كدخبر: ۲۴۵۱
تاريخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ساخت پل روی سومین دیوار طولانی جهان
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان گفت: طرح ساخت پل روی دیوار تاریخی گرگان ارائه شده است، ولی تغییراتی باید در آن ایجاد شود تا قابل اجرا باشد.
شاسا::قربان عباسی اظهار کرد: ساخت پل روی دیوار تاریخی گرگان برای عبور راه‌آهن از روی آن در دستور کار است و قرار است کارفرمای پروژه‌ی راه‌آهن این کار را انجام دهد. طرح پل ارائه شده است و به یکسری تغییرات نیاز داشت که منتظریم پس از برطرف کردن ایرادها، طرح نهایی ارائه شود تا با تأیید شورای فنی کار آغاز شود.

او درباره‌ی ایرادی که در طرح وجود داشت، توضیح داد: در طرح اولیه، پل از دو سمت فاصله‌ی کمی با دیوار تاریخی گرگان داشت؛ ولی قرار شد در دو بخش شمالی و جنوبی برای رفت و آمد گردشگران و مردم منطقه، فاصله‌ی کافی ایجاد شود که با این مسأله موافقت شد.

ساخت راه‌آهن گرگان به «اینچه‌برون» از مصوبات سفر رییس‌جمهور به استان گلستان و یکی از طرح‌های ملی است که ایران را به آسیای مرکزی متصل می‌کند. این راه‌آهن در جهت شمال - جنوب، دیوار تاریخی گرگان را که به‌لحاظ طول مسیر، سومین دیوار دفاعی در جهان است قطع می‌کند. به همین دلیل پس از انجام یک کاوش نجات‌بخشی تصمیم بر این شد که روی دیوار یک پل ساخته شود.

عباسی در ادامه درباره‌ی کاخ «آقامحمدخان» که قرار بود به موزه‌ی زن در دفاع مقدس تبدیل شود، گفت: این بنای تاریخی را از سپاه تحویل گرفته‌ایم و اعتبارات لازم برای آن تخصیص داده شده است. به این ترتیب، پس از مرمت و تجهیز بنا، برای افتتاح موزه اقدام خواهیم کرد تا به‌عنوان موزه‌ی زن در دفاع مقدس کاربری داشته باشد.

کاخ «آقامحمدخان» یک بنای قاجاری دو طبقه در شهر گرگان است که توسط حکمران مازندران ساخته شده و منسوب به آقامحمدخان قاجار است. در واقع، این بنا که فرم دارالحکومه‌های استرآباد را دارد، به‌دستور شخص آقامحمدخان ساخته نشده است. همچنین گفته شده، در اطراف این کاخ، توپخانه و دیوانخانه هم بوده است که در زمان پهلوی اول تخریب شدند. علاوه بر این، بنا ابتدا نمای آجری و گچ داشته است که در زمان پهلوی اول روی آن سیمان کشیده شد و با الحاقاتی که به آن اضافه شد،‌ بنا تغییر شکل پیدا کرد.

عباسی در پایان تأکید کرد: اگر اعتبارات تصویب‌شده را بتوانیم در اختیار بگیریم طبق برنامه‌ریزی، کارهای مربوط به این بنا و راه‌اندازی موزه را تا پایان سال تمام خواهیم کرد.
* نام:
ايميل:
* نظر: