ مي ناميم نزديك است.

در زمان ساساني براي اولين بار، كوشك در محل تقاطع چهار خيابان واقع شد، همان چيزي كه در كاخ خسرو در تيسفون هم قابل مشاهده است.

در اوايل دوره اسلامي، در معماري امويان و عباسيان به مقدار زيادي از معماري ايرانيان بهره گرفته شد. اما به دليل واقع شدن محل استقرار حاكمان در شهر، مكانها كوچكتر و باغ تبديل به باغ-حياط شد.
ايلخانيان در داخل چمن، دور سراپرده شان، حصار مي كشيدند و كم كم همان سراپرده، جايش را به كوشكي داد كه در وسط ساخته مي شد، به اين ترتيب باغ از دوره ايلخاني و تيموري توسعه پيدا كرد.
در دوره تيموري براي اولين بار عبارت تركيبي باغ-شهر در هرات استفاده شد. باغ هاي دوره تيموري با استفاده از پلانهاي مربع شكل گرفت، بر خلاف الگوي قبلي كه مستطيل بود.

در دوره صفوي شهر اصفهان از قسمت قديمي توسعه پيدا كرد و به تدریج باغ-شهر اصفهان شكل گرفت. به اين ترتيب باغها نقش مهمي در ساختن شهر اصفهان دوره صفوي داشته اند. در واقع شهر اصفهان از طريق باغسازي توسعه پيدا كرد.

گونه هاي باغ هاي اين دوره عبارتند از:
- باغ-شهر-
باغ-كوشك
- باغ-حياط
- باغ در باغ
- باغ-قلعه
- باغ-تجير (باغ با ديوار مشبك)
- باغ-آب
- باغ-بيشه (باغميشه)
- باغ ملي
- باغ تخت
- باغ-تپه
- باغ-مزار (مقبره)
- باغ-تكيه
- باغ-وحش
- باغ-كومه يا باغ-شكار
- باغ-گياهشناسي.


* نام:
ايميل:
* نظر: