كدخبر: ۲۵۱
تاريخ انتشار: ۰۸ دي ۱۳۸۸ - ۱۰:۲۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عطیه غفوری، کارشناس ارشد معماری /سفر پژوهشی به آسیای مرکزی
فضاهایی که زمان در آنها متوقف می شود ...
این نوشتار که حاصل سفر به آسیای مرکزی ااست، به بررسی عوامل کالبدی ایجاد احساس در فضاهایی خاص (مقبره خواجه عبد درون) و مقایسه آن با احساس باغ ایرانی (باغ فین) از طریق بررسی ویژگی­های فضا و کیفیت­های ایجاد شده توسط آنها می پردازد.
هنگام مواجهه با یک فضای معماری، احساسی که در انسان ایجاد می شود، معلول معیارهای متنوعی است. این عوامل گستره­ای از ماهیت و کیفیت فضایی طرح تا ذهنیت معمار در زمان خلق فضا و ویژگی­های روانی و تجربه­های شخص بازدید کننده از آن را در بر می­گیرد.

در این میان تنها معیار قضاوت ما در خصوص یک اثر معماری- به صورت عام- و بدون در نظر گرفتن ذهنیات خلق کننده فضا، کالبد آن است. در این راستا می توان گفت که احساس ما در فضا وابسته به کیفیت­هایی است که از نوع عناصر فضا، رابطه بین آنها و نوع ادراکشان پدید می آید. در حقیقت، ویژگی ­های فضا، کیفیت­هایی را پدید می­آورند که احساس شخص در مواجهه با فضا، زاده آن­هاست.

در میان فضاهای که ما در طول دوران زندگی خود با آنها روبرو می شویم، فضاهایی هستند که گویی گذشت زمان در آنها متوقف می شود؛ فضاهایی که ما را وادار به نشستن می­کنند و به خود فرو می­برند.

این احساس آرامش، سکون، تأمل برانگیزی و بی­زمانی در کامل­ترین شکل خود در باغ­های ایرانی محقق می­شود. اما در میان فضاهایی که در سفر آسیای میانه مورد بازدید قرار گرفت، فضاهایی چون مقبره خواجه عبد درون و خواجه احرار ولی نیز، بدون داشتن پیچیدگی­های کالبدی، احساس مشابهی را ایجاد می­کردند.

این نوشتار به بررسی عوامل کالبدی ایجاد این احساس در فضاهای یاد شده (نمونه موردی: مقبره خواجه عبد درون) و مقایسه آن با احساس باغ ایرانی (نمونه موردی: باغ فین کاشان) از طریق بررسی ویژگی­های فضا و کیفیت­های ایجاد شده توسط آنها می پردازد و می­کوشد تا با تحلیل شباهت­ها و تفاوت­ها، معیارهای فیزیکی (کالبدی) را برای ایجاد این حس معرفی نماید.

at_igh@yahoo.com
* نام:
ايميل:
* نظر: