كدخبر: ۲۲۸
تاريخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هشتمين نشست پژوهشي نگارخانه برگ
مراسم نكوداشت استاد جليل ضياء پور
مدتي است، نگارخانه برگ در راستاي شناساندن هنرمندان تأثيرگذار در هنر معاصر ايران، اقدام به برگزاري نكوداشت هايي نموده است كه از آن جمله اند نكوداشت ژازه طباطبايي، حسين طاهرزاده بهزاد، استاد علي اكبر صنعتي، اسماعيل آشتياني...
26بهمن 1387: نكوداشت ژازه طباطبايي
5خرداد1388: نكوداشت حسين طاهرزاده بهزاد
9تير1388: نكوداشت استاد علي اكبر صنعتي
11مرداد1388: نكوداشت اسماعيل آشتياني
11شهريور1388: نكوداشت استاد علي قهاري

اين نگارخانه قصد دارد مجموعه مقالات و سخنرانيها را تا پايان سال، منتشر كند.

... و هشتمين نكوداشت كه 19آبان 1388 برگزار شد، موضوع اين گزارش است: نكوداشت استاد جليل ضياءپور.

مراسم در فضاي باز عمارت عين الدوله برگزارشده بود كه با سخنراني پرويز كلانتري آغاز شد:
"تجدد و تجدد ستيزي در ايران پيشينة هزارساله دارد، از قرن هفتم و سخن مولانا كه : مستفعلن مستفعلن مستفعلن كشت مرا...تا آمدن نيما به عرصه شعر و جليل ضياء پور به عرصه هنرهاي تجسمي. در اينجا سخن از جليل ضياءپور و سهم او در جريان نقاشي معاصر و جدالش با سنت گرايان است. نقاشي مدرن در ايران پس از جنگ جهاني دوم آغاز شد و پرچم دارش جليل ضياء پور بوده است. مدرن از جايي آغاز مي شود كه سنت را پس مي زند. ضياء پور پس از بازگشت از راوپا، تحت تأثير جريان نقاشي مدرن آن زمان در ايران، با تشكيل « انجمن خروس جنگي » و همكاري غريب و حسن و هوشنگ ايراني، نخست به جنگ با سنت گرايان پرداخت. نخستين دفتر نمايندگي هنر كوبيسم به شيوة پيكاسو در ايران بر عهده جليل ضياء پور بود كه در آن زمان سنت گرايان را سخت غافلگير و آشفته كرد.

جليل ضیاء پور در واقع يك روشنفكر و هنرمند انقلابي بود. روشنفكر، به معني كسي كه همواره در جستجوي پاسخ براي پرسشهايش بود و انقلابي، به معني كسي كه در شيوه بيان هنري نو، و با ردّ سنتهاي گذشته، انقلابي در مسير تجدد و زيبايي شناسي مدرن كشورش پديد آورد."

پس از آن توكا ملكي به ايراد سخنراني اش پرداخت، ايشان پس از طرح مقدمه اي راجع به حركت نوي انجمن خروس جنگي كه توسط ضياء پور تأسيس شده بود، ادامه داد:" آغازگران شعر و نقاشي نو، خروس جنگي هاي واقعي و اصيلي نبوده اند، چرا كه چه نيما و چه ضياء پور، به طرزي منطقي، محافظه كار بودند. آنها اذهان عمومي را به هم ريختند اما، هر دو، ادامة راستين و صورت تكامل يافتة آثار كهن بودند. حركت آنان، نفس رو در رويي با جامعه اي بود كه در بستر سنت و عادت، تاب جنگ و جدل نداشت."

اين مراسم كه در آن استاداني چون جوادي پور و اسكندري و بسياري ديگر، حضور داشتند، با نمايش فيلمي از سخنراني جليل ضياء پور كه در آن به بيان زندگي و فعاليتهايش مي پرداخت به پايان رسيد. در حاشيه مراسم، نمايشگاهي هم از آثار استاد بر پا شده بود كه مورد استقبال هنردوستان واقع شد.

* نام:
ايميل:
* نظر: