كدخبر: ۲۵۵۱
تاريخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کوتاهی‌هایی که شش سال در حق ژئوپارک قشم شد
ایسنا::جنجال بر سر خروج ژئوپارک قشم از فهرست یونسکو در حالی مدتی است در کشور آغاز شده که حالا جمعی از کارشناسان ژئوپارک می‌گویند، یونسکو در موضوع ژئوپارک‌ها اصلا کاره‌ای نیست و ما فقط با یک شبکه‌ی جهانی (GGN، شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌های ملی) طرف هستیم.در عین حال، کارشناسان بر این باورند که اوضاع کنونی ژئوپارک قشم، مخاطره‌آمیز نیست و تا پاییز آینده، در صورت همکاری سازمان‌هایی مانند محیط زیست، فرصت برای بازگشت آن به فهرست جهانی وجود دارد.

امری‌کاظمی درباره‌ی کوتاهی‌هایی که در شش سال گذشته در ژئوپارک قشم‌ شده است، بیان کرد: واقعیت این است که کوتاهی‌ها در پنج سال صورت گرفت، ما در یک سال بعد، تلاش کردیم آن‌ها را جمع کنیم. در این سال‌ها مجموعه‌ای از عوامل سبب بروز این اتفاق شد‌، نخست آن‌که رویکرد مدیران کلان منطقه در زمان‌های مختلف نسبت به ژئوپارک، متفاوت بود. در بیشتر این شش سال مدیرانی با تفکر توسعه‌ی اقتصادی - صنعتی در منطقه‌ی آزاد قشم حضور داشتند و خیلی کم به موضوع ژئوپارک پرداختند‌. به همین دلیل، وقتی مدیریت کلان تمایل زیادی به این موضوع ندارد،‌ مدیران زیردستی و ژئوپارک هم عملا نمی‌توانند کاری انجام دهند، چون حمایت مالی و اداری از آن‌ها نمی‌شود.

او موقعیت استراتژیک جزیره‌ی قشم را یکی دیگر از دلایلی دانست که در این سال‌ها اجازه نمی‌داد چندان به ژئوپارک پرداخته شود و گفت: جزیره، حساسیت زیادی برای نهادهای مختلف از جمله نهادهای نظامی دارد که این موضوع، قدرت را از اداره‌ی ژئوپارک می‌گیرد و به‌طور کامل نمی‌تواند در جزیره به اهداف خود دست یابد و با محدودیت‌هایی از این نظر مواجه می‌شود.

زیبری نیز در همین حال یادآوری کرد: طبق تعاریف قانونی و مصوبات مجلس، تمام دستگاه‌های اجرایی باید اختیارات خود را به سازمان منطقه‌ی آزاد قشم تفویض کنند تا آن سازمان، روان و چابک‌، کارهایش را انجام دهد‌؛‌ ولی مثلا سازمان حفاظت محیط زیست این کار را نمی‌کند و خیلی راحت هم می‌گوید،‌ اجازه نمی‌دهد جنگل حرا جزو ژئوپارک شود‌ و بدون داشتن هیچ دیدگاه و ذهنیتی که اصلا ژئوپارک چیست، این فعالیت‌ها را دچار مشکل می‌کند، در حالی که ما با تفویض اختیار از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری‌، تجربه‌ی خوبی را در این حوزه داشتیم و همه‌ی فعالیت‌های آن‌ها همسو با ژئوپارک بوده است.
* نام:
ايميل:
* نظر: