كدخبر: ۲۴۷
تاريخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رضا کسروی، کارشناس ارشد معماری /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
مقایسه سیاست های نوسازی بافت های تاریخی سمرقند و تهران در محدوده های گور امیر و سیروس-عودلاجان
شهر سمرقند یکی از شهرهای تاریخی آسیای مرکزیست که در سده اخیر دوران گذار از زندگی سنتی به مدرن را تجربه می کند. شهر تهران به عنوان مهمترین شهر ایران دربردارنده مجموعه ای از مسایل مربوط به حضور بافت های تاریخی تا بافت های فرسوده است.
قرن بیستم کشمکشی بین الگوی بافت سنتی شهری و بافت جدید ایجاد کرده است و این سوال را در اذهان معماران و شهرسازان پر پررنگ نموده است که چگونه باید در خصوص نحوه مواجهه با گذشته سیاسی و فرهنگی و اجتماعی تصمیم گرفت. در این میان، شیوه برخورد با میراث تاریخی شهرها به دلیل اهمیت شهر در انتقال مفاهیم هویت بخش از اهمیت فراوانی برخوردار است. هويت شهري تبلور تاريخ و تمدن اجتماعي است كه در آن زندگي مي‌كند. حاصل قرن‌هاي طولاني انديشه و دستاورد تلاش‌هاي گوناگوني كه هر يك سهمي خاص در شكل بخشيدن به محيط شهري دارد.

اینکه چه نوع استراتژی شهرسازی برای حفظ، باز زنده سازی تضمین کیفیت بافت شهری شهرهای تاریخی تحت شرایط جدید لازم است، سوالی است که در تجربه های نوسازی و حیات بخشی در نقاط مختلف دنیا بدان پرداخته شده است. وجه مشترک تمام این برنامه ها و طرح ها را می توان جلوگیری از خرابی ساختارهای واجد ارزش وحفظ و توسعه این ساختارها دانست. اتخاذ استراتژی های جدید مدیریت شهری و نهاد سازی، ظرفیت سازی با تغییرات ساختاری و کارکردی و برای ارتقاء وضعیت اقتصادی، راهکارهای عمومی است که این برنامه ها بدان می پردازند.

شهر سمرقند یکی از شهرهای تاریخی آسیای میانه است که در دوران طولانی حیات شهری خود، در سده اخیر دوران گذار از زندگی سنتی به مدرن را تجربه نموده است. تجربه دوران شوروی سابق و جایگاه میراث تاریخی سمرقند در شوروی و نقش جدید سمرقند در میراث تاریخی ازبکستان پس از استقلال مسولان این کشور را بر آن داشته تا در قالبی جدید و تحت سیاست های همسو با منافع ملی ازبکستان دست به تهیه طرحی جامع و کامل برای این شهر بزنند و در این میان از کمک و همیاری نهادهای فرهنگی و علمی جهانی نیز بهره برده اند. بنیاد آقاخان، دانشگاه سمرقند، شهرداری سمرقند از جمله نهادهای درگیر در این طرح حیات بخشی در سمرقند هستند. دیدگاه مشارکتی حاکم بر طرح جدید، عمده ترین تفاوت این طرح با طرح های قدیمی تر توسعه شهری در سمرقند است. به دیگر سخن، اراده قاهر حکومت مرکزی در تهیه طرح و اجرای آن جای خود را به مشارکت گروه های مختلف، از مرحله تهیه طرح تا اجرای آن گردیده است.

شهر تهران به عنوان مهمترین شهر ایران در بر دارنده مجموعه ای از مسایل مبتلا به از حضور بافت های تاریخی تا بافت های فرسوده و .... است. به رغم تهیه طرح های متنوع و گوناگون برای این شهر، این روش های گوناگون تا کنون پاسخگوی مسایل آن نبوده است. به نظر می رسد گذشته از تفاوت اهمیت بخش تاریخی دو شهر از باب منبع تولید درآمد در کشوری بدون منابع نفتی و کشوری با منابع سرشار نفتی در نظر متولیان امور دو کشور، عمده ترین مشکل عدم تحقق پذیری این طرح ها فقدان مشارکت مردمی در مراحل گوناگون تصمیم گیری در شاکله این طرح ها باشد. آنچه این مقاله بدان خواهد پرداخت مقایسه شیوه برخورد با میراث تاریخی تهران در محلات نمونه مانند عودلاجان و سیروس با نمونه مشابه در مسایل و مشکلات در محدوده گور امیر سمرقند خواهد بود. شیوه های اجرایی، سیاست های تشویق مشارکت مردمی در تحقق طرح و نقاط قوت و ضعف این شیوه های برخورد از مسایلی است که بدان پرداخته خواهد شد.

سمرقند تیموری
Kasravi_r@yahoo.com
* نام:
ايميل:
* نظر: