كدخبر: ۲۴۶
تاريخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سوده بانگیان، کارشناس ارشد معماری منظر /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
پژوهشی بر فضاهای گمشده در بناهای تاریخی
یکی از معیارهای میزان موفقیت و یا عدم موفقیت هر فضا، میزان حضور مردم در آن فضا می باشد. عموماً مراکز تاریخی شهرها نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی را با خود یدک می کشند و نوعی شناسه در شهر پیدا می کنند.

بی شک یکی از معیارهای میزان موفقیت و یا عدم موفقیت هر فضا مستقیماً متوجه میزان حضور مردم در آن فضا می باشد. در واقع هر چه حضور مردم در فضا بیشتر و مؤثرتر باشد، می توانیم مدعی شویم که فضا توانسته است تاثیر گذاری خود را بر مصرف کننده بگذارد. تنها از این طریق است که مکان خلق می گردد و اصلاً معماری و فضا معنی پیدا می کند.

 

در این میان اگر فصا آن چنان موفق عمل نماید که سال ها مردم را از خود بهره مند نماید آن فضا یک بار معنایی ارزشمند پیدا خواهد کرد و در خاطره جمعی افراد جای پیدا می کند. آن خاطره جمعی که فضا را مفهوم می بخشد و آن را به مکان تبدیل می نماید. در این صورت دیگر تاها کالبد و کارکرد آن عرصه مهم نیست ،بلکه مهمتر نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی آن فضا است.آن ارزشی که بسیار فراتر از مفهوم فضا است خواستگاهی که از آن  که مفاهیم عمیقی همچون هویت زاده می شود.

 

عموماً مراکز تاریخی شهرها این نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی را با خود یدک می کشند و نوعی شناسه و شخصیتی یگانه در شهر پیدا می کنند. حال اینکه این مراکز مهم شهری با بی مهری مواجه شده.این محدوده های تاریخی بافت هایی از شهر هستند که در گذشت زمان فرسوده وخسته گشته، در گوشه ای کنج عزلت اختیار کرده، از جریانات زندگی روزمره دور افتاده اند.


در این میان اگر فصا آن چنان موفق عمل نماید که سال ها مردم را از خود بهره مند نماید آن فضا یک بار معنایی ارزشمند پیدا خواهد کرد و در خاطره جمعی افراد جای پیدا می کند. آن خاطره جمعی که فضا را مفهوم می بخشد و آن را به مکان تبدیل می نماید. در این صورت دیگر تاها کالبد و کارکرد آن عرصه مهم نیست ،بلکه مهمتر نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی آن فضا است.آن ارزشی که بسیار فراتر از مفهوم فضا است خواستگاهی که از آن که مفاهیم عمیقی همچون هویت زاده می شود.

عموماً مراکز تاریخی شهرها این نقش خاطره انگیزی و هویت بخشی را با خود یدک می کشند و نوعی شناسه و شخصیتی یگانه در شهر پیدا می کنند. حال اینکه این مراکز مهم شهری با بی مهری مواجه شده.این محدوده های تاریخی بافت هایی از شهر هستند که در گذشت زمان فرسوده وخسته گشته، در گوشه ای کنج عزلت اختیار کرده، از جریانات زندگی روزمره دور افتاده اند.

گمشدگی فضا محصول ترک فضای شهری توسط مردم است.این گمگشدگی اگر ادامه پیدا کند منجر به گمشدگی مکان می شود که بسیار حساس تر و خطرناک تر از گمشدگی فضا است. چرا که در گمشدگی فضا فقط زمینی بی استفاده در عرصه های شهری ایجاد می شود ولی با گمشدگی مکان علاوه بر این خاطره وتصور جمعی از یک فضا هم به فراموشی سپرده می شود ،هویت گم می شود و مفهوم شهر وشهروندی از میان می رود.

فضاهای گمشده پتانسیل هایی هستند در مراکز شهر ها که می توانند رشد وتوسعه آن مراکز بر پایه آنها استوار گردد. موضوع مهمی که توجه بیشتری را طلب می کند. مسئله ای که مراکز این شهرها با آن دست به گریبانند، انفصال بناهای تاریخی از بافت اطراف و دور ماندن از جریان زندگی شهری می باشد.

نمیدانم شاید گمشدگی فضا امری اجتناب ناپذیر باشد، که بنظر هست. چون انسان ها متغییر هستند و به مرور زمان نیازهاشان تغییر می کند، حال ما به عنوان معمار منظر چه کار میتوانیم انجام دهیم تا مانع این گمشدگی شویم، یا حدالامکان نگذاریم کار به گمشدگی مکان بکشد؟ چه باید کرد که ماندگاری را تضمین کنیم؟تا خاطره جمعی از بین نرود و هویت ما دستخوش تحول اساسی نگردد؟

ما در این پژوهش با ارائه تعریف کامل و دقیق از فضاهای گمشده شهری و در پی آن مکان های گمشده شهری... به تحلیل و بررسی راهکارها و نحوه سیاست گذاری مکان های تاریخی در شهرهای آسیای میانه می پردازیم.

sbangian@yahoo.com
نظرات بینندگان:
سلام
می خوام ازتون خواهش کنم اگه مطالبی در مورد فضاهای گمشده شهری دارید برام بفرستید ممنون
* نام:
ايميل:
* نظر: